Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 6467
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zostały tylko resztki

Poniedziałek, 9 października 2023, 13:34
Aktualizacja: 16:35
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Zostały tylko resztki
Fot. Muzeum Karkonoskie
Okazuje się, że niegdyś Cieplice były magicznym miejscem przyciągającym wielu znanych ludzi.
Cieplice to wyjątkowe miejsce na Ziemi. Mieszkało tu i mieszka wielu bardzo interesujących ludzi tak w czasach kiedy miejscowość ta należała do Niemiec i nazywała się Warmbrunn jak i później kiedy się znalazła w granicach Polski. Byli wśród nich przedstawiciele rycerskiego rodu Schaffgotschów powiązanego z Piastami śląskimi, wybitny światowej sławy przyrodnik Otto Finsch, wybitny preparator Georg Martini, rzeźbiarz Cirillo dell Antonio, czy konserwator zabytków prowincji śląskiej Günther Grundmann. Po 1945 roku w Cieplicach Śląskich Zdroju mieszkali m.in. rzeźbiarz Jan Serafin i lekarz, malarz, literat, "człowiek Renesansu", jak go nazywano, Jerzy Kolankowski. Do tej grupy należą niewątpliwie, małżeństwo Regina i Stanisław Siemieńscy.

Zdobył główną nagrodę

Regina Wieżan Siemińska urodziła się 30 listopada 1925 roku w Dynebergu na Łotwie. Jej ojciec Józef Wieżan urodził się w tym mieście w 1887 roku i należał do najwybitniejszych przedstawicieli Polonii łotewskiej. Studiował w Petersburgu i Rydze, a po ich zakończeniu zamieszkał w Witebsku. Przeniósł się następnie do rodzinnego Dyneburga gdzie w latach 20. XX wieku założył rodzinę. Miał dwie córki. Bardzo szybko owdowiał i sam wychowywał dzieci. Opieka nad nimi nie przeszkadzała mu w pracy twórczej. Był malarzem, rysownikiem i grafikiem. Brał udział w wystawach i konkursach. Zdobywał liczne nagrody, m.in. w 1929 roku zdobył główną nagrodę na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Działał społecznie w Polskim Towarzystwie Kulturalnym w Dynebergu „Harfa”. W czasie wojny był aresztowany przez nacjonalistów łotewskich i w 1942 roku został zamordowany w więzieniu w Dyneburgu. Jego dorobek twórczy w większości został zniszczony. Do dzisiaj zachowały się tylko resztki jego twórczości.

Solo w Jeleniej Górze

|Córka Regina Wieżan po wojnie wyjechała na tzw. Ziemie Zachodnie i zamieszkała w Jeleniej Górze. Studiowała w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Po ich ukończeniu była nauczycielką śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Jeleniej Górze. Jej uczennicą była Małgorzata Mierczak, która zdobyła później karierę śpiewaczą w Austrii, a po zakończeniu działalności artystycznej wróciła w Karkonosze i z jej inicjatywy organizowano przez wiele lat imprezę pt. „Muzyczny Ogród Liczyrzepy”. Wykonywano utwory inspirowane legendą o Duchu Gór.

=Zmarła w 2016 r.

Regina Siemieńska ok. 1975 roku wróciła do swoich zainteresowań twórczych odziedziczonych po ojcu. Zajęła się tkaniną artystyczną. Była członkinią Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Współpracowała z grupą tkaczek związanych z prof. Ewą Paradowską-Werszler.
Z mężem Stanisławem mieszkała w Cieplicach. Utrzymywała też żywe kontakty z polonią łotewską, która nigdy nie zapomniała o jej ojcu Józefie. Często w tamtejszym czasopiśmie „Echo Rygi” pisano o tym, a w 2004 roku zamieszczono duży artykuł o Reginie Wieżan i Karkonoszach. Tego samego roku Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zorganizowało wystawę prac Józefa i Reginy Wieżan. Zaprezentowano wówczas największe gabarytowo dzieło artystki przedstawiające Karkonosze. Regina Wieżan-Siemieńska zmarła 18 lutego 2016 roku.

Kierował budową na Śnieżce

|Jej mąż Stanisław Siemieński był inżynierem budownictwa. Urodził się 22 października 1929 roku. Po wojnie zamieszkał w Cieplicach. To on był kierownikiem budowy schroniska i obserwatorium na Śnieżce. Budowa ta zakończyła się w październiku 1974 roku. Na Śnieżce istniały wcześniej niewielkie schronisko i obserwatorium meteorologiczne zbudowane w latach 1899-1900. W latach powojennych obiekty te były w bardzo złym stanie technicznym.

Nowatorski projekt

W 1949 roku na spotkaniu w schronisku „Samotnia” z inicjatywą budowy nowoczesnego obiektu na Śnieżce wystąpił dr Michał Orlicz, kierownik obserwatorium Państwowego Instytutu Hydrologii i Meteorologii na Kasprowym Wierchu. Dopiero w 1960 roku powstał projekt schroniska i obserwatorium, sporządzony przez zespół pod kierownictwem dr inż. arch. Witolda Lipińskiego z Politechniki Wrocławskiej. W jego skład wchodzili m.in. dr inż. Andrzej Sokolski i inż. arch. Waldemar Wawrzyniak. Projekt był wówczas hiper nowatorski i przypominał „talerze marsjańskie”. Wielkim orędownikiem budowy obserwatorium był Tadeusz Hołdys, kierownik obserwatorium na Śnieżce w latach 1958-1983.

Drewniane rozebrano

|Decyzja o budowie zapadła w latach 60. XX wieku. W pierwszej kolejności rozebrano stare drewniane obserwatorium. Jego elementy przeniesiono do Karpacza i zabezpieczono z myślą o rekonstrukcji, tego ciekawego obiektu, gdzieś w Kotlinie Jeleniogórskiej. Niestety przeleżał on w złych warunkach do lat 80. XX wieku po czym nie nadawał się już do rekonstrukcji i renowacji. W zapomnieniu i bez rozgłosu został całkowicie zniszczony.

Spoczęli we wspólnym grobie

Na Śnieżce powstał nowy obiekt, (popularne spodki) a jego budowniczy Stanisław Siemieński, mieszkaniec Cieplic zmarł 29 stycznia 2018 roku. Państwo Siemieńscy spoczęli we wspólnym grobie na cmentarzu przy ul. Krośnieńskiej w Jeleniej Górze-Cieplicach, w niewielkiej odległości od rzeźby przedstawiającej Jezusa Chrystusa na krzyżu, autorstwa Zbigniewa Frąckiewicza.

Twoja reakcja na artykuł?

33
67%
Cieszy
3
6%
Hahaha
6
12%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
8%
Złości
2
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group