Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 4805
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Fotografia europejska z archiwum Reuss’ów

Poniedziałek, 24 lipca 2023, 7:02
Autor: Robert Rzeszowski, kustosz Zbiorów Historycznych Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Region: Fotografia europejska z archiwum  Reuss’ów
Uczestnicy Kongresu Paryskiego–(traktat pokojowy po wojnie krymskiej) Atelier Meyer & Pierson, Paryż , luty–marzec 1856
Fot. Użyczone/Archiwum Muzeum Karkonoskiego
Kilka lat wstecz, podjąłem ważne, lecz niezwykle trudne zadanie opracowania zbiorów fotograficznych w jeleniogórskim muzeum. Po licznych kwerendach wykonanych w jeleniogórskim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu, doszedłem do wniosku że zbiory fotograficzne muzeum i archiwum, a przynajmniej część związana z miastem i regionem to spuścizna po Towarzystwie Karkonoskim.

Mało tego - wspólnie z kierownikiem jeleniogórskiego archiwum Ivo Łaborewiczem doszliśmy do wniosku, że zbiory fotografii obu instytucji stanowiły pierwotnie jedną całość związaną z działalnością towarzystwa i miejscowych fotografów dokumentujących historię miasta i regionu.

Gromadząc materiały do opracowania kolekcji w Muzeum Karkonoskim i przyszłej wystawy, będącej ukoronowaniem wielu kwerend naukowych, szukałem też odpowiedzi na pytanie, jak idea tworzenia obrazów fotograficznych i powstawania kolekcji fotografii dotarła w Karkonosze.

W kolekcji muzealnej znalazłem album z unikalnymi fotografiami, oprawiony w zielone płótno z tłoczoną i złoconą datą 1856 i związany z archiwum książąt Reuss’ów ze Staniszowa. Kilkadziesiąt fotografii luzem odnalezionych w zbiorach jeleniogórskiego muzeum udało się powiązać z tym albumem i rodziną Reuss. W jeleniogórskim archiwum, w zespole : Archiwum książąt Reuss’ów ze Staniszowa ; znalazłem aż 10 albumów z lat 1850-1944 stanowiących swoistą kolekcję zdjęć, pamiątek i portretów rodzinnych, portretów arystokracji pruskiej i niemieckiej, pałaców i rezydencji, ale też fotografii związanych z podróżami Reuss’ów i ich działalnością dyplomatyczną. Wspaniały materiał badawczy i ikonograficzny potwierdzający też wczesne zainteresowanie członków rodziny Reuss’ów ze Staniszowa zarówno fotografią jak i tworzeniem swoistej kolekcji zdjęć będących przykładami fotografii krajobrazowej i portretowej ze znanych europejskich atelier i wykonanych przez czołowych fotografów z Francji, Anglii , Prus i innych krajów Europy.

To daje odpowiedź na pytanie, jak idea fotografii znalazła się na Dolnym Śląsku i w Karkonoszach. Wczesne fotografie krajoznawcze z Europy, portrety władców i arystokracji, rezydencje, i nieliczne fotografie z wydarzeń politycznych są wynikiem licznych wyjazdów i pobytu na placówkach dyplomatycznych przedstawicieli rodu Reuss’ów. Książęta Reuss a szczególnie Henryk VII, Henryk XII i XIII oraz Henryk XXVIII byli dyplomatami i przedstawicielami poselstwa pruskiego w latach 1850-1906, związanymi z Maksymilianem Fryderykiem Karlem Franciszkiem von Hatzfeld, wieloletnim najważniejszym dyplomatą pruskim. Momentami gubiłem się w ich szerokich koligacjach z arystokracją Prus czy Rosji oraz innych krajów Europy. Jednak to co najważniejsze zaczęło się później. Już samo datowanie zdjęć wprowadza w osłupienie. Najstarsze fotografie pochodzą z lat 50-tych i 60-tych XIX w., oraz okresu panowania Napoleona III.

Zdjęcia z najstarszych albumów Reussów okazały się perełkami, fotografiami drugiego pokolenia fotografów francuskich, angielskich, pruskich i innych. Identyczne ujęcia i podobne odnalazłem w renomowanych kolekcjach starej fotografii znanych instytucji i fundacji europejskich, amerykańskich oraz jeleniogórskim archiwum w albumach rodziny ks. Reussów ze Staniszowa. Badania nad tymi obrazami nie uważam za zakończone. Żmudne porównywanie obrazów, odręcznych podpisów fotografów, znaków atelier to czasochłonne zajęcie i nadal trwa. Nie wszystko udało się też wyjaśnić. W trakcie badań i kwerend odkryto w albumie m.in.: pierwszą heliograwiurę, wykonaną dla cesarza Napoleona III przez Claud’a Félix’a Abl’a Niépce de Saint-Victor, kuzyna Nicéphore'a Niépce'a współpracownika Dagerr’a , kilka zdjęć z atelier Meyer & Pierson osobistych fotografów cesarza Francji i francuskiej arystokracji, paryski portret Maximilian‘a Friedrich‘a Karl‘a Franz‘a von Hatzfeldt, ulubionego ministra i dyplomaty cesarza Wilhelma I, oraz kanclerza Bismarck’a z 10 lipca 1855 roku przypisywany słynnemu André Adolphe Eugène Disdéri (1819-1889) francuskiemu fotografowi twórcy carte visite, małego formatu zdjęć portretowych, portrety książąt Reussów, m.in. Henryka VII Reuss, Henryka XII i Henryka XIII Reus’ów, wykonane przez atelier Braci Meyer z Paryża czy też Gustava Le Gray znanego francuskiego fotografa oraz innych mistrzów obiektywu z lat 50-tych i 60-tych XIX w. W kolekcji znajdują się wczesne ujęcia Nicei i Cannes Degant’a, fotografa tych miejscowości i kurortów w latach 60-tych XIX w.

Fotografia angielska reprezentowana jest przez pierwszą fotografię Windsoru od strony Tamizy Arthura Jamesa Melhuish’a znanego fotografa i wynalazcy, fotografie zamków Raglan i Keniworth Francis’a Bedfordt’a czy wczesne ujęcie słynnego Stonhenge przypisywane Henry James’owi. Urzekły mnie fotografie rezydencji Broudlands Henr’ego James’a lorda i ministra spraw zagranicznych Anglii oraz ujęcia White Rock Villi wykonane przez jego krewną, pierwszą angielską fotografkę, dwórkę królowej Anglii, Lady Frances Joselyn. Z początków lat 60-tych XIX w. Nieznane ujęcia Brighton i Hastings oraz portu w Dover z polowy XIX w. są pięknymi przykładami angielskiej fotografii. Wśród ujęć z terenu Prus i Niemiec, czy Austrii nie brakuje również czołowych nazwisk fotografów dworu cesarskiego czy arystokracji. W jeleniogórskim archiwum odnaleziono portrety pruskiej i śląskiej arystokracji skoligaconej Reuss’ami ze Staniszowa. Znaleźć tu można m.in.: prace Berty Wehnert Beckmann uznawanej za pierwszą kobietę fotograf na świecie, Ludwika Angerer’a czołowego fotografa z Wiednia czy też portrety ze znanych berlińskich atelier: Jamrath & syn i Phillip’a Graff’a.

Te i inne fotografie rarytasy z kolekcji będzie można obejrzeć w końcu października na wystawie „ Świat Dawnej fotografii z Europy w Karkonosze 1850-1918” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wystawa planowana na koniec października, organizowana wspólnie z Karkonoskim Muzeum we Vrchlabi i jeleniogórskim archiwum będzie też prezentacją zdjęć z Karkonoszy. Będą to unikaty; karkonoskie fotografie, albumy fotograficzne, stereografie, diapozytywy i negatywy szklane ze zbiorów obu muzeów oraz wybrane i zeskanowane fotografie z kolekcji książąt Reuss’ów ze Staniszowa z jeleniogórskiego archiwum.

Twoja reakcja na artykuł?

19
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
77
Tak, regularnie
26%
Tak, od czasu do czasu
31%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
16%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
27%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group