Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 5097
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region/Karpacz: O szlaku cysterskim i kaplicy św. Wawrzyńca

Wtorek, 9 maja 2023, 5:58
Autor: Stanisław Firszt
Region/Karpacz: O szlaku cysterskim i kaplicy św. Wawrzyńca
Fot. Archiwum Jelonki.com
1 marca 1098 roku św. Robert z Molesme, opat Citeaux (Cistercium) we Francji założył, wg reguły benedyktyńskiej zakon cystersów (Ordo Cistersciensis). Nazwa zakonu wywodzi się od pierwszego klasztoru, a na jego herbie umieszczono łaciński napis: Cistercium Mater Nostra (Citeaux = Cistercium naszą matką), który także odwołuje się do pierwszego klasztoru. Pierwszy klasztor na Śląsku powstał w Lubiążu w 1175 roku.

Klasztory cysterskie tworzone były bowiem w taki sposób, że mnisi z klasztoru „matczynego” tworzyli następne klasztory itd. Z czasem we Francji, jeszcze w XI wieku powstały klasztory La Ferte, Pontigny, Clairvaux i Marimond. Ideologiem i twórcą reguły zakonnej był św. Bernard z Clairvaux, doktor Kościoła (był też twórcą reguły zakonu templariuszy). Były one w okresie średniowiecza ośrodkami kultury, nauki i medycyny, toteż różni władcy zabiegali o ich tworzenie na swoich terenach.

W XII wieku, klasztory cysterskie zaczęły powstawać na terenie Niemiec: w Altenbergu, Altzallen, Chorin, Eldenie, Altenkamp, Eberbach, Graefenthal, Helfcie, Marienstein, Pforcie (dzisiaj dzielnica Namuburga nad Soławą w Saksonii-Anhalt) założony w 1132 roku. W XII wieku cystersi dotarli także do Polski. Ich pierwsze klasztory powstały w Brzeźnicy (dzisiaj Jędrzejów), Łękwie koło Wągrowca, Lądzie, Lubiążu, Kołbaczu, Sulejowie i Wąchocku.

Pierwszy klasztor na Śląsku powstał w Lubiążu w 1175 roku, dzięki księciu śląskiemu Bolesławowi I Wysokiemu, który to nad Odrę sprowadził mnichów z Pforty z Niemiec.
Można by zastanawiać się dlaczego właśnie z tamtego klasztoru sprowadził cystersów na Śląsk polski książę.

Trzeba cofnąć się w czasie i przypomnieć dzieje tej dzielnicy. Pamiętamy, że podziału Polski na dzielnice dokonał książę Polski Bolesław III Krzywousty w 1138 roku. Po jego śmierci ziemie te objęli jego synowie. Najstarszy, senior Władysław zgodnie z testamentem ojca dziedziczył Śląsk. Niestety niesnaski między nim i jego przyrodnimi braćmi doprowadziły do jego przymusowego wyjazdu w 1146 roku, do Niemiec. Dlatego Władysław został nazwany Wygnańcem. Książę wraz z żoną i dziećmi przebywał u jej rodziny. Księżna Agnieszka Babenberg, była córką margrabiego austriackiego Leopolda III Świętego, a od strony matki, wnuczką cesarza Henryka IV.

Wygnana rodzina seniora osiadła w Altenburgu, w gościnie u króla niemieckiego Konrada II. Książę Władysław nigdy już nie wrócił do ojcowizny i zmarł na wygnaniu w 1159 roku. Cały czas zabiegał o zwrócenie należnych mu ziem. Robił to też jego najstarszy syn Bolesław, który znalazł się w otoczeniu cesarza Fryderyka Barbarossy. Cesarz podjął nawet wyprawę zbrojną przeciwko uzurpatorowi księciu Bolesławowi Kędzierzawemu i doprowadził go do złożenia hołdu lennego w Kryszkowie w 1157 roku, ale dopiero po układach w 1163 roku synowie Władysława Wygnańca, Bolesław Wysoki, który stał się księciem śląskim i jego bracia Mieszko Plątonogi oraz Konrad Laskonogi (młodzi książęta musieli mieć jakąś wrodzoną chorobę nóg), powrócili na Śląsk.

Bolesław I Wysoki miał dwie żony. Pierwszą była Zwinisława księżniczka kijowska z rodu Rurykowiczów, córka Wsiewołoda II Olegowicza, z którą miał syna Jarosława i córkę Olgę. Poślubił ją jeszcze przed wygnaniem ojca. Drugą żoną była niemiecka hrabianka Krystyna, z którą miał siedmioro dzieci, w tym Henryka (późniejszy książę Henryk I Brodaty). To właśnie Boelsław I Wysoki, mieszkający wiele lat z ojcem i matką w Saksonii, sprowadził stamtąd cystersów, z Pforty do Lubiąża.

Za sprawą jego syna Henryka I Brodatego, powstał następnie klasztor w Henrykowie w 1222 roku, który założyli mnisi z Lubiąża. A jego prawnuk Bolko I Świdnicki ufundował w 1291 roku klasztor w Krzeszowie, który tworzyli mnisi z Henrykowa, a którego prepozyturą do 1810 roku był klasztor w Cieplicach. Dzisiaj jednym z elementów łączenia się Europy jest jej bogata historia i wspólne dzieje. Zaliczyć do tego należy powstawanie i funkcjonowanie m.in. klasztorów cysterskich.

W 1990 roku Rada Europy wyszła z inicjatywą utworzenia szlaku turystycznego łączącego klasztory cysterskie w Europie. W marcu tego roku udział w tym przedsięwzięciu zaproponowano Polsce, a już we wrześniu 1990 roku w klasztorze cysterskim w Mogile powołano przebieg szlaku na terenie naszego kraju. Nie można było jednak wyznaczyć jednego, liniowego, prostego szlaku od punktu "A" do punktu "Z", dlatego zaplanowano cztery pętle szlaku: małopolską, śląską, wielkopolską i pomorsko-kujawską. Po ogłoszeniu powołania szlaku, w latach 1993-2003, dzięki wielu inicjatywom w miejscowościach gdzie przebywali kiedyś cystersi, odbyło się wiele wydarzeń przypominających ten fakt.

We wrześniu 2003 roku w Peplinie, na zwołanej konferencji opracowano : "Koncepcję programową i promocyjną działania Szlaku Cystersów na terenie Polski”. Powołano także Radę Koordynacyjną szlaku, do której należy m.in. O. Bernard Grenz z klasztoru w Henrykowie, który obecnie opracowuje opis obrazu ołtarzowego z kościoła, św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach.

Zarys Szlaku Cystersów w Polsce wytyczono już w 1993 roku. Przyjęto wówczas polskie logo szlaku. Na szlaku cysterskim w naszym kraju znalazły się klasztory, kościoły i inne obiekty związane z cystersami. W województwie dolnośląskim znalazły się wtedy: Henryków, Kamieniec Ząbkowicki, Krzeszów, Lubiąż, Trzcińsko i Trzebnica.

W 2010 roku powołano południowo-zachodni szlak cystersów, który posiada własne logo. Szlak ten tworzą województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie. Zwiększono ilość obiektów na szlaku. Na Dolnym Śląsku są to m.in.: Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, Henryków, Krzeszów, Świdnica, Jelenia Góra-Cieplice, Męcinka, Słup, Lubiąż i Trzebnica.

Na szlaku moim zdaniem powinna znaleźć się też Śnieżka z kaplicą św. Wawrzyńca, bowiem kiedy w 1681 roku zakończono jej budowę, hrabia Krzysztof Leopold Schaffgotsch przekazał tą niewielką świątynię pod opiekę cystersom, a poświęcił ją opat z Krzeszowa Bernard Rosa. Obiekt był pod opieką cystersów do 1810 roku.

Polskie pętle Szlaku Cystersów są częścią wielkiego Szlaku Cysterskiego w Europie, który przebiega od Portugalii po Polskę.

Twoja reakcja na artykuł?

12
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group