Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 4169
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Duch Gór – Skarbnik Rytejski

Środa, 21 lutego 2024, 18:34
Aktualizacja: 18:37
Autor: Stanisław Firszt
Dolny Śląsk: Duch Gór – Skarbnik Rytejski
Tworzenie się pasm górskich związane jest z ruchami tektonicznymi na naszej planecie. Wypiętrzanie się gór spowodowało wyłonienie się warstw geologicznych zawierających różne skały i minerały, które później zaczął wykorzystywać człowiek. W górach dostęp do tych surowców był łatwiejszy niż na nizinach, gdzie pokłady surowców przykryte późniejszymi grubymi warstwami polodowcowymi utrudniającymi do nich dostęp.

Nie dziwi więc fakt, że to w górach ludzie odnaleźli potrzebne im surowce i to dość łatwo dostępne, Poszukiwano przede wszystkim złota, rud metali, kamieni szlachetnych i półszlachetnych a także przydatnych do wytwarzania narzędzi i przydatnych w budownictwie. Zapotrzebowanie na te surowce cały czas rosło. Wytworzyło się zajęcie z tym związane – górnictwo. Sama nazwa tego zajęcia „górnictwo” wskazuje na miejsce gdzie ten proceder się rozpoczął i uformował.

|Większość starożytnych kopalni umiejscowiona była w górach. Rzymskie kopalnie rozlokowane były w całej Europie tam gdzie dotarły legiony rzymskie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w V wieku, po chwilowym upadku, miejsca wydobycia wznowiły działalność bowiem każdy władca był zainteresowany zdobywaniem skarbów ziemi, szczególnie złota, miedzi i innych metali, które dawały im bogactwo i siłę.

Ponowny, bujny rozwój górnictwa w Europie nastąpił z chwilą restytucji Cesarstwa Rzymskiego, po roku 800. Rozwijało się ono na całym jego terenie. Cały czas poszukiwano nowych obszarów występowania surowców.

|Kiedy w 1163 roku na Śląsk powrócili synowie zmarłego księcia seniora Władysława Wygnańca, zainteresowali się oni swoja ojcowizna także pod względem występowania kopalin. Przyjechali z terenu Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, gdzie górnictwo było dobrze rozwinięte. W strefie kultury niemieckiej powstały nazwy: Bergbau, Bergbaukunde – górnictwo; Bergmann – górnik i Begrwerk – kopalnia (Berg=Góra).

Książęta zaczęli na Śląsk sprowadzać ludzi do zagospodarowywania swojej ziemi. Wśród nich byli m.in. cystersi, którym nadał przywileje poszukiwań górniczych. Język polski przyjął nazewnictwo niemieckie; górnik, górnictwo.

|Pierwsze miasta na ziemiach polskich, powstały na prawie niemieckim i górniczym: Złotoryja (1211, niem. Goldberg) i Lwówek Śląski (1217, niem. Löwenberg). Można się zastanawiać czy człon „-berg” w nazwach tych miast odnosi się do „góry-gór” czy do „kopalni-kopalń”. W języku staropolskim słowo „góra” znaczyło tyle co wzniesienie i kopalnia. Stąd nazwa miejscowości Tarnowskie Góry.

Nadanie polskich nazw pierwszym miastom na Śląsku po 1945 roku nie oddaje ich charakteru. W przypadku Złotoryi („rycie złota”) jest trochę nawiązania do górniczych początków miejscowości, chociaż trafniej byłoby mówić o Kopalnie Złota- kopalnia Złota. W przypadku Lwówka Śląskiego nastąpiło całkowicie rozejście się nazwy z tradycją, a przecież Löwenberg to „Kopalnia Lwa – Lwie kopalnie”. Gdyby „-berg” w tych nazwach oznaczało kopalnie (góry) tłumaczenie wielu miejscowości na Śląsku mogłoby brzmieć: Złotogór (Złotoryja), Miedziogór (Miedzianka), Srebrnogór, Lwiegóry, Jeleniagóra itp.

|Najwięcej kopalni na średniowiecznym Ślasku powstało na obszarze Sudetów. Góry te zwano wówczas Rhipaeos montes (Góry Rytejskie) lub Montes Bohemiae (Góry Czeskie). Na ten teren górnicy przywieźli własne zwyczaje i mity. Jednym z nich była legenda o Berggeiście (Duchu Gór), którego zwano tutaj Skarbnikiem Rytejskim, lub po prostu Rübezahlen. Ogólnie był to Duch Gór (Berggeist). I tu zachodzi pytanie czy jest to duch – władca gór jako gór, nawiązujący do mitycznych bóstw starożytnych, bożka greckiego Pana i rzymskiego Fauna, czy jest to opiekun (strażnik- bostwo kopalń (kopalnia-góra). Duch Gór był i jest niekwestionowanym władcą Karkonoszy. W dłoniach dzierży kostur (berło, różdżkę).

Ten dualizm Ducha Gór, władca gór i strażnik istniejących w Sudetach kopalń prawie się zakończył wraz z zamknięciem kopalń i zakończeniem wydobycia surowców w Sudetach.

Dzisiaj Duch Gór jest władcą gór, tylko gór już nie kopalni. Jego partnerem i sprzymierzeńcem w latach 1880-1945 w ochronie Karkonoszy było Riesengebirgsverein (RGV), a od 1959 roku (od 16 stycznia) jest Karkonoski Park Narodowy. Ta współpraca trwa już 65 lat.

Stanisław Firszt

Twoja reakcja na artykuł?

9
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
74
Tak, regularnie
27%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
27%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group