MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Rola nabywcy pojazdu w kwestii kontynuacji ubezpieczenia OC

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 października 2010, 15:39
Autor: mgierus
mgierus
Fot. mgierus
W czerwcu tego roku nabyłem auto wraz z polisą zawartą przez sprzedającego…

W czerwcu tego roku nabyłem auto wraz z polisą zawartą przez sprzedającego (ubezpieczenie wykupione na rok – składka opłacona na pół roku). Sprzedający zgłosił sprzedaż auta do ubezpieczyciela dopiero po 2,5 miesiąca (a nie do 30 dni – jak jest napisane w umowie ubezpieczenia). Po trzech miesiącach od kupna dostałem aneks do tej umowy, wraz z wyliczoną składką do zapłaty na ponad 1000 zł. Dopłacić mam różnicę pomiędzy wyliczona składką, a wpłatą sprzedającego. Moim zdaniem, jeżeli sprzedający nie zgłosił sprzedaży samochodu w terminie do 30 dni to polisa, którą on zawarł powinna być nadal na niego, a nie przepisywana na mnie bez żadnego powiadamiania mnie oraz naliczania tak wysokich kwot (w przepisach ubezpieczyciela również jest tak napisane cyt. "jeżeli sprzedający nie zgłosi faktu sprzedaży samochodu w terminie do 30 dni nadal jest odpowiedzialny za opłacanie składek oc"). Jak zatem wygląda kwestia ubezpieczenia OC kupionego auta? – Czytelnik

Poza zapisami umownymi, opisaną przez Pana sytuację regulują przepisy art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 124, poz. 1152 ze zm.). Zgodnie z ich treścią, z chwilą nabycia przez Pana pojazdu mechanicznego, którego poprzedni posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na Pana, jako nabywcę pojazdu przeszły prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Taka umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC ulega bowiem rozwiązaniu dopiero z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W opisanej sytuacji, z której wynika, że wypowiedzenie dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC nie nastąpiło przed upływem 30 dni od daty nabycia pojazdu, a Pan jako nabywca przedmiotowego pojazdu nie posiada potwierdzenia terminowego i skutecznego wypowiedzenia tej umowy, to niestety jest Pan zobowiązany do zapłaty składki należnej do końca okresu, na jaki umowa ubezpieczenia została pierwotnie zawarta. Zgodnie z kolei z przepisem art. 32 ust. 3 wspomnianej ustawy, odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i o danych osobowych nabywcy ponosi Pan solidarnie, wraz ze zbywcą. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń może dowolnie zdecydować, od którego z Panów zamierza dochodzić zapłaty należnej składki. Jeżeli więc na tej podstawie całość zobowiązania wobec ubezpieczyciela spoczęła na Pana osobie, to po wywiązaniu się z tegoż zobowiązania, może Pan dochodzić stosownych roszczeń odszkodowawczych od zbywcy, od którego nabył Pan przedmiotowy pojazd, zgodnie z powołanym wyżej przepisem.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zygzakiem po ulicy

Trwa "Davos" w Karpaczu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ubez 17-06-2011 23:19
Warto dodać,żę nieopłacenie drugiej raty w terminie powoduje przerwę w ubezpieczeniu w taki sposób,że ubezpieczenie wznawia się od dnia kiedy klient zgłosi po ubezpieczenie na kolejny okres, natomiast przerwa w ubezpieczeniu powoduje,że może o należną za ten okres skladkę zwrocić się do Pana Fundusz Gwarancyjny. W Pana sprawie proszę wybrać się do ubezpieczyciela i wyjaśnić sprawę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Wandale kontra naukowcy

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Będzie taniej za wodę i ścieki

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
592
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%