MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Przerwa w wykonywaniu kary. Sprawdź, komu przysługuje

Wiadomości: Region
Środa, 10 grudnia 2014, 16:02
Aktualizacja: 17:52
Autor: Anna Hadasik
Fot. Archiwum
Kara pozbawienia wolności niesie za sobą wiele konsekwencji i na pewno zmienia życie skazanego, jak również jego bliskich, przynajmniej na czas jego przebywania w odosobnieniu. Dlatego też wprowadzono, w ściśle określonych przypadkach, możliwość wnioskowania o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Komu ona przysługuje i w jaki sposób ją uzyskać?

Zacznijmy od samej kary pozbawienia wolności. To jedna z możliwych sankcji za przestępstwo, przewidziana przez nasz kodeks karny. Pojawia się bardzo często i to w różnej konfiguracji. Zaznaczyć jednak trzeba, iż jej zastosowanie uzasadnione być musi ważnymi powodami. Kara ta bowiem jest brzemienna w skutkach, jej skutki odczuwać będzie nie tylko sam skazany, ale także jego rodzina. Sąd zdecyduje więc o pozbawieniu wolności tylko wtedy, gdy inne kary lub środki karne będą niewystarczające - potrzebne będzie odizolowanie skazanego od społeczeństwa. To zaś zapewni poczucie bezpieczeństwa obywatelom, ale także ochroni samego skazanego przed popełnianiem kolejnych przestępstw, pozwoli na resocjalizację.

Z racji wspomnianych już wcześniej daleko idących konsekwencji, w pewnych wypadkach możliwe jest przerwanie izolacji skazanego. Warunkowane jest to jednak, co zrozumiałe, spełnieniem rygorystycznych warunków i dopełnieniem wielu formalności.

Sąd może lub musi zarządzić przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Jest to zależne od przesłanek, na podstawie których wnioskowana jest przerwa. Powinien to zrobić w przypadku choroby psychicznej skazanego lub ciężkiej choroby, uniemożliwiającej odbywanie kary, a więc to taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym grozi śmiercią lub poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia skazanego. Taka przerwa trwa aż do ustania przeszkody.

Natomiast, gdy przemawiają za tym ważne względy osobiste i rodzinne skazanego, sąd fakultatywnie może zarządzić przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Wtedy trwa ona, w zależności od przypadku, nawet do roku czasu i może być rozbita na kilka krótszych okresów, nieprzekraczających jednak roku. Przerwę do lat 3 od urodzenia dziecka i sprawowania nad nim opieki, może natomiast uzyskać kobieta ciężarna lub osoba samotnie zajmująca się dzieckiem.
Co ciekawe, zarządzając taką przerwę, sąd może zobowiązać skazanego do stawiania się w określonej jednostce Policji, podjęcia leczenia czy na przykład rehabilitacji.

Należy pamiętać, iż w pewnych przypadkach przerwa w wykonywaniu kary jest niemożliwa- jeśli skazany uzyskał już wcześniej przerwę, nie może się o nią starać ponownie przed upływem roku od powrotu do Zakładu, chyba że w grę wchodzi choroba psychiczna lub inna, a także wypadek losowy.

Jaki sąd jest właściwy do wniesienia wniosku o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności? Jest to Sąd Okręgowy, w okręgu którego znajduje się Zakład Karny. Wnioski o następne przerwy w wykonywaniu kary będzie rozstrzygał sąd, który przyznał pierwszą przerwę. Co ciekawe wniosek może złożyć zarówno sam skazany, ale także dyrektor Zakładu Karnego, w którym skazany przebywa.

Anna Hadasik
(Studentka V roku prawa na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje z Kancelarią Adwokacką adwokata Macieja Kuczaj w Jeleniej Górze i we Wrocławiu http://www.kancelaria-kkp.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiadukty prawie gotowe

Bardzo słabe wyniki matur

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~18 sqandal 10-12-2014 17:46
.... bzdura ! Nie powinni być zadnej przerwy w odbywaniu kary ( bo co to za kara jak można ją przerwax > Kara jest karą a nie tam jakieś przepustki. Ile wykroczeń jest na takich przepustkach > Skazani powinni bez zadnych przerw być odilizowani od społeczeństwa . .... no
~Ab_wawa1 18-07-2018 1:40
do: ~18 sqandal (17:46)
Życzę Ci żebyś ty lub najbliższą Ci osoba trafiła do zakładu karnego i wyrok oczywiście "do dzwona" !!!! Tylko to by Cię nauczyło, że człowiek człowiekowi nie równy tak samo sytuacja sytuacji.. Żenada - matka powinna przestać płacić za twój internet albo odebrać ci komputer bo po takich żałosnych tekstach wnoszę, że masz nie więcej niż 14 lat. No!
~Lala 27-11-2018 23:32
do: ~18 sqandal (17:46)
A ja uwazam ze dobrze ze jest przerwa w karze bo dzieki temu mozna uniknac odpowiedzialnosci karnej i to mnie cieszy. Ciesze sie ze mi sie udalo i zycze powodzenia tym ktorzy beda stawac na przerwe. Trzymam kciuki
~18 sqandal 10-12-2014 17:49
.... bzdura ! Nie powinni być zadnej przerwy w odbywaniu kary ( bo co to za kara jak można ją przerwax > Kara jest karą a nie tam jakieś przepustki. Ile wykroczeń jest na takich przepustkach > Skazani powinni bez zadnych przerw być odilizowani od społeczeństwa . .... no
~bogdan 6-10-2015 15:48
sqandal chyba sympatyzuje z Pisem,więzień jest człowiekim,ma prawo do leczenia-opieka medyczna w polskich zk.jest nędzna,stąd trybunał praw człowieka przyznaje w takich przypadkach prawo do korzystania z wolnościowego systemu opieki medycznej-izolacja nie jest remedium na zapobieganiu przestępczości osób korzystających z przepustek-bycie człowiekiem jest wyzwaniem dla podobnych do sqandala
~asia2325 13-01-2017 8:14
Dzień Dobry! Mam dość skomplikowane pytanie. Mój mąż odsiaduje 3 wyroki(razem 28miesięcy) z tego już 6m-c odsiedziane . Staraliśmy się o przerwie w karze lecz prokurator się nie zgodził, a Sąd to podtrzymał. Mąż ma 7 dni na apelacje więc złożył wniosek o uzasadnienie i odrębnie apelacje z dodatkowymi załącznikami. Staraliśmy się o przerwę na trudną sytuacje rodzinną( choroba moja i syna) Sąd powiedział, że dobrze stoję finansowo i go nie puścił na życzenie prokuratora. Pytanie brzmi tak czy jak Sąd Okręgowy, który wydał postanowienie zapozna się z apelacją jest możliwe, że cofnie swoje postanowienie wraz z prokuratorem czy musi to przejść przez Sąd Apelacyjny?
~niushi 29-06-2017 8:13
do asia2325, logiczne że musi iść do sądu apelacyjnego.
~bylegazetka 4-12-2017 11:20
witam wszystkich moj partner staje tez na apelacje o przerwe w karze na stan zdrowia swo i rodzinny stan zdrowia a dodatkowo mamy 2 corki pierwsza ma 17miesiecy a druga 5miesiecy czy nalezy mu sie ta przerwa ? wspomne tylko ze juz raz byl na przerwie na zly stan swoj zdrowia i nie poddal sie operacji bo zagrazala ona utrata nogi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Serca pełne nakrętek

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
870
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%