MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Odszkodowanie lub renta po wypadku w szkole

Wiadomości: Region
Wtorek, 25 października 2016, 18:33
Aktualizacja: 18:38
Autor: ZUS
Fot. Archiwum
Nieszczęśliwy wypadek może się dzieciom przytrafić wszędzie, także na terenie szkoły. Nietrudno o niego także wśród studentów. Zarówno uczniowie, studenci jak i doktoranci, którzy z powodu wypadku w szkole lub na uczelni – nie będą w stanie w przyszłości podjąć pracy, mogą ubiegać się o rentę wypadkową i jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Warto, więc zebrać pełną dokumentację po to, aby o pieniądze na leczenie i rehabilitację wystąpić do ZUS.

O świadczenia te mogą ubiegać się te osoby, które w czasie zajęć w szkole każdego stopnia począwszy od szkoły podstawowej, gimnazjum, zawodowej, średniej lub wyższej, a także osoby na studiach doktoranckich miały wypadek lub zapadły na chorobę związaną z wykonywaniem tych zajęć. Ta zasada obejmuje także osoby, które w czasie nieszczęśliwego zdarzenia losowego odbywały praktyki przewidziane organizacją studiów, bądź nauki. O świadczenie z ZUS mogą wystąpić niezależnie od odszkodowania wypłaconego im przez ubezpieczyciela.

- ZUS zawsze ocenia okoliczności i przyczyny wypadku. On też wypłaca renty i odszkodowania. Świadczenia przysługujące z tytułu wypadków w szczególnych okolicznościach są jednak finansowane z budżetu państwa – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy, poszkodowanym przyznawana jest renta w wysokości 120 proc. minimalnej kwoty renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która wynosi obecnie 1059,07 zł. Osobie, która stała się częściowo niezdolna do pracy przysługuje renta o 20 proc. wyższa od minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, niezwiązanej z wypadkiem lub chorobą zawodową – na dziś to 812,10 zł. Członkowie rodzin osób, które zmarły wskutek wypadków w szkole lub choroby zawodowej powstałej w związku z wykonywaniem zajęć, mają prawo do renty rodzinnej (1059,07 zł) i jednorazowego odszkodowania.

Każdemu, kto wskutek wypadku lub choroby zawodowej związanej z zajęciami szkolnymi doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i uznany został za całkowicie niezdolnego do pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Do 31 marca 2017 r. wynosi ono 780 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Suma ta zwiększa się o kwotę 13 649 zł, jeżeli z powodu wypadku osoba stała się całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji.

- Co ważne, możemy starać się o rentę, niezależnie od posiadania ubezpieczenia. Świadczenia przysługują, więc młodym ludziom, którzy ulegli poważnemu wypadkowi, bez względu na to, czy ich rodzice pracują, czy są bezrobotni – czy płacą składki na ZUS, czy też nie – wyjaśnia Iwona Kowalska.

W najbliższej placówce ZUS-u pobieramy druki (są one dostępne także na stronie internetowej www.zus.pl). Jeżeli ubiegamy się o rentę w związku z wypadkiem w szczególnych okolicznościach, w ZUS składamy wniosek na druku ZUS Rp-1R, zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9 oraz dokumentację wypadkową. Gdy staramy się o jednorazowe odszkodowanie do wniosku osoby poszkodowanej dołączamy zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9 i dokumentację wypadkową. Jeśli zdarzenie zostanie uznane za wypadek w szczególnych okolicznościach, lekarz orzecznik ZUS-u ustali stopień naszej niezdolności do pracy, albo stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Serca pełne nakrętek

Wiadukty prawie gotowe

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~iras 26-10-2016 9:23
Może ktoś zainteresuje się idiotami w rzemiosłach co urządzają sobie zabawy z dezodorantami podpalanymi zapalniczakami!!! Miotacze ognia sobie robią!!! Dyrekcja i nauczyciele tego nie widza? Kogoś d...le spalą może wtedy ktoś zrobi z tym porządek!!! Już teraz policja powinna zareagować.
~ 28-11-2016 0:48
wypadki w szkole często się zdarzają gdy dzieci gnębią inne dzieci co się niestety często zdarza ale oczywiście nauczyciele mają gdzieś i nikt nie chce rozwiązać problemów, bo człowiek to też zwierzę a u dzieci instynkty częściej się pojawiają zwłaszcza "likwidacji słabszego członka stada"
~nn 8-12-2016 16:30
to trzeba zgłosić pani dyrektor

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Bardzo słabe wyniki matur

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
869
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%