MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Prawnik radzi

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 31 stycznia 2010, 23:55
Autor: mgierus
mgierus
Fot. mgierus
1.Zatrzymane prawo jazdy 2.Kto zapłaci podatek?

1. Zatrzymane prawo jazdy

Dwa lata temu zostałem zatrzymany za spowodowanie wypadku samochodowego pod wpływem alkoholu. Zostałem skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat. Czy to prawda, że można starać się o wcześniejsze odzyskanie zatrzymanego w ten sposób prawa jazdy? – Bartek

Na podstawie przepisu art. 84. § 1 k.k. sąd rzeczywiście może po upływie połowy okresu, na który orzeczono między innymi zakaz prowadzenia pojazdów, uznać ten środek karny za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a sam zakaz był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Jednak zgodnie z przepisem § 2 powołanego artykułu normy tej nie stosuje się, jeżeli środek karny jakim jest zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych orzeczono na podstawie m.in. art. 42 § 2 k.k., a więc wskutek popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnięcia z miejsca zdarzenia. Z opisanej przez Pana sytuacji wynika więc, że niestety, ale nie będzie Pan mógł skorzystać z możliwości odzyskania zatrzymanego prawa jazdy wcześniej jak po upływie 5 lat od daty jego zatrzymania.

2. Kto zapłaci podatek?

Mam kupca na mieszkanie własnościowe. Wiem, że w związku z zawarciem umowy sprzedaży należy podatek od czynności cywilnoprawnych. Na kim będzie ciążył ten obowiązek po sprzedaży mieszkania, na mnie, czy na kupującym? – Zygmunt Janiszyn

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie te czynności, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym umowa sprzedaży wspomnianego przez Pana mieszkania własnościowego. Przy umowie sprzedaży stawka podatku wynosi 2 proc. Ponieważ przedmiotem takiej umowy ma być sprzedaż nieruchomości, to aby czynność ta była ważna, wymagana jest forma aktu notarialnego. Płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnej będzie w tym przypadku notariusz, który przy sporządzaniu aktu obliczy i pobierze od kupującego należny podatek w chwili zawarcia takiej umowy. Zatem zawierając umowę sprzedaży mieszkania własnościowego jako sprzedający, nie będzie na Panu ciążył obowiązek zapłaty omawianego podatku, który notariusz obliczy i pobierze od kupującego.

Mariusz Gierus – prawnik

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

ODK do zameczku?

W szkole o używkach

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~nina8026 1-02-2010 11:12
Witam,złozyłam 3 krotnie reklamację laptopa,3 krotnie ten sam problem, podczas pierwszej reklamacji wymieniono płytę główna,podczas drugiej-oczyszczano system,3 reklamacja została złozona po 2 letniej gwarancji,która skończyła się w pazdzierniku,a we wrzesniu odebrałam z drugiej naprawy.W grudniu 23go przyjęto laptopa,a w styczniu 11go przysłano odpowiedz,ze reklamacja nie została przyjęta,bo jest juz po gwarancji i inny problem zgłoszony.Co mam teraz z tym zrobić,czy nie nalezy mi sie przedłuzenie gwarancji i czy serwis nie powinien odpowiedzieć w przeciagu 14 dni od przyjecia laptopa?
~... 5-02-2010 6:56
",3 krotnie ten sam problem, podczas pierwszej reklamacji wymieniono płytę główna,podczas drugiej-oczyszczano system" - z taką logiką zapomnij o udanej reklamacji.
~ciechu 11-02-2010 18:08
Pewna dziewczyna popełniła jakieś 7 lat temu przestępstwo ścigane z urzędu na moją szkodę a że los tak chciał to ta sprawa nas połączyła i od zeszłego roku jest moją żoną po pewnym czasie złapali ją i miała sprawę sądową na której dostała wyrok skazujący i naliczone potężne koszta sądowe od których moja żona się odwołała lecz bez powodzenia mimo trudnej sytuacji finansowej i teraz właśnie dochodzimy do mojego pytania skoro ożeniłem się jeszcze przed rozprawą i zarazem jestem osobą pokrzywdzoną w tej sprawie to czy sąd ma prawo żądać od mojej żony kosztów sądowych ? bo przecież w tym momencie żąda ich również ode mnie jako osoby pokrzywdzonej a to już chyba jest niezgodne z prawem??? więc czy mają prawo żądać tych kosztów sądowych? a jeżeli nie to co powinienem zrobić żeby umorzyli te koszty jeżeli to do nich nie dociera? Dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ktoś zniszczył choinki

Rok niespełnionych obietnic

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Wyborcze obiecanki cacanki

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
909
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%