MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Obserwacje jubileuszowe

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 lutego 2010, 9:44
Aktualizacja: 9:45
Autor: Paweł Kucharski
Jerzy Łużniak i Andrzej Więckowski podczas pierwszej części jubileuszowej debaty Obserwatorium Karkonoskiego w BWA.
Fot. Ania
Wrócę do 30. Obserwatorium Karkonoskiego. Jak zwykle odbyło się ono w siedzibie organizatora, czyli w progach BWA. Publiczność dość liczna. Przyciągnęła ją nie tylko okrągłość jubileuszowej trzydziestki, ale i interesujący temat i wspaniali referenci: Gabriela Zawiła, Stefania Żelasko i – jak zwykle – Andrzej Więckowski. Kolejna odsłona OK już dziś.

Było o szlakach kulturowych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Temat istotny dla całego miasta, subregionu i ich promocji. Jego wagę docenili i spotkanie obecnością zaszczycili i jeleniogórski poseł na Sejm RP Marcin Zawiła i pan wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak. Ich obecność pozwoliła też na bieżące uaktualnianie informacji o stanie realizacji projektów produktów turystycznych dotyczących Kotliny Jeleniogórskiej.

Zebrane grono było więc w temacie kompetentne, co pozwoliło na rzeczową i ożywioną dyskusję. Wśród zebranych zabrakło przedstawicieli ratusza, którzy z urzędu zajmują się promocją stolicy Karkonoszy (jak utarło się mówić o grodzie Krzywoustego) i wydają odpowiednie materiały informacyjne.

Ostatni ich twór „Spacerkiem po Jeleniej Górze”, który zdecydowanie jest objawem pozytywnej zmiany myślenia w ratuszu, nie koresponduje z barwnie przedstawionymi na Obserwatorium Karkonoskim planami stworzenia kulturowych szlaków tematycznych mówiących o wspaniałej przeszłości regionu i dorobku w dziedzinie tkactwa i szklarstwa. Brak tam również informacji o dawnej znaczącej pozycji ekonomicznej Jeleniej Góry i o źródłach jej bogactwa.

Pracownicy Muzeum Karkonoskiego opowiedzieli o możliwościach stworzenia interesujacych tras turystycznych pokazujących tą bogatą przeszłość. Pokazali, że wiedza i chęć jej wkomponowania w akcje promocyjne regionu istnieje. Jednak brak komunikacji pomiędzy podległym marszałkowi muzeum a samorządowym ratuszem uniemożliwił wykorzystanie pozyskanych przez pracowników MK informacji w miejskich materiałach promocyjnych.

Waga i unikalność tych przekazanych nam faktów historycznych mogłyby – w znaczący sposób – przyczynić się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta i regionu. Dzisiejszy turysta, zwłaszcza ten młodszy, wychowany na ruchomych obrazkach, internecie i komiksach, nie jest w stanie zachwycić się ani statyczną prezentacją muzealną, ani suchymi opisami w stylu kto i kiedy założył i kto przebudował i w jakim stylu.

Jednakowoż historia związana z przeszłością Jeleniej wspaniale nadaje się do prezentacji popularno-komercyjnej. Przy współpracy wszystkich sił i tych wojewódzkich i tych ratuszowych można stworzyć więcej unikalnych atrakcji na kształt Parku Miniatur, który w 2009 roku odwiedziło przeszło 200.000 turystów.

Mamy w naszym regionie pozostałości kultury przemysłowej lniarstwa i szklarstwa. W tej drugiej dziedzinie coś się zaczyna dziać w kieruku uatrakcyjnienia oferty turystycznej, ale leżą jeszcze odłogiem tradycje lniarskie (upadający Orzeł), papiernicze i piwne. Że nie wspomnę o sławnej wytwórni ziołowego eleksiru wzmacnianego Stonsdorfer.

Badacze turystyki stwierdzili, że średnie góry, do ktorych bez watpienia należą Karkonosze, odwiedzają ludzie w wieku średnim i wyżej średniego. To jest właściwy odbiorca atrakcyjnie zorganizowanych szlaków kulturowych. To jest szansa stworzenia turystycznej odmienności Kotliny.

Jednak samo stworzenie, nawet najwspanialszych atrakcji bez ich odpowiedniego rozreklamowania nie przyniesie spodziewanych korzyści i dlatego ścisła współpraca wszystkich organów na terenie Kotliny Jeleniogórskiej i wspólna polityka marketingowa jest niezbędna. Gwarantuje to lepszy efekt przy mniejszym nakładzie finansowym. Może też powinno być tematem rozmów z kandydatami w roku wyborczym?

Warto zajrzeć do BWA także dziś na drugą odsłonę Obserwatorium Karkonoskiego poświeconego tematowi szlaków kulturowych. Sądząc po zaproszonych gościach przewodnikach Emilu Mendyku i Andrzeju Mateusiaku, debata zapowiada się smacznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~grzebień 11-02-2010 12:50
Coś słyszałem, że Obserwatorium chcą w Ratuszu zamknąć, żeby nikt już nie Obserwował. Potraktowałem tę informację początkowo jako jakieś nieporozumienie, głupią plotkę, bo jak można utrącać jedną z najlepszych imprez tego miasta, imprez, która prawie nic nie kosztuje w porównaniu z opłacanymi przez miasto koncertami popu. Podpowiadano mi wszakże, że to nie plotka, że coś jest na rzeczy. Jak jest, ktoś coś wie?
~Jelconek 11-02-2010 12:59
Obserwatorium rozrosło się w jakąś metafizyczną instytucję, która unosi się nad Kotliną. No właśnie - unosi. Trochę stąpania po ziemi by się przydało.
~`kick 11-02-2010 19:12
Właśnie zbliża się jubileusz słynnej zamiany gruntów na Czarnem przez Łużniaka! Może coś na ten temat powiem Wielki Pan Marszałek!!!! Wyjątkowo uczciwa postać????????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Śmierć na żwirowni

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Stalowe rumaki w Karpaczu

Dachowanie w Radomierzu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%