Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 8156
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Związki Schaffgotschów z ziemiami Rzeczpospolitej

Poniedziałek, 27 lutego 2023, 6:11
Autor: Stanisław Firszt
Region: Związki Schaffgotschów z ziemiami Rzeczpospolitej
Barbara Agnieszka
Fot. Archiwum S. Firszta/fot. Internet
Najbardziej znanym i jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach śląskiego rodu Schaffgotschów był ślub Hansa Ulryka Schaffgotscha z piastowską księżniczką Barbarą Agnieszką, który odbył się 30 października 1620 roku na zamku w Legnicy.

Mniej znane są inne wydarzenia, które łączyły Schaffgotschów z dawną Rzeczpospolitą, ludźmi i ziemiami które wchodziły w jej skład. Były to przede wszystkim małżeństwa zawierane przez przedstawicieli tego rycerskiego rodu z obywatelami Rzeczpospolitej Obojga Narodów lub osobami pochodzenia polskiego w okresie zaborów.

Pierwszym przykładem takiego związku było małżeństwo Urszuli Schaffgotsch, córki Baltazara I (1564-1588), siostry Krzysztofa Schaffgotscha, który był ojcem Hansa Ulryka, ściętego w Ratyzbobie w 1635 roku, z Andrzejem Poniatowskim. Ten polski magnat był jej drugim mężem, po śmierci Leonarda von Kottwitza.

Także za polskiego magnata, kasztelana chełmońskiego i wojewodę malborskiego, Jakuba Wejhera 28 października 1636 roku w Ratyzbonie została wydana 14.letnia Anna Elżbieta, córka straconego ponad rok wcześniej w tym mieście Hansa Ulryka Schaffgotscha. Jakub Wejher był założycielem miasta Wejherowa. W czasie ślubu miał 27 lat. Wraz z młodą żoną ufundowali w Wejherowie kościół pw. św. Anny i klasztor franciszkanów. Anna Elżbieta zmarła w tym mieście w wieku 27 lat a Jakub Wejher ożenił się z Joanną Katarzyną księżniczką Radziwiłł.

Córka Anny i Jakuba, Cecylia Eleonora Wejher wyszła za mąż za swojego stryja Hansa Ulryka Schaffgotscha (był synem ściętego Hansa Ulryka), który od lat był na usługach Rzeczpospolitej. Małżonkowie zamieszkali w Gdańsku. Córka Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, syna Hansa Ulryka Schaffgotscha i brata Anny Elżbiety Wejher, Fryderyka Elżbieta Jadwiga (1678-1721), prawdopodobnie dzięki ożywionym i licznym kontaktom swojego ojca z najważniejszymi osobami Rzeczpospolitej z rodziną królewską na czele, wyszła również za mąż za polskiego magnata Adama Antoniego hrabiego Opalińskiego (1672-1695), starostę wałeckiego.

Najbardziej spektakularnym małżeństwem, po ślubie Hansa Ulryka Schaffgotscha z księżniczką piastowską Barbarą Agnieszką, był ślub Hansa Ulryka Gotarda (1831-1915), syna Emanuela Gotarda, pana na Maciejowej, brata Jana Antoniego Schaffgotscha, syna Krzysztofa Leopolda. Jego wybranką została Joanna Gryzik (1842-1910), biedna polska dziewczyna spadkobierczyni jednego z najbogatszych ludzi na Górnym Śląsku Karola Goduli. Hans Ulryk stał się w ten sposób równy pod względem finansowym ordynatom w Cieplicach i dał początek górnośląskiej linii rodu Schaffgotschów na Szombierkach, Karbiu, Bobrku, Kopicach itd.

Pałac Hansa i Joanny w Kopicach stał się równie wspaniałą siedzibą Schaffgotschów jak pałac rodowy w Cieplicach. Ślub Hansa Ulryka z piastowską księżniczką Barbara Agnieszką podniósł splendor i znaczenie głównej, cieplickiej linii Schaffgotschów. Ślub jego imiennika Hansa Ulryka z śląską dziedziczką potentata cyny, podwaja rangę i znaczenie bocznej, górnośląskiej linii Schaffgotschów.

Twoja reakcja na artykuł?

24
75%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
4
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group