Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 8248
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Z wizytą w Kopicach

Poniedziałek, 4 lipca 2022, 9:02
Aktualizacja: 11:04
Autor: Stanisław Firszt
Region: Z wizytą w Kopicach
Fot. Archiwum S. Firszta
W 1290 roku zapisem testamentowym księcia Henryka IV Probusa, biskupi wrocławscy otrzymali suwerenną władzę w swoich posiadłościach, które obejmowały kasztelanię nysko-otmuchowską. Na jej terenie znajdowały się: Nysa, Grodków, Otmuchów, Głuchołazy, Vidnawa, Zlate Hory, Jawornik, Fryvaldow.

Działo się to w czasach biskupa Tomasza II Zaremby, ale pierwszy tytuł księcia używał biskup Henryk z Wierzbna. Kolejni biskupi wrocławscy, a było ich 28 używali tego tytułu. Ostatnim był Józef Christian Hohenlohe zasiadający na biskupim stolcu w latach 1795-1817. Stracił on nie tylko tytuł, ale także całe księstwo nyskie w wyniku sekularyzacji majątków kościelnych na Śląsku, którą w 1810 roku przeprowadził król pruski Fryderyk Wilhelm III. Księciem Nysy i Grodkowa był także biskup Filip Gotard Schaffgotsch (1747-1795), syn Johanna Antona Schaffgotscha, urodzony w Cieplicach w 1715 roku.

Tak się złożyło, że Schaffgotschowie powrócili na ziemie dawnego księstwa grodkowskiego w II poł. XIX wieku za sprawą praprawnuka Johanna Antona Schaffgotscha, Hansa Ulryka Schaffgotscha, który po małżeństwie z Joanną Gryzik, zwaną śląskim kopciuszkiem”, dziedziczce fortuny po górnośląskim przemysłowcu Karolu Goduli, stał się równy ordynatom cieplickiego majątku założył własną linię Schaffgotschów na Szombierkach, Karbiu, Bobrku i Kopicach.

To właśnie w Kopicach, położonych kilka kilometrów na wschód od Grodkowa, Joanna i Hans kupili pałac, który z wielkim rozmachem i gustem przebudowali a następnie wyposażyli. Hans Ulryk jako bliski krewny był czasowo opiekunem Fryderyka Gotarda od śmierci jego ojca Ludwika Gotarda w 1891 roku do uzyskania przez niego pełnoletności w 1908 roku. Te 10 lat zarządzania całym majątkiem Schaffgotschów i częste pobyty Hansa Ulryka Schaffgotsch w Cieplicach zbiegły się z remontami i przebudową pałacu w Kopicach. Pozwoliło to Hansowi Ulrykowi na zrealizowanie swojej wizji stworzenia w Kopicach drugiej wspaniałej siedziby całego rodu.

Niestety pałac w Kopicach nie miał tyle szczęścia co pałac w Cieplicach. Co prawda oba zostały po wojnie pozbawione całego, wspaniałego wyposażenia, ale obiekt kopicki dwukrotnie był podpalony, co doprowadziło do jego całkowitej degradacji. Dzisiaj jest w ruinie i tylko liczne ślady na murach świadczą o jego dawnej świetności.

Od lat trwają starania o uratowanie tego obiektu od całkowitego zniszczenia. Szczególnie zajęła się tym grupa osób skupionych wokół Macieja Mischoka. Dużym zaangażowaniem wykazała się również Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach z jej proboszczem księdzem Jarosławem Szelągiem. Starają się robić wszystko, aby wesprzeć nowego właściciela obiektu, który zapowiada odbudowę tego wspaniałego zabytku architektury i dziedzictwa Śląska.

25 czerwca br. na błoniach pod pałacem odbyło się „Drugie kopickie spotkanie pałacowe” pt.: „Letnia wizyta u Joanny i Hansa Schaffgotschów w Kopicach”. Imprezę rozpoczęto od mszy w kopickim kościele, w którym następnie odbył się koncert organowy Marcina Lauzera. Po tym, już przed pałacem, odbyło się szereg wydarzeń, m.in.: plener fotograficzny i malarski, zabawy dla dzieci i młodzieży, pokaz sprzętów strażackich, spektakl o historii Karola Goduli i Joanny Grycik, występy grup artystycznych. Jedną z głównych atrakcji była premiera i promocja książki Stanisława Firszta pt.: „Schaffgotschowie. Arystokratyczny ród na Śląsku”. Jest to piata pozycja z serii „Źródła Cieplickie”. W spotkaniu z autorem uczestniczył Arkadiusz Kuzio-Podrucki, którego dziełem jest wydana w Cieplicach w 2013 roku książka pt.: „Schaffgotschowie Panowie na Chojniku i Cieplicach”. Zapowiedziano też, że w drugiej połowie tego roku pojawi się następna książka tego autora, pt.: „Schaffgotschowie. Kuzynowie Piastów, spadkobiercy Kopciuszka”.

Tymi działaniami wydawniczymi tworzy się współpraca Cieplice-Kopice na rzecz upamiętnienia świetnego śląskiego rodu Schaffgotschów.

Dochód ze sprzedaży wydawnictw zawsze przeznaczony jest na odbudowę kopickiego pałacu.

Twoja reakcja na artykuł?

26
79%
Cieszy
1
3%
Hahaha
3
9%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group