Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 5693
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Tomaszewski – nestor szklarstwa artystycznego

Poniedziałek, 26 czerwca 2023, 14:11
Aktualizacja: 14:12
Autor: Stanisław Firszt
Region: Tomaszewski – nestor szklarstwa artystycznego
Fot. Archiwum S. Firszta/Skarbiec DG
12 lipca minie 30 lat od śmierci wybitnego artysty-szklarza Henryka Albina Tomaszewskiego, związanego z naszym regionem.

Mistrz szklanej rzeźby urodził się w1906 roku w Siedlcach. Naukę pobierał w Warszawie, najpierw w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku której prawie całkowicie zburzono Warszawę, w 1946roku zamieszkał w Szklarskiej Porębie (Schreiberhau), miejscowości o wielowiekowej tradycji szklarskiej, która znalazła się w granicach Polski. Zachętą do przeprowadzki i osiedlenia się były też funkcjonujące tam huty szkła i pracujący w nich znakomici szklarze i zdobnicy szkła, niemieccy mistrzowie fachu. Tomaszewski liczył na to, że w takim wyjątkowym miejscu dużo się nauczy i rozwinie swoje umiejętności w technikach szklarskich. Podglądanie niemieckich szklarzy nie powiodło się, dlatego Henryk Albin Tomaszewski zmuszony był dochodzić do wszystkiego sam. Skonstruował i wykonał własne narzędzia szklarskie, pozwalające mu realizować charakterystyczne dla niego kompozycje.

W działalności artystycznej inspirował się muzyką Chopina, Czajkowskiego i Lutosławskiego. Szedł własną drogą twórczą, wybitnie indywidualną, co nie pokrywało się z ówczesną tendencją w wytwarzaniu szkła masowego – użytkowego.

Doprowadziło to do rozbieżności w stosunkach między Tomaszewskim, a kierownictwem hut w Szklarskiej Porębie. W rezultacie Henryk Albin Tomaszewski w 1950 roku wyjechał ze Szklarskiej Poręby i zamieszkał we Wrocławiu, gdzie wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Od 1963 roku mieszkał w Warszawie.

Cały czas działał twórczo. Swoje dzieła realizował w hutach szkła: na Targówku, w Wołominie, Falenicy i Ożarowie. Utrzymywał stałe kontakty ze szklarzami w całej Polsce, a szczególnie na Dolnym Śląsku. Współpracował z Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze, które od lat 70. XX wieku, zaczęło specjalizować się w gromadzeniu szkła artystycznego i z czasem stało się główną instytucją zajmującą się tą problematyką w Polsce i tej części Europy. Dzięki tym kontaktom muzeum zgromadziło szereg wspaniałych realizacji rzeźby w szkle, autorstwa Henryka Albina Tomaszewskiego.

Nieżyjący już od paru lat kustosz działu szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Mieczysław Buczyński, który znał osobiście Mistrza, tak pisało o nim i jego twórczości: „Był człowiekiem renesansu, malował, rzeźbił, kreował ze szczególnym powodzeniem awangardowe kompozycje, które przyniosły mu wiele sukcesów i uznania. Stworzył, niepowtarzalny, indywidualny styl artystyczny twórczości zez szkła. Wykorzystując walory i nieodgadnioną „magię” gorącej masy szklanej do ostatnich lat życia stworzył fascynujące kompozycje. Z pasją odrzucał tradycyjne kanony sztuki szklarskiej”.

Tacy ludzie jak Henryk Albin Tomaszewski tworzyli klimat naszego wyjątkowego regionu, cieszącego się nie tylko bogactwem przyrodniczym ale także różnorodnością form działalności kulturalnej i twórczej.

Jego śladami poszli następni wybitni artyści szkła: Jan Owsiewski, Regina Włodarczyk-Puchała, Witold Turkiewicz i Tomasz Gondek. Dawne duże huty szkła w regionie niestety już nie działają, ale tradycje szklarskie są nadal podtrzymywane.

Twoja reakcja na artykuł?

4
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
25%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group