Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 4309
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Richard Wunsch–medyk cesarza koreańskiego

Poniedziałek, 6 marca 2023, 5:59
Autor: Ullrich Junker
Jelenia Góra: Richard Wunsch–medyk cesarza koreańskiego
Fot. Archiwum Autora
Dr. Richard Wunsch (1869 -1911) - lekarz pochodzący z Jeleniej Góry był osobistym lekarzem ostatniego koreańskiego cesarza.

Richard Carl Franz Georg Wunsch urodził się 4 sierpnia 1869 roku w Jeleniej Góra. Jego rodzice - Friedrich Wunsch, majster urodzony w Dolní Adršpach / Nieder-Adersbach w Czechach i Pauline Auguste Louise Talke z Konradowa / Conradsdorfu pobrali się 12 października 1868 r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. (Gnadenkirche) w Jeleniej Górze. Richard uczęszczał do szkoły w Jeleniej Górze i na Wielkanoc 1890 roku zdał maturę w Królewskim Gimnazjum Protestanckim tamże. Następnie studiował medycynę na Uniwersytecie w Greifswaldzie ("Alma Mater Gryphiswaldensis"). Po zdaniu egzaminu państwowego z wynikiem bardzo dobrym uzyskał doktorat, przedstawiając rozprawę o kazuistyce limfangiomazji na tułowiu i nowym przypadku wyleczonym operacyjnie.

Wunsch wyruszył z Bremy na pokładzie statku Reichspostdampfer "Kiautschou" 3 września 1901 r. i 2 listopada dotarł do miasta portowego Chemulpo. Już następnego dnia Richard napisał szczegółowy list do swoich rodziców: (…) poznałem tam wszystkich lokalnych dygnitarzy, m.in. niemieckiego nauczyciela i niemieckiego dyrygenta dworskiego. Ten ostatni, niejaki pan Eckert, przemówił do mnie w autentycznym śląskim dialekcie, po czym powiedział mi, że pochodzi z Nowej Rudy (Neurode) i oczywiście zna Jelenią Górę ("Herschbriga"). Franz Eckert przybył do Korei z Japonii w 1901 r.

Richard Wunsch utrzymywał silne więzi rodzinne. Z czasów, gdy był asystentem w klinice w Greifswaldzie, w wielu listach dzielił się z rodziną swoimi medycznymi problemami i doświadczeniami. Od końca 1901 roku listy z dalekiej Azji Wschodniej docierały czasem kilka razy w tygodniu. Ale był też bardzo zainteresowany tym, co dzieje się w jego starej ojczyźnie i dlatego kazał wysłać do Azji gazetę, "Boten aus dem Riesengebirge" (Posłaniec z Karkonoszy). W 1905, w kwietniu: prof. Erwin Bälz (osobisty lekarz rodziny cesarskiej w Tokio) mianuje go swoim następcą w Japonii.

W 1907 roku wakacje spędza w Europie i w ojczyźnie. Początek podróży rozpoczął 10 marca statkiem z portu w Tsuruga. W telegramie z Władywostoku poinformował rodzinę we Wrzeszczynie ( Boberullersdorf) o swojej podróży koleją transsyberyjską. Do Berlina dotarł 28.marca1907 r. przez Moskwę i Warszawę. 29 lutego wieczorem dotarł do domu.

Podczas jego urlopu, wiosną 1907 roku 25 kwietnia zmarł mu ojciec, fabrykant Friedrich Wunsch, który nabył w 1894 roku fabrykę celulozy drzewnej (surowca do produkcji papieru i tektury). 28 czerwca 1907 roku dr Wunsch sprzedał fabrykę z całym jej wyposażeniem za 225 tys. marek, dzięki czemu matka miała zagwarantowaną roczną rentę w wysokości 3000 marek.

Po pogrzebie Richard Wunsch udał się do Berlina i Londynu, aby dowiedzieć się więcej o kontynuacji pracy na stanowisku lekarza ambasady angielskiej w Tokio. 13 lipca 1907 r. poślubił w Mediolanie Marie Scholl i 31 lipca wyruszył z nią z Neapolu w podróż powrotną do Japonii. Pod koniec lutego 1911 roku Richard Wunsch zaraził się tyfusem (tyfus epidemiczny), przenoszonym przez pchły i wszy. Zmarł 13 marca 1911 roku w 41 lat.

Prestiżowa nagroda im. Richarda Wunscha za badania medyczne, przyznawana jest w Korei od 1990 roku. Sponsorem tej nagrody jest niemiecka firma farmaceutyczna Boehringer Ingelheim. Nagroda pieniężna to 50 000 000 wonów południowokoreańskich, tj. ok. 36 000 euro.

W tym miejscu należy podziękować Archiwum Państwowemu w Jeleniej Górze oraz Książnicy Karkonoskiej Bibliotece Cyfrowej w Jeleniej Górze za wsparcie w tych badaniach.

Literatura:
1. Claussen-Wunsch, Gertrud: Dr. med. Richard Wunsch. Arzt in Ostasien Büsingen/Hochrhein, Krämer Verlagsgesellschaft mbH 1976
2. Claussen-Wunsch, Gertrud: Fremde Heimat Korea. Ein deutscher Arzt erlebt die letzten Tage des alten Korea (1901 - 1905) München, Verlag Gerd Simon und Claudia Magiera 1983
3. Claussen-Wunsch, Gertrud: Ein Viertelliter Medizin für den Kaiser von Korea. Deutsches Ärzteblatt 1977; 4: S. 246-249

Twoja reakcja na artykuł?

8
42%
Cieszy
2
11%
Hahaha
5
26%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
72
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
33%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group