Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 6460
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: O karkonoskim Ötzi

Poniedziałek, 18 lipca 2022, 6:10
Aktualizacja: 11:12
Autor: Stanisław Firszt
Karkonosze: O karkonoskim  Ötzi
Wnętrze schroniska w Kaplicy św. Wawrzyńca
Fot. Archiwum S. Firszta/ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego
W 1991 roku w dolinie Ötzel w Tyrolu w Alpach Ötzelskich odkryto zmumifikowane zwłoki człowieka, który zginął w tych górach w okresie neolitu ok. 3300 r. p.n.e. Mumia otrzymała nazwę od miejsca jej znalezienia - „Ötzi”. Do dzisiaj nie wyjaśniono do końca, jak i dlaczego ten człowiek zakończył życie wysoko w górach. My także w Karkonoszach mamy swoją własną zagadkę związaną ze śmiercią człowieka w torfowiskach na Równi pod Śnieżką.

Mowa o Józefie Odrowążu-Pieniążku, który zaginął w 1828 roku idąc ze schroniska na Śnieżce do Lučni Boudy. Pechowy turysta był studentem z Warszawy. Jego ojcem był Andrzej Dominik Odrowąż-Pieniążek z Krużlowej, który był naczelnikiem poczty w Widawie i Sieradzu, a matką była Aleksandra Nowowiejska herbu Jastrzębiec. Józef miał dwoje rodzeństwa - brata Henryka i siostrę Apolonię.

Rodzina Pieniążków była bardzo patriotyczna. Dwaj stryjowie Józefa walczyli o Polskę. Tadeusz poległ w 1794 roku w bitwie pod Maciejowicami, a Jan Kanty, legionista, zginął w 1804 roku na Haiti, dokąd oddziały polskie wysłał Napoleon, aby stłumić bunt niewolników.

Wracając do Józefa Odrowąża-Pieniążka wiemy, że latem 1828 roku znalazł się w Karkonoszach i zawędrował na Śnieżkę, gdzie zatrzymał się na noc w schronisku, które urządzone było w dawnej kaplicy św. Wawrzyńca, prowadzonej do 1810 roku przez cystersów, ale po sekularyzacji obiekt trafił w prywatne ręce i został przystosowany do pełnienia funkcji schroniska. Rolę tę spełniał w latach 1814-1850. I właśnie w tym czasie trafił tu polski student.

Prawdopodobnie następnego dnia rano wyruszył do Lučni Boudy i zaginął. Poszukiwano go, ale nie znaleziono. Po pewnym czasie zrozpaczona rodzina, przede wszystkim bart i siostra, dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia ufundowali tablicę kamienną o treści: „Dla Józefa Odrowąża-Pieniążka, który w podróży Swoyey był i w tem Mieyscu a do Kraju i Rodziny nigdy nie powrócił, od roku 1828, niepocieszone rodzeństwo prosi o Zdrowaś Marya”. Epitafium to do dzisiaj znajduje się w przedsionku kaplicy św. Wawrzyńca.

Tymczasem w annałach rodzinnych Pieniążków przekazuje się, że Józef Odrowąż-Pieniążek zmarł w Wersalu na wychodźstwie w 1828 roku. Tak więc są dwie sprzeczne informacje co do miejsca śmierci Józefa. Gdyby zmarł w Wersalu to rodzeństwo nie fundowałoby pamiątkowej tablicy na Śnieżce, a jego grób byłby w Paryżu.

Istnieją też sprzeczne informacje że ciało studenta zostało w końcu odnalezione. Rodzina Pohlów, która prowadziła pod koniec XIX wieku restaurację na Śnieżce twierdziła, że odnaleziono zwłoki Józefa Odrowąża-Pieniążka, ale nic nie wspomina się o jego pochówku i grobie. Dlatego postawiono tablicę na Śnieżce, a nie na mogile.

Być może Józef Odrowąż-Pieniążek nie został jednak odnaleziony i nadal jego ciało znajduje się w torfie na Równi pod Śnieżką. Jeśli tak, to może w przyszłości za setki lub tysiące lat zostanie odnalezione w tak dobrym stanie jak wspomniany na wstępie Ötzi, Byłby to najlepiej zachowany Polak na świecie i to na jednym z najwyższych szczytów polskich gór.

Twoja reakcja na artykuł?

12
63%
Cieszy
3
16%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group