Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 5188
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Losy cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej

Środa, 23 listopada 2022, 12:42
Aktualizacja: 12:44
Autor: Stanisław Firszt
Region: Losy cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej
Fot. Archiwum S. Firszta/fot. Wikipedia
W 1292 roku książę świdnicki i jaworski Bolko I Surowy sprowadził do Krzeszowa cystersów z Henrykowa, zastępując nimi benedyktynów czeskich sprowadzonych w to miejsce przez jego babkę księżnę Annę. Już wówczas w opactwie szczególną czcią cieszyła się ikona Matki Bożej powstała w XIII wieku za sprawą nieznanego twórcy bizantyjskiego (być może na Śląsk trafiła w czasie krucjaty do Ziemi Świętej).

W 1426 roku opactwo i wszystko co się w nim znajdowało zagrożone było zniszczeniem przez oddziały husytów. Najechali oni klasztor, w czasie kiedy opatem był Paweł Kornischen. Wszystkie budowle (wówczas gotyckie, dzisiaj nieistniejące) zostały ograbione i zdewastowane. Wg legendy życie straciło wówczas około 70 mnichów. Wcześniej, spodziewający się napadu cystersi postanowili ukryć swoją największą świętość tj. ikonę Matki Bożej Łaskawej. Umieścili ją w skrzyni, a tę zakopali pod podłogą zakrystii kościoła. Szczęśliwie ikona przetrwała mimo pożaru, ale z całą pewnością nie przeżyli cystersi, którzy ją ukryli bowiem pamięć o miejscu ukrycia przedstawienia Matki Bożej zaginęła na wiele lat.

W 1427 roku splądrowany rok wcześniej klasztor został jeszcze raz napadnięty, tym razem przez śląskiego rycerza – husytę Hermana Czettritza. Ikona, dobrze ukryta, przetrwała i tę tragedię.

Kolejny raz, klasztor w Krzeszowie, został zniszczony w 1622 roku, podczas działań w czasie wojny trzydziestoletniej, za czasów opata H. Henniga (1620-1622). To wówczas, może przez przypadek, podczas porządkowania kościoła po zniszczeniach, ojcowie cystersi odkryli zakopaną w zakrystii ikonę Matki Bożej Łaskawej, która przetrwała tam przez 166 lat. Wydarzenie to uznano za cud. Wzmogło to działania klasztoru w zakresie kontrreformacji. Ale wojna trzydziestoletnia nadal trwała i rozgorzała ponownie na Śląsku wraz z wkroczeniem na te ziemie w 1632 roku wojsk saskich pod dowództwem gen. Arnima oraz szwedzkich i brandenburskich.

Mimo zwycięstwa protestantów, m.in. pod Lützen szala pomyślności przechyliła się na stronę cesarską, bowiem w bitwie tej zginął król szwedzki Gustaw Adolf. Wojska cesarskie pod dowództwem Wallensteina, Galasa i Hansa Ulryka Schaffgotscha odzyskiwały kolejne tereny w 1633 roku. Rok później na jaw wyszła zdrada Wallensteina i jego przyjaciół. Tuż przed rewoltą, która miała oderwać Czechy od Habsburgów, zginął Wallenstein i krótko później został stracony H.U.Schaffgotsch (1635 roku).

To właśnie w tym czasie, cudowna ikona Matki Bożej Łaskawej, lub jej wierna kopia trafiła do prepozytury cystersów w Cieplicach. Prawdopodobnie znajdowała się ona w nieistniejącym już dzisiaj oratorium, między zabudowaniami klasztornymi a kościołem Św. Jana Chrzciciela. Jest to wysoce prawdopodobne ponieważ opactwo w Krzeszowie, po zniszczeniach w latach 1622-1633 nie było odpowiednim miejscem do przechowywania cudownego obrazu.

Ikona wróciła do Krzeszowa po odbudowie, a właściwie budowie nowego opactwa już w stylu barokowym, którą przeprowadzili opaci Bernard Rosa i Dominik Geyer. Ikona przetrwała szczęśliwie czas kasaty majątków kościelnych przez władze pruskie w 1810 roku, a 2 czerwca 1997 roku Matka Boska Łaskawa została koronowana koronami papieskimi w Legnickim Polu przez Papieża Jana Pawła II.

Twoja reakcja na artykuł?

18
58%
Cieszy
3
10%
Hahaha
4
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
5
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group