Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 4270
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Hanna Reitsch kobieta pilot z Jeleniej Góry

Poniedziałek, 25 lipca 2022, 7:01
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Hanna Reitsch kobieta pilot z Jeleniej Góry
Fot. Archiwum S. Firszta/fot. Internet
Urodziła się 29 marca 1912 roku w Jeleniej Górze, w budynku przy dzisiejszej ulicy Bankowej 11, na rogu z ulicą Sudecką. Już jako młoda dziewczyna zafascynowana była lotnictwem. Myślała też, aby skończyć medycynę i nieść pomoc ludziom na świecie, którzy nie mają dostępu do służby zdrowia.

Nastoletnia Hanna często na rowerze jeździła do Jeżowa Sudeckiego, gdzie znajdował się ośrodek szybowcowy. Szybko włączyła się w pracę aeroklubu. Tam spotkała Wernera von Brauna, który też był zafascynowany lotnictwem a mieszkał w Bystrzycy koło Wlenia. Były to czasy zaraz po pierwszej wojnie światowej, kiedy w Republice Weimarskiej zabronione było używanie statków powietrznych o własnym napędzie. Dlatego miłośnicy lotnictwa mogli korzystać tylko z szybowców.

W latach 30. te zakazy zaczęto omijać. I tak w Wytwórni Sprzętu Lotniczego w Jeżowie Sudeckim, który był własnością Wolfa Hirtha, na przełomie 1931/1932 roku skonstruowano, a właściwie zmontowano samolot silnikowy z części samolotów używanych w czasie I wojny światowej. Miał on 8.61 m rozpiętości, 7,72 m długości i 2,91 wysokości. Ważył 728 kg. Był zaopatrzony w jeden silnik, który pozwalał mu osiągnąć 150 km na godzinę i pułap 4280 m. Była to konstrukcja mieszana ze stałym dwukołowym podwoziem. Samolot zbudowany był przede wszystkim z drewna i był pokryty płótnem. Ten pokraczny nieco aeroplan nazwano „Latającym jeleniem”. To na nim Hanna Reitsch i Werner von Braun odbywali pierwsze loty. W sumie zbudowano trzy takie maszyny, z czego jedna stacjonowała w Jeżowie Sudeckim, a dwie na lotnisku w Łomnicy.

Hanna Reitsch by spełnić swoje młodzieńcze marzenia rozpoczęła naukę w Szkole Kolonialnej dla Kobiet w Rendsburgu, a od 1932 roku rozpoczęła studia medyczne w Berlinie i Kiloni. W tym samym czasie nie zapominała o lotnictwie. W 1932 roku zdobyła licencję pilota w szkole lotniczej w Berlinie. Już wtedy ustanowiła rekordy m.in. długości lotu.

W 1933 roku uczyła lotnictwa w szkole Kalles Feld. W latach 1933-1934 wzięła udział w wyprawie naukowej do Brazylii i Argentyny. Po powrocie porzuciła studia medyczne i poświęciła się tylko lotnictwu. Została pilotem oblatywaczem nowych szybowców. Próbowała z powodzeniem pilotować pierwsze śmigłowce. Ustanowiła liczne rekordy.

W tym czasie w Niemczech do władzy doszedł Adolf Hitler. Hanna Reitsch zachłysnęła się zmianami jakie następowały w jej kraju, szczególnie w technice. Fascynowały ją nowe konstrukcje lotnicze zdolnych niemieckich konstruktorów. Jako znana osoba stała się gwiazdą propagandy nazistowskiej.

Od 1937 roku rozpoczęła współpracę z Luftwaffe jako pilot oblatywacz. W 1942 roku jako pierwsza kobieta pilotowała prototypowy odrzutowiec Messerschmitt. Za swoje zasługi dla Luftwaffe była odznaczona Krzyżem Żelaznym II klasy w 1941 roku, Krzyżem Żelaznym I klasy w 1944 roku i Złotą odznaką Pilota Obserwatora z Brylantami. Kilkakrotnie w czasie wojny odwiedzała Jelenią Górę. Pierwszy raz w 1941 roku witana przez tłumy mieszkańców i władze miasta. Drugi raz w 1942 roku po wypadku w czasie oblatywania odrzutowca ME138B Komet. Ranna Hanna Reitsch przebywała w szpitalu przez pięć miesięcy. Jeszcze dwukrotnie odwiedziła rodzinne miasto. Na przełomie marca i kwietnia 1943 i w poł.1945 roku.

Pod koniec wojny zasłynęła tym, że odwiedziła Adolfa Hitlera w jego berlińskim bunkrze namawiając go do ucieczki. Hanna Reitsch przeżyła wojnę. Niestety nie mogła latać, bowiem Niemcy mieli znowu zakaz zajmowania się lotnictwem. Dopiero w1952 roku wzięła udział w zawodach lotniczych i od razu zdobyła nagrody i wyróżnienia. Od 1954 roku powróciła do swojego dawnego zajęcia pilota oblatywacza – pilota testowego w Darmstadt. W 1959 roku wyjechała do Indii, gdzie pomagała przy organizacji miejscowego lotnictwa.

W 1961 roku udała się do USA, gdzie spotkała się z jej dawnym znajomym Wernerem von Braunem i została przyjęta przez prezydenta Kennedy'ego. W latach 60. XX wieku zbudowała i prowadziła szkołę szybowcową w Ghanie. Zmarła w 1979 roku we Frankfurcie nad Menem.

Hanna Reitsch i Werner von Braun w drugiej połowie życia spełnili swoje marzenia. Ona pomagała biednym ludziom w Afryce, a on przetarł drogę ludzkości w kosmos. Oboje zaczynali swoje kariery w Jeżowie Sudeckim a pochodzili z naszego regionu, o czym wie wiele osób na świecie. Oboje też mieli w młodości, niechlubny dzisiaj, epizod zachłyśnięcia się ideologią nazizmu.

Twoja reakcja na artykuł?

33
77%
Cieszy
3
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
7%
Smuci
0
0%
Złości
4
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
75
Tak, regularnie
27%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
28%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group