Niedziela, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara
Czytających: 11160
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra-Cieplice: Cieplice – ekskluzywny salon Jeleniej Góry

Środa, 5 października 2022, 9:55
Aktualizacja: 10:57
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra-Cieplice: Cieplice – ekskluzywny salon Jeleniej Góry
Fot. Archiwum S. Firszta
W XVIII wieku Cieplice (Warmbrunn) nazywano Termami Jeleniogórskimi. Chociaż miejscowość nie należała do Jeleniej Góry (Hirschberg), traktowano ją niemal jak nieodległą dzielnicę.

Rozwój i sława uzdrowiska przyciągała tysiące ludzi w ciągu każdego roku, szukających tam ratunku dla upadającego zdrowia, a także poszukiwała wrażeń w miejscu niemal magicznym, położonym we wspaniałym otoczeniu godnym podziwu i odwiedzenia. Wśród ludzi zamożnych bywanie w kurortach było w bardzo dobrym tonie. Cieplice były dla Kotliny Jeleniogórskiej niczym salon we wspaniałym pałacu. Spotykali się tu ludzie, bogaci, wykształceni i bywający w tzw. świecie.

Uzdrowisko przez to i przez świadczone usługi lecznicze przyciągało także wielu ludzi do zamieszkania tutaj na stałe. Dotyczyło to osób bogatych, które po aktywnym życiu chciały spokojnie spędzić w tym miejscu ostatnie lata swojego życia. Nie musieli daleko wyjeżdżać żeby korzystać z dobrodziejstw leczniczej wody i innych usług medycznych, a także aby uczestniczyć w życiu towarzyskim. To oni budowali w Cieplicach okazałe domy, w których mieszkali na stałe bądź sezonowo. Z czasem wokół uzdrowiska powstały ulice zabudowane pawilonami i willami, co odróżniało tę miejscowość od pobliskiego miasta Jeleniej Góry z ciasnymi ulicami, gęsto zabudowanymi domami czynszowymi.

W takim pięknym i wyjątkowym miejscu, oprócz bogatych kupców, rzemieślników i właścicieli kamienic tj. kupiec Gotfried Rӧmisch, szlifierz kamieni Friedrich Siebenhaar, mieszkali lub pochodzili stąd wybitni ludzie, co podnosiło rangę kurortu. Wśród nich byli m.in. wybitny lekarz i badacz przyrody Caspar Schwenckfeldt; marszałek Ernst Karl von Zieten, bohater wojen z Napoleonem; później Adolf Georg Martin von Henselt, mistrz fortepianu, zwany Chopinem północy; dalej Oskar Olszewski, syn Ludwika Olszewskiego, a ojciec Alfreda Olszewskiego, który w 1909 roku zapisał swój majątek Warmątowice Henrykowi Sienkiewiczowi; Otto Finsch wybitny przyrodnik, ratujący m.in. ptaki rajskie w Papui i Nowej Gwinei; Henrich Nentwig, który zajmował się Biblioteką Majoracką Schaffgotschów; Georg Martini, jeden z najwybitniejszych preparatorów w Niemczech; Cirillo dell'Antonio, wybitny rzeźbiarz, dyrektor Szkoły Snycerstwa i Günther Grundman, nauczyciel w Szkole Snycerstwa, późniejszy konserwator Prowincji Śląskiej.

Rangę i znaczenie uzdrowiska podnosił też fakt, że na jego terenie znajdowała się główna siedziba rodowa Schaffgotschów, właścicieli kurortu, dbających o jego rozwój. W pobliżu pałacu tego arystokratycznego rodu, swoje domy budowali przedstawiciele szlachty, wśród której byli: lekarze, emerytowani wyżsi oficerowie, wdowy po znanych i bogatych osobistościach i różni rentierzy. Tylko w okolicach dzisiejszych ulic Tabaki i Cieplickiej mieszkali m.in. oficerowie w stanie spoczynku: płk. von Pfannenberg, mjr Graeve, G.F.K. von Pelet-Narbonna, kpt. H. Carmer, kpt. Hans baron von Seherr-Thoss, gen. mjr von Wagenhoft, gen. mjr von Reiswitz, oraz wdowy po oficerach i urzędnikach m.in. Helena baronowa von Rheinbaben, żona dyrektora poczty.

Od 1873 roku Cieplice na swoją letnią siedzibę wybrał feldmarszałek Friedrich Heinrich Ernst von Wrangel. Stały lub czasowy pobyt tych osobistości w Cieplicach, nobilitował samą miejscowość i znajdujące się tutaj uzdrowisko. Ludzie ci dbali także o jego rozwój i znaczenie. Syn szwedzkich biznesmenów von Bruce, stworzył m.in. fundację, która doprowadziła do zbudowania w Cieplicach sławnej później Szkoły Snycerstwa.

Po ostatniej wojnie Cieplice nadal przez krótki czas zachowały swój arystokratyczny charakter i dawny urok, choć zaczęły służyć głównie klasie robotniczej. Zamieszkali tu np. tacy ludzie, jak: Zbisław Michniewicz, wieloletni kierownik muzeum w Jeleniej Górze, czy Jerzy Kolankowski, lekarz, tłumacz, pisarz, malarz i działacz na rzecz turystyki i sportów górskich.

Do dzisiaj w Cieplicach, które są obecnie dzielnicą Jeleniej Góry, chętnie budują swoje domy ludzie zamożni, chcący w tym urokliwym miejscu spędzić szczęśliwe lata swojego życia. Cieplice do dzisiaj są salonem Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

63
83%
Cieszy
7
9%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
0
0%
Złości
4
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
65
Tak, regularnie
26%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
28%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group