Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 9561
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Był czas kiedy „Iskrzyło” na jeleniogórskim lotnisku

Czwartek, 13 kwietnia 2023, 5:59
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Był czas kiedy „Iskrzyło” na jeleniogórskim lotnisku
Budynek lotniska
Fot. Archiwum S. Firszta
W lipcu 2022 roku zakończyła się definitywnie eksploatacja samolotu szkolno-treningowego TS-11 Iskra przez Polskie Lotnictwo. Parę lat wcześniej zakończyła się kariera samolotu TS-11 Iskra bis B o numerze seryjnym 610, który stał i ozdabiał lotnisko w Jeleniej Górze.

Samolot PZL Mielec TS-11 Iskra był pierwszym polskim samolotem odrzutowym. Jego konstruktorem był inż. T. Sołtyk. Prace badawcze nad tą konstrukcją rozpoczęły się w 1957 roku. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1958 roku, a zakończyło ją w 1987 roku. W tym czasie wyprodukowano 371 egzemplarzy tej maszyny w różnych wersjach (od I do XX).

TS-11 był dwumiejscowym samolotem szkolno-treningowym. Miał układ wolnonośnego średniopłata o konstrukcji półskoruopowej w części tylnej i środkowej, a w tylnej w formie przestrzennej metalowej kratownicy. Samolot miał 11,5 m długości, 10,6 m rozpiętość skrzydeł i wysokość 3,37 m. Był wyposażony w silnik SO1, który pozwalał mu osiągnąć prędkość maksymalną 720 km/h i zasięg 1,200 km. Jego pułap wynosił 11.000 m. Jego resurs określano na 3.500 godz. w ciągu 25 lat. TS-11 Iskra była wykorzystywana powszechnie w jednostkach lotniczych Wojska Polskiego. Używały go m.in. Oficerska Szkoła Lotnicza w Dęblinie, Centrum Szkoleniowo Lotnicze w Modlinie, Pułki Szkolno-Bojowe, Lotnicza Eskadra Holownicza, Pułki Lotnictwa Rozpoznawania Taktycznego, Lotnicza Eskadra Doświadczalna, Lotnicza Eskadra Specjalna i lotnictwo Marynarki Wojennej. Lotnictwo Indii zakupiło do celów szkoleniowych 50 egzemplarzy tego udanego samolotu.

Wersję VI, zwaną także Iskra 100 wyprodukowano w 1970 roku. Było to 19 egzemplarzy tego samolotu w wersji Iskra bis B. Począwszy od początku lat 90. XX wieku rozpoczęto stopniowe wycofywanie TS-Iskra z użytkowania w polskim lotnictwie wojskowym. I właśnie jeden z tego typu samolotów, o numerze seryjnym 610 przetransportowano z Pomorza Wschodniego do Jeleniej Góry. Było to z okazji 75-lecia lotnictwa w tym mieście. Samolot ustawiono na lotnisku naprzeciwko budynku administracyjnego przy kamieniu z płytą pamiątkową.

Dlaczego odrzutowy samolot szkolno-treningowy trafił na sportowe lotnisko trawiaste, trudno jest dzisiaj jednoznacznie określić. Prawdopodobnie była to okazja pozyskania takiej maszyny do celów ekspozycyjnych jako atrakcji dla turystów, a także z uwagi na fakt, że w Jeleniej Górze funkcjonowała Wyższa Oficerska Szkoła Radiotechniczna związana z lotnictwem wojskowym Wojska Polskiego.

Później, już po likwidacji Garnizonu w 2004 roku (w przyszłym roku minie 20 lat od tego faktu), zainteresowanie samolotem TS-Iskra na lotnisku w Jeleniej Górze zmalało, a utrzymanie tego obiektu w należytym stanie było coraz trudniejsze i droższe, dlatego usunięto ten obiekt (po cichu już bez pompy) z lotniska i Jeleniej Góry.

I tak przestało „iskrzyć" w stolicy regionu pod Śnieżką. A można było ten samolot oddać do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, które posiada oddział wojskowy przy ul. Sudeckiej.

Twoja reakcja na artykuł?

1
2%
Cieszy
3
7%
Hahaha
1
2%
Nudzi
11
26%
Smuci
2
5%
Złości
24
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
68
Tak, regularnie
28%
Tak, od czasu do czasu
32%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
13%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Aktualności
Wystartował Bike Maraton
 
Piłka nożna
Wybitny reprezentant Polski przy Złotniczej
 
Inne wydarzenia
Parada Rowerów z drona
 
Aktualności
Rowerowe ściganie z Mają Włoszczowską
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group