MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Żywy Kościół, czyli wielka radość – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 14 czerwca 2009, 16:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 czerwca 2009, 8:06
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Duchem optymizmu powiało dziś na placu Kościelnym. Wszystko za sprawą święta najstarszej parafii jeleniogórskiej pw. św. Erazma i Pankracego, która mieszkańców zaprosiła na barwny i bogaty w wydarzenia festyn. To także nieco spóźniony prezent dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka.

Proboszcz parafii ks. Bogdan Żygadło otwierając zabawę po południowej mszy św. przywitał gości imprezy. – Tym festynem dziękujemy też Panu Bogu, że jesteśmy tu razem i w ten sposób możemy Mu oddać cześć – powiedział. Udanego świętowania życzył zebranym prezydent Marek Obrębalski, który wcześniej wziął udział w nabożeństwie.

Imprezę, która nie ma długiej tradycji, bo to dopiero jej druga edycja, poprowadził podobnie jak przed rokiem Maciej Cytarzyński, muzyk z Młodzieżowego Domu Kultury związany z parafią św. Erazma i Pankracego. Zaprosił na scenę cyrkowców z Miłkowa, którzy pokazali ekwilibrystyczne numery. Byli clowni, którzy rzucali w tłum szczurem (oczywiście sztucznym), a burzę oklasków zebrał Mirosław Zgierski, ekwilibrysta i absolwent szkoły cyrkowej w Julinku. Nagrodzono też brawami Egipcjanina, który wirował dookoła własnej osi w tańcu narodowym w kolorowej sukni.

Przez scenę przewinęło się kilka grup muzycznych, w tym chór pod dyrekcją Bernarda Stankiewicza. – To jest prawdziwa radość Kościoła! – nie ukrywał emocji ks. Bogdan Żygadło wtórując i klaszcząc w rytm radosnego „Alleluja” wyśpiewanego przez młodzież. Gwiazda festynu, kompozytor i piosenkarz Tomasz Kamiński, który z zespołem przyjechał z Kujaw, tłumaczył publiczności, na czym polega nagłośnienie.

Potem z głośników popłynęły piosenki napisane przez samego wykonawcę, pełne afirmacji świata i miłości do bliźniego, a negujące materializm i kult posiadania.
– Najważniejszy jest żywy Kościół. Przy nim nawet najpiękniejsza świątynia, choćby taka jak Wasza, nie ma tej mocy, co ze wspólnotą wiary – powiedział Kamiński. Piosenkarzowi wtórowała publiczność, w tym jeden, szczególnie aktywny słuchacz, który znalazł sobie nawet partnerkę i zatańczył z nią jeden utwór.

Piosenki Tomasza Kamińskiego podobały się także dziewczynkom z zespołu „Soltanto tu!”, czyli scholi parafialnej. Młode jeleniogórzanki klaskały i tańczyły w ich rytm, a wtórował im z dziecięcą radością ksiądz Bogdan Żygadło. Na scenie wystąpili też uczniowie szkoły muzycznej z Jeleniej Góry, adepci tańca ze Szkoły Taborów oraz skazany z Aresztu Śledczego, który dla dzieci wykonał bajkę.

W tle odbywały się inne imprezy festynu. Chłopcy grali w piłkę na miniaturowym boisku przy parafialnym ogródku często posyłając piłkę Panu Bogu w okno. Był konkurs rysunkowy. Policjanci pokazali najnowszy motocykl marki BMW. Strażnicy miejscy oraz Danuta Razmysłowicz z policji znakowali rowery i prowadzili miasteczko ruchu drogowego.

Imprezie towarzyszyła też loteria z każdym losem wygranym. Chętni ustawili się w długiej kolejce. Opuszczali festyn z różnymi fantami: od symbolicznych zapachów do samochodu, po torby do laptopów i inne cenniejsze przedmioty. Nad wszystkim czuwali harcerze i wolontariusze. Pokaz swoich umiejętności dali także strażacy.

Parafialne święto pozostanie w pamięci jego uczestników na rok. Impreza stała się bowiem tradycją i organizatorzy zamierzają za 12 miesięcy zaprosić parafian i gości na kolejny festyn u św. Erazma i Pankracego.

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

"Partnerzy z kulturą II"

Warsztaty muzyków  

Drakońskie podwyżki za odpady komunalne?!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 14-06-2009 18:28
a gdzie fotki ;)))))
~ 14-06-2009 18:51
~ 14-06-2009 18:56
Przegladnalem fotki i az zal mi sie robi tych ludzi, szczegolnie starszych ludzi. Nie musicie przypodobywac sie Bogu. Wszystko co robicie, robicie dla siebie. Rozwijajcie sie duchowo i badzcie szczesliwi!! I tyle. I nikt od was niczego nie oczekuje..a szczegolnie juz "Bog"
~ 14-06-2009 19:01
Dla zainteresowanych polecam ciekawa ksiazke "Moment Boskosci" http://www.rozwojduchowy.net/ksiazki-momentboskosci.html Sama ta strona jest tez b ciekawa. Jak i cala masa innych stron w internecie szukajacych PRAWDY i kroczacych jej sciezkami.
piipi 14-06-2009 22:43
~ZOBACZCIE ..koniecznie zdj.nr.8,bo tam Pan Prezydent M.Obrebalski jest strasznie podobny do ks.proboszca B.Zygadlo !!
~do "~" 14-06-2009 23:13
A Ty jakiś "nawiedzony misjonarz", który posiadł New Age'owską "prawdę"? To już w katolickiej Polsce nawet festyny parafialne są złe i zabronione? A może to Ciebie powinno być żal bo nie radzisz sobie ze swoimi emocjami...?
~ 16-06-2009 11:39
~szu 23-06-2009 21:52
no tak, co jak co, ale festyny parafialne w katolickiej polsce są święte i nietykalne. jak ktoś w ogóle śmie wypowiedzieć się polemicznie. przyjmowane są wyłącznie wybuchy entuzjazmu. bleh
~anatewka 3-07-2009 17:01
i ja tam byłam miód i ....... piłam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dużo drożej za śmieci

Poznali wyniki rekrutacji

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

PiS apeluje do mieszkańców

Czyje to jest?

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
182
Tak
24%
Nie
74%
Nie mam zdania
2%