MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Żywa lekcja integracji

Wiadomości: Stara Kamienica
Sobota, 26 maja 2018, 7:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 maja 2018, 6:20
Autor: WAC
Fot. WAC
Dzięki projektowi przygotowanemu przez dwie koleżanki, uczniowie najstarszej klasy Szkoły Podstawowej w Starej Kamienicy oraz drugiej i trzeciej Gimnazjum mogli się przekonać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji swoich marzeń oraz pasji.

W ramach projektu „Niepełnosprawni w świecie”, nad którym uczennice ostatniej klasy gimnazjum Roksana i Milena Sędzimir pod opieką nauczycielki Lilianny Cybuskiej procowały od początku roku szkolnego zorganizowano spotkanie, na które zaproszono mi.in. paraolimpijkę Lucynę Kornobys, rehabilitantkę Katarzynę Wiśniewską oraz psychologa klinicznego Annę Jędryczkę - Hamerę.

Na widowni zasiedli uczniowie siódmej klasy oraz gimnazjaliści. Dużym przeżyciem dla młodzieży oraz dorosłych było przedstawienie wrocławskiego teatru „Eurofion”, w którym pod kierunkiem A. Jędryczki - Hamery występują osoby cierpiące na schorzenia psychiczne. Spektakl będący adaptacją wiersza Jana Brzechwy „Ciaptak na dachu” w wykonaniu aktorów z Wrocławia był manifestem na temat inności oraz reakcji otoczenia na pozorną obcość.

Młodzież mogła też obejrzeć filmy, których bohaterami było małżeństwo, któremu niepełnosprawność nie przeszkodziła w realizacji pasji podróżniczej oaz L. Kornobys. Następnie podczas debaty z udziałem zaproszonych gości uczniowie mogli się między innymi dowiedzieć: czy określenie inwalida jest obraźliwe dla osób niepełnosprawnych, jak umiejętnie pomagać osobom niewidomym czy też wózkowiczom, jakie bariery utrudniają im poruszanie się i jaka jest specyfika życia i funkcjonowania na co dzień osób z chorobami psychicznymi.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bilety MZK też podrożeją?

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Wreszcie wakacje!

Starczy dla wszystkich miejsc w liceach?  

Dużo drożej za śmieci

To jest już koniec...

PiS apeluje do mieszkańców

CUW: tak czy nie?

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
183
Tak
24%
Nie
74%
Nie mam zdania
2%