MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Żywa lekcja historii w pociągu

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 9 września 2008, 13:37
Aktualizacja: Środa, 10 września 2008, 8:35
Autor: TEJO/Mar
Fot. TEJO
Jeszcze tylko dziś i jutro można zwiedzać „Pociąg do historii”, który stoi na peronie dworca w Marciszowie. Skład jest oblężony głównie przez dzieci i młodzież. Warto do niego wsiąść. Bilet kosztuje tylko złotówkę, a wrażenia są niezapomniane!

Kilka wagonów „bydlęcych”, a w nich – różne epoki dziejów. Od II Wojny Światowej, po czas odrodzenia Ziem Zachodnich, codzienność realnego socjalizmu, protesty i strajki w 1980 roku, „karnawał” Solidarności rok później, stan wojenny, Polskę Jaruzelskiego, Okrągły Stół i prawie współczesność. Powódź tysiąclecia, pielgrzymki Ojca Świętego sprzed przeszło 10 lat.

To wszystko okraszone odpowiednią oprawą muzyczną. W wagonie wojennym słyszymy marsza Horsta Wessela, odgłosy strzelaniny, wojenny harmider. Później – inne odgłosy charakterystyczne dla poszczególnych okresów. Pieśni socrealistyczne, przemówienie gen. Jaruzelskiego z 13 XII 1981 roku, homilie ks. kard. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do tego filmy o świadkach historii, mnóstwo fotografii i dokumentów oraz innych wydawnictw z poszczególnych dekad. Są gazety, książki, plakaty, akcydensy, ulotki i wiele innych eksponatów.

Organizatorzy z ośrodka „Pamięć i przyszłość” postarali się także o inne zmysłowe wrażenia. Przy ekspozycji sklepu z lat 80. minionego wieku, na półkach stoi rząd butelek z octem, a w koło roztacza się zapach charakterystyczny dla wnętrz ówczesnych placówek handlowych.

- Taka lekcja historii na żywo jest zdecydowanie lepsza od siedzenia w klasie – mówi Elżbieta Król, nauczycielka z Miszkowic, która z szóstoklasistami wsiadła dziś do historycznego pociągu. Towarzyszyła im Alicja Liber, dyrektorka tamtejszej szkoły, która także nie kryła zachwytu. – Dzieci były pod wrażeniem, że jadą i to zobaczą – usłyszeliśmy. A młodzi ludzie w skupieniu słuchali słów przewodnika. Nie mogli tylko obejrzeć multimedialnej prezentacji w pokoju przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa, a to ze względu na brutalność niektórych scen.

Niestety, „Pociąg do historii” nie przyjedzie do Jeleniej Góry. Wielka szkoda, bo to wspaniała okazja, aby zobaczyć dzieje Polski w inny niż tradycyjny, podręcznikowy sposób. Jutro muzeum na kółkach odjeżdża do Brzegu Dolnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa dla młodych (trochę) pogubionych

Kuma kumie pomóc umie!

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~życiowy 9-09-2008 14:56
Zdjęcia !!!!!!!!!!! Gdzie są zdjęcia pociągu ????
~A świat się dalej kręci 9-09-2008 14:58
Jednym słowem czystej krwi propaganda sukcesu dla obecnie panujących nam politykom. Oni to prawie zwierzęta a my sami widzicie: cierpieliśmy, wywalczylismy wam wolność, dobrobyt/przynajmniej dla garstki/. I tak w kółko ten świat się kręci według tych samych zasad i według tych samych reguł. Zmienia się tylko punkt ciężkości.
~ja! 9-09-2008 19:37
Ja chcę trabanta!
~~ 9-09-2008 19:47
chyba raczej środek ciężkości
~Sabath 9-09-2008 21:21
tak wiadomo że lepiej to samemu przeżyć i na żywo zobaczyć niż grzać tyłek a co do tej prezentacji multimedialnej nawet jak zawiera brutalne sceny to pokazuje jak było naprawdę i to też jest nauka i dziecko powinno wiedzieć jak było naprawdę a nie zakrywanie brutalnych scen i nie zna się do końca prawdy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śnieżka w chmurach  

Plaża nad Bobrem otwarta

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Rondo – czy w tym roku się uda?

Wybory uzupełniające w Kowarach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
954
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%