MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Żywa biblioteka w Książnicy Karkonoskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 marca 2011, 8:44
Aktualizacja: 8:46
Autor: RED
18 marca (piątek) w godz. 11.00–18.00 w budynku Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27 odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Żywa Biblioteka”. Organizowane jest przez zespół pracowników Książnicy i Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw UNESCO we Wrocławiu w ramach projektu „Books 21”.

– To edukacyjny projekt, mający na celu przełamanie szkodliwych stereotypów, wskazanie problemu dyskryminacji, wykluczenia społecznego, nieposzanowania ludzkiej godności lub wręcz łamania praw człowieka. To miejsce, gdzie zamiast książek można „wypożyczać” ludzi - Żywe Książki – informują Beata Krawczyk, oraz Elżbieta I. Bilska z Książnicy Karkonoskiej.

Pomysłodawcami akcji byli młodzi Duńczycy skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy", którzy w 2000 roku na festiwalu w Roskilde po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. Akcja odniosła sukces i w efekcie dużego zainteresowania jednorazowy projekt stał się cyklicznym wydarzeniem (w Danii organizowanym corocznie). W ciągu następnych lat rozprzestrzenił się i obecnie Żywa Biblioteka jest realizowana w 45 krajach na świecie.

Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością jego realizacji na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce pierwszą Żywą Bibliotekę zorganizował Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa wraz z Mediateką w 2006 roku we Wrocławiu.

Na czym akcja polega? Otóż „żywymi książkami” stają się osoby, które do biblioteki przychodzą, a także gospodarze – czyli bibliotekarze. – Jak przy wypożyczaniu tradycyjnej książki, po którą sięgamy, by zdobyć wiedzę lub oderwać myśli od codziennych problemów, tak i „żywe książki” wypożyczamy w podobnym celu. Różnica jest tylko jedna – „żywa książka” to człowiek w pewnym sensie „wykluczony” ze społeczności. „Katalog żywego księgozbioru” jest dostosowany do aktualnej sytuacji danego kraju.

„Czytanie” w tym przypadku polega na dialogu, który daje możliwość zapytania „żywej książki” o nurtujące czytelnika kwestie, zasięgnięcia informacji i zweryfikowania wiedzy niejako u źródeł. Działa to oczywiście i w drugą stronę; także książka może chcieć dowiedzieć się czegoś o swoim czytelniku. Zasady wypożyczeń określa regulamin, który przewiduje m.in., że każdy czytelnik wypożycza książkę na 30-minutowe spotkanie. Po upływie tego czasu musi ją oddać – co bardzo ważne – w nienaruszonym stanie.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu sponsorów: Urzędu Miasta Jeleniej Góry, przedsiębiorstwa SIMET SA, biura poselskiego Elżbiety Zakrzewskiej, restauracji „Blues Cafe” (lista sponsorów otwarta). Patronem medialnym jest portal i tygodnik Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Swingująco przy Ratuszu

Projekt Laterna Futuri

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 14-03-2011 10:29
Brawo,napewno odwiedze
~cdr 14-03-2011 12:03
Co to znaczy "wykluczony"? Czy będzie można również "wypożyczyć" mordercę, p...la? Może zamiast popularnego geja w takich "bibliotekach" zobaczymy w roli książki jakiegoś menela? Brak konkretów, prosimy o więcej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%