MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Żyjemy pośród ruin

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 15 lipca 2010, 7:25
Aktualizacja: Piątek, 16 lipca 2010, 9:00
Autor: Angela
Fot. Angela
Takich budynków jak ten przy ulicy Kilińskiego 20 w Jeleniej Górze nie brakuje. Obiekty na co dzień stoją i straszą, aż do momentu, kiedy ich część nie zawali się stwarzając przy tym realne zagrożenie. Nadzór budowlany nie ma bowiem skutecznych narzędzi do ukarania właścicieli, a oddziaływanie drogą administracyjną trwa latami.

Ruina przy ulicy Kilińskiego stoi nieopodal bursy szkolnej nieużytkowana i niezabezpieczona od lat. Właściciel już kilka miesięcy temu miał w planach jej rozebranie, ale na planach się skończyło. Obecnie osoba, która kupiła grunt z ruderą, przebywa dwa tysiące kilometrów od Jeleniej Góry.

Wczoraj rano obsypała się jedna ze ścian budynku od strony ulicy Kilińskiego. W stan gotowości postawiono strażaków, strażników miejskich, inspektorów budowlanych oraz pracowników miejskiego zarządu dróg i mostów w Jeleniej Górze. Jezdnię częściowo zabezpieczono.

– Inspektorzy nadzoru budowlanego rozwieszą również tabliczki zakazujące wchodzenia na wygrodzony teren i informujące o możliwości zawalenia się tego obiektu. Powiadomiliśmy też właściciela obiektu o zaistniałej sytuacji. Zobowiązał się do natychmiastowej reakcji poprzez swojego pełnomocnika i zapewniał, że w najbliższym czasie wyburzy ten obiekt. To jest wszystko, co na chwilę obecną mogliśmy zrobić – mówi inspektor Hanna Jaśkiewicz z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Jeleniej Górze.

Takich obiektów, jak ten przy ulicy Kilińskiego jest w Jeleniej Górze znacznie więcej. Wspomnimy o gruzowisku przy ulicy Sobieskiego, czy też zrujnowanym byłym kinie „Turysta” przy ulicy Matejki. Prawo jest wyjątkowo łaskawe dla właścicieli ruin: inspekcja budowlana nie może na ich właścicieli nakładać dotkliwych kar. Karać może bowiem tylko przedsiębiorców rażąco łamiących przepisy dotyczące utrzymania budynków w należytym stanie.

Na osoby prywatne natomiast mogą nałożyć mandaty karne od 100 – 500 zł, które nie robią na właścicielach ruin zbyt wielkiego wrażenia. Inny sposób oddziaływania na właścicieli to droga administracyjna, w tym zgłoszenie sprawy do prokuratury, co trwa bardzo długo.

Często inspektorzy mają poważny problem z ustaleniem i odnalezieniem właściciela obiektu. Wówczas nadzór budowlany przy pomocy wyłonionej firmy zewnętrznej lub straż pożarna mogą wyburzyć część obiektu na koszt właściciela. Procedura dotycząca tych czynności jest jednak równie trudna i długotrwała, jak w przypadku innych kroków administracyjnych.
- Jest to jednak tylko minimalizowanie zagrożenia, a nie jego usuniecie. Nie mamy natomiast prawa rozbierania czy porządkowania obiektów, które grożą zawaleniem – mówi inspektor Hanna Jaśkiewicz.

Rzadko się zdarza, że właściciele doprowadzają do porządku rudery. Tak stało się ostatnio z budynkiem przy ulicy Sudeckiej, który po latach doczekał się rozbiórki dachu i będzie odrestaurowany. Najczęściej bardzo zniszczone domy są burzone, a w ich miejscu powstaje coś nowego. Jednak częściej grunty po ruinach zieją pustką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Skalne ławki pod Szrenicą

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~wiedzący 15-07-2010 8:04
Bajki,bajki, bajeczki opisujecie.
~Jano 15-07-2010 8:37
niech wreszcie ci z nadzoru budowlanego wezmą się do roboty nie tylko tabliczki rozwieszają ,bo takich ruin to jest pełno w jeleniej gorze kupili to wielcy niby bogacze i czekają aż miasto to im uprzątnie ,czemu nie ścigną tych pseudo właścicieli za zaniedbania ,powiem czemu bo to dawni kolesie dawnych kolesi nabyli te ruiny za bezcen a teraz kolesie którzy wzieli za te załatwione ruiny kase muszą siedzieć cicho bo by się wydało że wzieli łapówki i to nie małe bo ruiny stoją w atrakcyjnych miejs
~ 15-07-2010 8:42
Ten art. to jeden wielki bełkot.
~Al.WojskaPol 15-07-2010 8:49
Ruiną to jest też ulica Wojska Polskiego.
~iks 15-07-2010 9:32
nadzór budowlany po cichutku , udając,że nic nie wie, przymyka oczy na budowanie dobudówek i domów swoich kolegów z Urzędu. Same przekręty !!!
~ 15-07-2010 9:56
~Pani Redaktor Angela ma rację! ..to jest ruina,a która STRASZY ! ..boję się *tam chodzic,bo ..w tych ruinach banda pijaków ma swój lokal do picia alkoholu !
~mm 15-07-2010 10:58
Obiekty na co dzień stoją i straszą, aż do momentu, kiedy ich część nie zawali się - chyba do momentu kiedy ich część się zawali.
~CH.W.D.P. 15-07-2010 11:46
"...zgłoszenie sprawy do prokuratury, co trwa bardzo długo." NO TAK... PROROK ZAWALONY ROBOTĄ, JAK ROLNIK W WYKOPKI, TO I NIE MA CZASU PRZYJĄĆ ZGŁOSZENIA SPRAWY... TRZEBA ŁAPAĆ HANDLUJĄCYCH TRAWKĄ-NA PIERDOŁY SZKODA CZASU... JAK KTOŚ ZGINIE W TYCH RUINACH, TO PEWNIE TYLKO JAKIŚ PIJAK, BO KTO INNY TAM WCHODZI ~~WIADOMO, *MĘŻCZYZNA, A TAKIEGO SPOŁECZEŃSTWU NIE TRZEBA I NIE ŻAL...
~paradise 15-07-2010 11:48
Czy to są obiecywane przez PO w 2007 r cuda.....?
~CH.W.D.P. 15-07-2010 11:57
A W AMERYCE ZA NIEUPRAWNIONE WEJŚCIE NA TEREN PRYWATNY MOŻNA DOSTAĆ KULKĘ W ŁEB... JAKA RÓŻNICA CZY TO KULA, CZY CEGŁA??
~zdziwiony 15-07-2010 12:08
Czytam artykul i wlasnym oczom nie wierze.Problem ruin pojawil sie juz dawno w Jeleniej Gorze a pani Jaskiewicz jak opowiadala dyrdymaly tak dalej opowiada.Nie robi sie nic w celu zabezpieczenia miasta przed budyzacja i ruinyzacja.Tak nieudolnych urzednikow w wiekszosci miast pognano by na zbita mor..Nic nie mozna zrobic,to moze podac sie do dymisji i przyjdzie ktos kto moze cos zrobic.Zenujaca postawa tej pani.
~o-o 15-07-2010 13:37
No wlasnie Jane,to co napisales moze byc prawda...Coraz wiecej wskazuje na to,ze ulica Wojska Polskiego tez jest specjalnie rujnowana bo pewnie kilka osob ma na oku(moze nawet sa juz kupcy) to atrakcyjne polozenie i tylko czeka az zacznie sie sypac.Wtedy wyplaca ludzia jakis ochlap za ich lokale albo wybuduja im baraki za miastem,zburza rudery i zabetonuja nowoczesnymi budynkami za gruba kase.To Polska wlasnie,niedocenia sie tego co piekne u siebie ale za to chwali jak to u innych ladnie i jakie
ebee 15-07-2010 13:56
Paradise, a co ma PO do tych ruin ? Za PiSu było lepiej ? Było rządzić z Giertychem i Lepperem, a nie uciekać pod ziemię ? Teraz gdybyście na siłę nie wchodzili w d.... Napieralskiemu- mieli byście znów władzę. Już się .....chce, jak się czyta wasze pisowskie żale. Zamiast kłapać jęzorami zróbcie coś bezinteresownie dla tego miasta. Lud, też ten nie pisowski na pewno to doceni . Nie mam tu oczywiście typowego dla was szczucia. I wcale nie jestem po stronie PO. EBEE
~-/- 15-07-2010 14:31
A jak w naszym mieście zarządzają ZGL miejskimi lokalami i domami . Zapraszam do Sobieszowa tylko na samej ul.Karkonoskiej takich ruder spotka się wiele np. były internat po szkole rolniczej.Tak urzędnicy odpowiedzialni za te budynki swoimi rządami doprowadzają je do ruiny.A ile rodzin mogłoby w nich zamieszkać !
~do EBEE 15-07-2010 16:36
Nasz P.Marek (PO) zmienił program rewitalizacji Wojska Polskiego i zamienił na rewitalizację grzybka i innych ,,SLAMSÓW"... A miało być tak pięknie i kolorowo... eech DZIĘKUJĄ mu za to mieszkańcy pewnej ulicy w CENTRUM PA PA ADIE
~ 15-07-2010 19:26
Tam panowie żulowie w paintballa turnieje rozgrywali szczekając i z dupy strzelając. Pozdrawiam wszystkich alkoholików ale trzeźwiejących.
~socjalista 15-07-2010 19:44
Niestety jestem za zamordyzmem ,i odpowiedzialnością urzędników,szlag mnie trafia jak widzę zniszczenia w J.G. Pamiętam Wojska Polskiego w latach 60,trzeba wybrać dobrego NACZELNEGO może SLD.mieszkańcy jak Wam nie wstyd myśmy jeździli zKrakowa aby budować POLFE .Nic się nie nauczyliście Wstyd ,DO zobaczenia za 10 lat ,J.G. będzie jednym wielkim slamsem.
~nn 15-07-2010 21:07
najpierw doprowadzaja do ruiny a potem kupuja za grosze - wiadomo po co taka polityka
~ciulzpooo 15-07-2010 21:19
Tu nie ma co się denerwować wyblaliśmy komoruskiego i teraz bedzie dobrze.
~ 16-07-2010 7:00
Wojska Polskiego to nie jest atrakcyjne położenie. Tam jest wzmożony ruch samochodowy, smród spalin, nie mozna otworzyć okna od strony ulicy.
~............ 16-07-2010 7:02
To 50 lat temu była atrakcyjna ulica, zanim pojawiła się wielka liczba spalinowych śmierdzieli.
~$$$$$$$$$$$ 16-07-2010 7:23
Wydaje mi się, że najlepiej byłoby dla Jeleniej Góry, gdyby prezydentem został jednak Zawiła, bo ma pozycję, a to dużo znaczy dla miasta. Może mieć wpływ na wysokość środków przyznanych Jeleniej Górze. Nie ma sensu wybieranie kogokolwiek z innych ugrupowań, bo nie dostaną tyle kasy dla miasta co on. Były przykłady z życia, że wybrano do samorządu inne ugrupowanie niż rządzące państwem i Jelenia Góra na tym ucierpiała.
~$$$$$$$$$$$$ 16-07-2010 7:47
Poza tym Zawiła nie będzie musiał być nikomu wdzięczny za wysunięcie go na kandydata, bo ma niezależność.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Walczyli o Puchar Wójta

Mysłakowice wzbogacą się o nowy plac zabaw  

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
142
Tak
39%
Nie
54%
Nie wiem
8%