MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Żyją w strachu przed epidemią

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 9 września 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Im bliżej chłodniejszej pory roku, tym więcej obaw przed wirusem grypy. I dylemat: zaszczepić się, czy nie? Pierwsze szczepionki już pojawiły się aptekach i przychodniach. Nie brakuje też chętnych do skorzystania z tej formy obrony przed chorobą. Lekarze podkreślają, że zbyt wczesne szczepienie może nie ustrzec nas przed grypą w drugiej połowie zimy.

Coraz więcej ludzi sięga po szczepionkę przeciwko grypie ze strachu. Lekarze, choć jeszcze bardzo nieśmiało, mówią co roku o wiszącej w powietrzu fali zachorowań, która może się pojawić w każdej chwili. ¬

Jak się przed nią ustrzec? Jednym z rozwiązań jest unikanie dużych skupisk ludzi. Niewielu może sobie jednak pozwolić na takie rozwiązanie. Wówczas pozostaje mniej wymagający sposób. Szczepionka przeciwko grypie. Przeciwwskazań do poddania się jej jest niewiele, a efekty chwalą nie tylko pacjenci, ale i lekarze.

- Zaszczepić się nie mogą osoby z wysoką gorączką czy złym samopoczuciem – wyjaśnia Alicja Muszka. W takich sytuacjach należy odczekać kilka dni i przyjść do lekarza, gdy objawy miną. Przeciwwskazaniem mogą być również ostre choroby zakaźne, ale o tym kto może być zaszczepiony, a kto nie, indywidualnie decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta. Efekty są rzeczywiście bardzo dobre. Zaszczepieni pacjenci, albo w ogóle nie chorują, albo przebieg choroby jest bardzo łagodny.

Koszt takiej szczepionki to około 30 złotych. Preparaty o różnych nazwach pojawiły się m.in. w przychodniach i aptekach na ulicach Długiej, Różyckiego, Bankowej, na placu Ratuszowym, 1 Maja i innych. Właściciele aptek, jak również przychodni, podkreślają jednak, że są to dopiero początki zamówień medykamentu. Najlepszą porą na szczepienie jest druga połowa września lub początek października. I w tym okresie najwięcej osób pyta o szczepionkę. Dlaczego?

- Ponieważ jest ona skuteczna od 6 do 7 miesięcy – mówi lek. Alicja Muszka. Jeśli zaszczepimy się zbyt szybko ochrona może przestać działać przed okresem największego zagrożenia zarażenia grypą.

Okresy grupowe natomiast, to według lekarzy listopad i grudzień, a w drugiej „turze”, marzec i kwiecień. Kto przede wszystkim powinien poddać się szczepieniu? - Osoby z grupy ryzyka, a więc ludzie starsi po 65 roku życia, pracownicy dużych zakładów pracy, a także dzieci i młodzież. Czyli wszyscy ci, którzy mają kontakt z dużą liczbą innych ludzi, przez co są narażeni na działanie wirusa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Barbórkowa feta

Dolny Śląsk przejmuje następne linie kolejowe od PKP

Chcą powtórki wyborów!

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Rudebwoy 9-09-2008 9:22
moim zdaniem Jelonka trochę wyolbrzymia sobie wszystko... ale mi coś, jakaś grypa. Już nie róbmy tu nie wiadomo jakiej choroby i jakiego wirusa z tego...
HankaOdRumcajsa 9-09-2008 10:01
...całe szczęście, że nie choruje...
~Sabath 9-09-2008 21:30
ja to jestem bardzo odporny i się nie przeziębiam ale bardzo szybko się zarażam wystarczy że jakaś jedna osoba jest chora to ja już jestem chory ale jak nie przebywam z żadnym chorym to cały czas jestem zdrowy a co do tych szczepień to później jest jeszcze gorzej i wcale się nie uodparniasz a wręcz przeciwnie uchroni może tam trochę ale jak już przestanie działać to się dostaje wtedy najgorszej grypy i przy takiej grypie dochodzi do dużo różnych powikłań

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karpacz już w świątecznej szacie

Jaki prezent dla taty pod choinkę wybrać? Oto garść pomysłów

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Jazda z Mikołajem

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
616
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%