MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Żydzi w wojsku polskim – wystawa

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 kwietnia 2018, 6:34
Aktualizacja: 9:10
Autor: Org
Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim”. Otwarcie – 19 kwietnia. Ekspozycja opisuje udział Żydów w Wojsku Polskim w okresie od XV wieku do końca II wojny światowej. Wystawa będzie czynna do 10 maja.

W szczególności prezentuje postać Berka Joselewicza, uczestnika Powstania Kościuszkowskiego, a także sylwetki generałów Wilhema Orlika-Ruckemanna oraz Bernarda Monda. Byli to Żydzi w regularnych jednostkach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej. Wystawa pokazuje ponadto takie wydarzenia jak: walka Żydów o wolną Polskę i jej granice w wieku XIX oraz udział Żydów w walce o niepodległość.

Na wystawę składa się ponad dziesięć plakatów, na których prezentowane są tekstowe i fotograficzne informacje, opowiadające o żołnierzach żydowskiego pochodzenia, walczących w polskich powstaniach narodowych oraz bitwach, stoczonych przez Wojsko Polskie w XIX i XX stuleciach.

Organizatorem wystawy jest Agencja Koncertowo-Wydawnicza SOLO, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, BWA w Jeleniej Górze Komitet HADAR, we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskim oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Wystawa otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileusze małżeńskie

Remiza jak nowa

Studium na początek

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~DJ 12-04-2018 10:24
Proszę jakie piękne przekłamania. W ten oto sposób, na podstawie kilku personalnych wyjątków stwarza się wrażenie masowego udziału żydów w jednostkach militarnych Rzeczypospolitej i w jej obronie. A to wszystko hucpa. Po pierwsze dlatego, że żydzi w naszym kraju na przestrzeni dziejów, za wyjątkiem dwudziestolecia międzywojennego, byli zwolnieni z obowiązku służenia w polskim wojsku, a po drugie o wiele chętniej i z nie udawanym zapałem, a co najważniejsze w sposób masowy i z pełną determinacją zwalczali polskie dążenia niepodległościowe ramię w ramię z wrogami Polski. W szczególności o pomstę do nieba wołają działania organizacji żydowskich sabotujące i utrudniające walkę o odrodzenie Polski pod koniec I wojny światowej. Żałosne próby czarowania historii i pisania jej na nowo. Wszyscy, którzy biorą w tym udział i jeszcze otrzymują za to pieniądze powinni się spalić ze wstydu.
kazimierzp 12-04-2018 10:49
DJ? Twa wiedza jest tak głęboka jak te twoje "złote myśli". Zasymilowani Żydzi w Polsce służyli normalnie w wojsku i od tej służby się nie migali! Chasydzi zarówno w przedwojennej Polsce jak i w dzisiejszym Izraelu z obowiązku wojskowego byli zwolnieni. W armii Andersa było wielu Żydów z których część pozostała w Palestynie i byli potem zaczątkiem armii Izraela.
~DJ 12-04-2018 13:56
do: kazimierzp (10:49)
Przed skomentowaniem radzę czytać uważnie, wyraźnie przecież napisałem "za wyjątkiem dwudziestolecia międzywojennego". Jak się nie ma do czego przyczepić to się szuka na siłę. Radzę sięgnąć do źródeł i opracowań z epoki dotyczących stosunku żydów do Rzeczypospolitej i Polaków. Osoba, tak aktywna na forum i kreująca się na mędrca powinna mieć przynajmniej jakieś blade pojęcie o sprawach na temat których się wypowiada. Przymykam oczy na uwagi o głębokiej wiedzy i złotych myślach gdyż zdaję sobie sprawę że wynikają one z Pańskiej ignorancji i bezsilności. Nie pozdrawiam.
~ 12-04-2018 14:37
do: kazimierzp (10:49)
Żydzi nigdy nie służyli nrmalnie w wojsku (poza nielicznymi wyjątkami) Jaruzelski rozkazał usuwać ich z wojska. Nie dlatego, że był antysemitą tylko chciał zapobiec inwigilacji armii. Wcześnie podczas Powstania Warszawskiego AK nie wydała Żydom broni ponieważ bała sie, że Żydzi będa strzelali do Polaków. Tak właśnie działo się na wschodzie gdzie wkraczali ruscy. Podczas PW Żydzi masowo pomagali Niemcom w eksterminacji własnego narodu a tylko niewielka garstka wzięła udział w powstaniu.
kazimierzp 12-04-2018 18:06
do: ~DJ (13:56)
Tak jakoś dziwnie się składa, ze siostra mej babci Jolanta Gerlecka służyła w Armii Andersa. Tam zakochała się w Wowie Nardi podoficerze pochodzenia żydowskiego. Po wojnie pobrali się i zamieszkali w Izraelu. Moja babcia Ewa, z natury antysemitka, nie mogła przeboleć, że jej rodzona siostra stała się Żydówką!;-) Która w pełni utożsamiała się z państwem Izrael. Wiele czytałem o Żydach w Polsce, o Chasydach, o Żydach zasymilowanych... Niewiele z tego co piszesz jest prawdą!
~mmmmi 12-04-2018 11:16
kto jest organizatorem pewnie pani Zawiła to wszystko tlumaczy akurat żydzi zawsze stawali po stronie wrogow Polski Polacy nie dajcie sie manipulować to klamliwe próby utumaniania Polaków ,po wojnie UBecja NKWD,to glównie żydzi ktorzy mordowali Polaków ,
~Polak nie mylić z wolak 12-04-2018 12:21
dj i mmmi dlaczego obrażacie rodaków waszego Króla i Królowej Polski?
~ 12-04-2018 12:36
A może lepiej zobaczy wystawę a potem komentować.
~Real 12-04-2018 15:34
Warto tutaj przypomnieć, w II RP do 1 września 1939 r z rok polskich nie zginął żaden Żyd, a z rąk żydowskich nie zginął żaden Polak. Dwa zbrodnicze totalitarne systemy, komunistyczny i nazistowski, dwa kraje Trzecia Rzesza i Związek Radziecki, które napadły na niepodległą Polskę są przyczyną dalszych tragedii. Przez setki lat Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini żyli w pokoju.
~ 12-04-2018 17:31
Noooo szanowni skąd u was tyle niechęci dla rżydowkiego pochodzenia kiedy posłusznie oddajecie się panom "polskim" :1/2 z pary blizniaków i oćca sromotnika,panów o dość dużym dolewie krwi powszechnie nielubianej : rżydowskiej i urkowskiej? Jesteście przekonani,że oni walczą o Polskę a tymczasem, a tymczasem : "O. Rydzyk wie, że „walka” PiS i PO jest inscenizowana. Obie te polityczne mafie służą temu samemu panu – Zachodowi, Unii, USA i Izraelowi (kolejność niekoniecznie jak podana). Ta inscenizowana, wzbudzająca emocje milionów Polaków „walka” ma odwrócić uwagę społeczeństwa od faktu, że obie te mafie grają tak naprawdą w tej samej drużynie. Naczelną ich zasadą działania jest polityka wykluczania partii i polityków nieagenturalnych – obojętne kto z nas rządzi, a kto jest „tylko” liderem opozycji. Ważne jest, aby nie dopuścić do polityki ugrupowań i polityków nieagenturalnych wobec Zachodu."To taki fragmencik z internetu, gdzie szerzy się myśl wolna poza kontrolą TVPis czy TVN. No ja wiem,że to nie może być prawda, choć brzmi wobec tych hełmow z PRL , których renowacja jest kosztowniejsza ,niż prod. nowoczesnych hełmów z włokien węglowych jakie ma na wyposażeniu każda nowoczesna armia, pociągi ppancerne,ktore stają w polu i są bezradne ,amunicja z czekoladek(bombek czekolad) i plastikowych szpadelków,bardzo przekonująco. Wiadomo rżyd na rżyda gada,bo tak wypada, ale jak przyjdzie co do czego ,to goja (Polaka ) w jajo zrobi. Pamiętajcie wg rżydów, goj to zwierzę ,bez duszy, więc oszukanie go , zabranie mu kamienicy i wyp....nie na ulicę jest chwalebne.
~321 12-04-2018 18:49
Co niektorym. polecam zmienic lekarza, o ile takiego posiadaja, lub kupic psa ktory go zagryzie. pzdr dla normalnych.
~Стрелок 12-04-2018 21:41
Rozumiem że dokonania Morela, Fejgina, Baumana, Stolzmana, Brystigerowej, Szechterów i innych też zostały omówione... Szczególnie okres 1944-1955

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lwowiacy uczcili Święto Niepodległości

Sentymentalny powrót Watry

Koniec remontu drogi w Zachełmiu

Mają w nosie pieszych

Trwa remont Krakowskiej

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
992
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%