MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Życzliwe twarze wokół nas

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 11 maja 2010, 19:57
Aktualizacja: Środa, 12 maja 2010, 7:54
Autor: GABI
Fot. GABI
Rozmaite oblicza z różnych stron świata sfotografowane podczas wielu podróży rodzimej globtroterki i szefowej Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Janiny Peikert można od dziś oglądać w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej.

Mozaika twarzy: rozmaite kolory skóry, skrajnie różne profesje i wiele sytuacji, w których autorka nacisnęła spust migawki aparatu. Łączy je jedno: życzliwość. Janina Peikert wszystkich fotografowanych podczas spotkań, które często trwały bardzo krótko, poprosiła o zgodę na zdjęcie. I wszyscy zgodzili się.

– Spotkanie to porozumienie spojrzeniem, gestem, uśmiechem, słowem z drugim człowiekiem, zgoda na innego takiego, jaki jest; to istotność bycia (choćby bardzo krótko) z nim, obcym, na płaszczyźnie człowieczeństwa, życzliwości – pisze autorka w katalogu tłumacząc tytuł ekspozycji: „Portret życzliwych spotkań”.

Janina Peikert zastrzegła, że zdjęcia te nie są portretami w znaczeniu artystycznym. Bo rzeczywiście: to raczej kolorowe migawki, sfotografowane na pamiątkę, do albumu. Zgromadzone jednak w takiej ilości nabierają wartości niewymiernej. Stają się zarazem dokumentem i świadectwem postaw, których tak bardzo dziś brakuje: uśmiechu i życzliwości.

Wśród wielu twarzy z kilkunastu krajów, które z aparatem odwiedziła Janina Peikert, nie zabrakło akcentu jeleniogórskiego. Mamy portreciki, między innymi, Wacława Narkiewicza i Jana Foremnego, jeleniogórskich fotografików, przyjaciół autorki.

Wernisaż uświetnił występ zespołu wokalnego „Perfectum”, który działa przy Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tworzą go sympatyczne panie i… Sebastian Rutkowski, obdarzony fenomenalnym głosek trzynastolatek, uczeń SP nr 10 w Jeleniej Górze. Młody wokalista zaśpiewał z chórem trzy piosenki zbierając zasłużone oklaski.

Wystawę oglądać można do 11 czerwca w książnicy karkonoskiej przy ulicy Bankowej 27. Wydarzenie wpisuje się w trwający właśnie Tydzień Bibliotek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Karkonoska opowieść kulinarna – już wkrótce

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Malarstwo zauroczonych Karkonoszami

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~życzliwi 12-05-2010 11:28
Brawo zespół --oby więcej takich prezentacji wokalnych z udziałem najmłodeszego uczestnika Sebastiana, który zachwyca pięknym głosem
~zoja 12-05-2010 11:57
Impreza super! Szkoda tylko, że bardzo często zapomina się o tych ludziach, którzy poświęcili bardzo dużo czasu aby tak się stał. Na świeczniku jest między innymi , Pani Janina Peikert, która oprócz tego ze dała nudne przemówienie to tak naprawdę niewielki w to włożyła wysiłek. Natomiast prowadząca zespół, Prefektum Pani Alferda Rękowska w przygotowanie pięknego repertuaru oraz dobór właściwych ludzi do swojego zespołu dała z siebie wszystko co ma najpiękniejsze i najwartościowsze ze swojej bogatej i wrażliwej duszy. Przykro, że w artykułach sprawozdawczych zapomina się o Tych którzy oddają całe serce, a w finale stoją cichutko w kąciku. Myślimy, że takich ludzi jak Pani Alfreda Rękowska nie mamy wielu, są to " rodzynki o smaku wyjątkowym". My Polacy nie potrafimy doceniać ludzi tych od czarnej roboty! Doceniamy tylko tych od których możemy otrzymać sławę, popularność lub korzyści innego rodzaju. Pani Alfredo jest Pani wspaniała, my Panią cenimy, wielbimy i doceniamy. Pani działalność dodaje nam skrzydeł mamy nadzieję że czas przyczyni się do tego że dotrze to do ludzi którzy mogą szeroko otworzy drzwi i dodawać takim ludziom jak Pani A. Rękowska skrzydeł. Czasami tak niewiele trzeba, aby poczuć się miło...
~ella* 12-05-2010 12:37
~Wspaniałe foto-twarze.Było pięknie i radośnie.Dawno nie widziałam tyle uśmiechu na buziach.Gdzie ten zespół wokalny się ukrywał? Chcemy go jeszcze i jeszcze.
~bc 12-05-2010 17:41
Brawo Pani Alfredo!!!!szkoda ,że takie talenty ukrywano przed jeleniogórską publicznością.Wyśmienicie dobrane piosenki, wspaniały aranż no i ten młody talent! brawo brawo.
~publiczność 12-05-2010 22:24
Piekny wernisaż, nietuzinkowa tematyka i jak zawsze interesujaco zaprezentowana przez jej twórczynię panią Janinę Peikert
~a+s 21-05-2010 19:03
niepowtarzalny duet istniej acy w zespole pod postacią młodego talentu - Sebastiana oraz prowadzącej p. Alfredy Rękowskiej!!! this is beautiful...!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Dzisiaj Grondowy i Kolendo

Soboty z artystami

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Wystawa pocztówek sportowych w Karpaczu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
647
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%