MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Życie na migi

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 lutego 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 23:33
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych chce wesprzeć tysiące inwalidów słuchu.

Prawie dwa tysiące osób niedosłyszących i głuchych z Kotliny Jeleniogórskiej ma problemy nie tylko w urzędach. Powód: w mieście i okolicy jest tylko jedna tłumaczka języka migowego. Nie może wszystkim pomóc

Jest rozrywana na lewo i prawo - mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych o Barbarze Łuczyckiej. To właśnie ona jest zatrudniona w Polskim Związku Głuchych jako tłumaczka języka, dzięki któremu osoby dotknięte głuchotą mogą porozumiewać się ze światem.
Pan Jan, który nie dosłyszy (nie zgodził się na podanie nazwiska) miał do załatwienia sprawę w biurze obsługi interesanta Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Placówka jest dostępna dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, ale głusi i niedosłyszący mają poważny problem: tłumacza języka migowego nie ma tam na zawołanie. Rozmowa z urzędnikiem za pomocą pisania na kartce na niewiele się zdała.

Tu znajdą pomoc
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych mieści się przy ulicy Grabowskiego 7 w Jeleniej Górze. Działa tam biblioteka “książki mówionej”, czyli dzieł literatury nagrananych na kasety. Cieszy się sporym zainteresowaniem osób niedowidzących i niewidomych. Telefon do KSON (0-75) 752 42 54.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koncert Papieski  

Spór o edukację seksualną

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

Ulica Tabaki gotowa

Droga będzie jak nowa

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Nie trzeba się bać defibrylatora

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
727
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%