MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zwycięstwo Justyny Kowalczyk

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Sobota, 2 marca 2019, 21:20
Aktualizacja: 21:21
Autor: Przemek Kaczałko/ BP
Fot. tor
Niesamowity finisz mężczyzn oraz zwycięstwo Justyny Kowalczyk – to wydarzenia, które dostarczyły wielu emocji kibicom zgromadzonych w sobotę (2.03) na Polanie Jakuszyckiej. Tradycyjnie, nie brakowało dodatkowych atrakcji zapewnionych przez partnerów i sponsorów Biegu Piastów, w tym kulinarna uczta od znanych szefów kuchni.

Cieszę się ze zwycięstwa, ale najbardziej ze spotkania ze wszystkimi, którzy tu startowali i kibicowali. Dziękuję za ogromny doping na trasie! - powiedziała mistrzyni olimpijska i świata Justyna Kowalczyk po dzisiejszym zwycięstwie w pięknym stylu na dystansie 50 kilometrów klasykiem w 43. Biegu Piastów.

Justyna Kowalczyk wygrała ze sporą przewagą nad dwoma czeskimi gwiazdami Adelą Boudikovą i Klarą Moravcovą. To było drugie zwycięstwo Królowej Polskich Nart w Biegu Piastów. Pierwszy raz wygrała w 2017 roku. Jej udział wywołał ogromne zainteresowanie innych biegaczy, kibiców i mediów. Fani mistrzyni docierali do trasy, by ją dopingować, na nartach i pieszo z różnych stron Gór Izerskich. Wzdłuż ostatniej prostej i wokół mety – głównie dla Justyny – zgromadziło się około tysiąca ludzi, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę - powiedział Leszek Kosiorowski, rzecznik Biegu Piastów.

Jak relacjonują organizatorzy, wśród mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego metra. Na ostatnią prostą wpadło razem siedmiu zawodników, z których najszybszy okazał się Czech Pavel Ondrasek. Tuż za nim finiszował Paweł Klisz. Trzecie miejsce zajął Niemiec Florian Rhode. Czwarty na mecie Jan Antolec został zdyskwalifikowany za łyżwowanie.

Na 50 km wystartowało 1613 zawodników z 32 krajów z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Australii. Pod względem frekwencji w pięćdziesiątce Biegu Piastów, odkąd udział zawodników jest kontrolowany elektronicznie, to drugi wynik w historii. Więcej biegaczy startowało jedynie w 2009 roku, pierwszym po wejściu Biegu Piastów do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet - zaznaczył L. Kosiorowski.

Aura była umiarkowanie łaskawa - bez opadów, wiatru i słońca, z niewielkim mrozem, który sprawił, że tory stały się bardzo szybkie. Trasa wiodła przez urocze zakątki Gór Izerskich ze startem na Polanie Maliszewskiego i metą na Polanie Jakuszyckiej. Wśród zawodników byli stali bywalcy jakuszyckich zawodów, ale nie brakowało i debiutantów. Jednym z nich był mistrz i wicemistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski, który ukończył bieg w dwie godziny i pięćdziesiąt cztery minuty i zajął 233. miejsce.

Silna grupa przyleciała z Londynu z Paddym Fieldem - animatorem biegówek w Anglii i przyjacielem Biegu Piastów od wielu lat. Duża część tej grupy debiutowała nie tylko w Biegu Piastów, ale w ogóle w biegu na nartach - dodał rzecznik.

W niedzielę ostatni akord 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego – bieg na dystansie 25 km. Swój udział zgłosiło prawie 2 tysiące biegaczy z 22 krajów.

Wyniki na 50 km:

Mężczyźni:
1. Pavel Ondrasek 2:12:39
2. Paweł Klisz 2:12:40
3. Florian Rode 2:12:40

Kobiety:
1. Justyna Kowalczyk 2:19:03
2. Adela Boudikova 2:23:39
3. Klara Moravcoca 2:24:47

W sumie wystartowało 1613 osób.

Pełne wyniki: https://wyniki.datasport.pl/results2821/

Twoja reakcja na artykuł?

15
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto do Senatu?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Tłumy we dworze

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~lobo 3-03-2019 16:27
no a kto miał wygrać, jak zjeżdża się tu kilka tysięcy amatorów, którzy narty w sezonie zakładają z 6 razy i uznają że trenują...od startów zawodowców są imprezy zawodowe- to tak jakby w ringu postawić Tysona i Czesława spod Lidla

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nagrody dla nauczycieli

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Szachowy turniej Jelonka Open

Stop marginalizacji średnich miast

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
637
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%