MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zwolennicy JOW–ów spotkali się w Książnicy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 lipca 2015, 10:04
Aktualizacja: 12:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Od 20 lat Ruch Obywatelski na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych stara się przeforsować swój zapis do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ale dopiero po sukcesie wyborczym Pawła Kukiza stowarzyszenie ma szansę dopiąć swego. Wczoraj (1.07) w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej działacze Ruchu chcieli przekonać jeleniogórzan do swojej propozycji.

W 20-letniej historii stowarzyszenia był moment, gdy wydawało się, że JOW-y zostaną wprowadzone. Było to w czasie, gdy po raz pierwszy do władzy doszła Platforma Obywatelska, której jedną z obietnic programowych była zmiana ordynacji wyborczej. W praktyce odstąpiono od realizacji zobowiązania i dopiero przy sukcesie Pawła Kukiza w wyborach samorządowych (został radnym Sejmiku Dolnośląskiego), a następnie prezydenckich (20 proc. poparcie w kraju) pojawiła się nadzieja na realizację założeń stowarzyszenia, gdyż znany muzyk jest gorącym zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych.

Połączone siły Ruchu Obywatelskiego i Pawła Kukiza, a także decyzja prezydenta Bronisława Komorowskiego poparta przez Senat sprawiły, że zarządzone na 6 września br. referendum, w którym jednym z trzech pytań będzie sprawa JOW-ów ma szansę na realizację.

Zwolennicy zmiany w Kodeksie Wyborczym na system ordynacji większościowej JOW twierdzą, że ich postulat jest początkiem drogi do normalności.

- Czy JOW-y są lekiem na całe zło w polityce? To nie jest lek, ale myślę, że to konkretne rozwiązanie od którego można zacząć. Jak wprowadzimy JOW-y to wszystkie problemy się nie rozwiążą, ale można będzie myśleć o problemach, a nie tylko składać obietnice bez pokrycia - stwierdził Karol Maluchnik z wrocławskiego oddziału Ruchu Obywatelskiego.

- A może problemem jest mentalność ludzi, a nie system wyborczy? - pytamy. - Nie, ponieważ ludzie są jak gąbka. Jeżeli nie przekazuje się wiedzy, ludzie nie wiedzą czym jest ordynacja wyborcza, to tyle ile mają w sobie - tyle mogą oddać. Obecna scena polityczna nie daje nic od siebie, nie stawia na ludzi, jest zabetonowana – odpowiedział Karol Maluchnik.

- Na spotkaniu w Jeleniej Górze przekonywał pan ludzi już przekonanych, czyli zwolenników JOW, a jak przekonałby pan nieprzekonanych, którzy obawiają się np. polaryzacji sceny politycznej tak, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii? - chcemy wiedzieć. - Na pewno dobrym argumentem dla ludzi nieprzekonanych jest to, że po prostu będzie lepiej – stwierdził działacz stowarzyszenia, który dodał, że dzięki JOW-om będziemy wiedzieli kto jest naszym posłem z okręgu wyborczego, będzie jedna tura wyborów i publiczne liczenie głosów.

- Nawet, gdy wybierzemy 460 posłów (jednostek) w 460 okręgach jak państwo postulują, to żeby przeforsować w Sejmie swoje propozycje trzeba będzie współtworzyć/ przekonać grupę większościową – to stworzy identyczne zagrożenia jak w tzw. partiokracji, z którą chcecie walczyć - zauważamy. - Trzeba się jednoczyć, ale będzie zasadnicza różnica – ci ludzie będą się sami jednoczyć, bo będą ich łączyć problemy Polski wschodniej, czy Dolnego Śląska, a nie tak jak dzisiaj – będzie ich łączyła partia polityczna – usłyszeliśmy..

Ruch Obywatelski na rzecz JOW postuluje, by kandydat niezależny potrzebował zaledwie 10 podpisów, by zostać oficjalnym kandydatem do Sejmu w swoim okręgu wyborczym.

Debata zorganizowana w Książnicy Karkonoskiej nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, oprócz prowadzącego przybyło 11 osób, w tym jedna wyszła w trakcie spotkania. Nie było też lokalnych zwolenników Pawła Kukiza jak np. Paweł Wilk czy Zbigniew Miszczuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

O rozpadających się górach

Radni KO przeciw kupcom?

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~racjonalista 2-07-2015 10:45
JOWY to system dobry dla celebrytów i oszołomów. Im większą odstawisz szopke podczas wyborów, im bardziej oszołomisz wyborców populistycznymi hasełkami tym większa szansa na dostanie się do Sejmu.
~aya 2-07-2015 10:51
Przy takich tłumach zwolenników jak na fotach to jeszcze z 200 lat poczekają :-)
~Konkretna 2-07-2015 11:06
No tak, argumenty maja nie do odparcia ... "Na pewno dobrym argumentem dla ludzi nieprzekonanych jest to, że po prostu będzie lepiej – stwierdził działacz stowarzyszenia"
~kielon 2-07-2015 12:19
To działanie typu "Chcę być piękny, zdrowy i bogaty" a JOW-y są jedyną receptą na całe zło. Ja jestem przeciw i na żadne referendum nie idę.
rymcycymcy 2-07-2015 15:00
10 % uczestników opuściło spotkanie ! :) To nagły, niespodziewany spadek poparcia JOWów jednomandatowych !
~konkretna 2-07-2015 15:10
No nie da się ukryć.
~Konkretna 2-07-2015 15:15
Właściwie to 9,09%.
~fan sekty po 2-07-2015 20:11
Nie mają szans ale dobrze ,że szoguna POsłali w pi..u
~luis 2-07-2015 20:57
niesamowicie dużo jest tych odszczepieńców w Jelenie Górze aż przeraża ten ogrom
~wonski1234 3-07-2015 5:23
Kotlina jeleniogórska zawsze była czerwoną doliną zawsze betonowa do opozycji. Nadal Pan Kusiak plus Pani Czernow nadal się przewijają na salonach politycznych do tego Pan prezydent Zawiła pierwszy który wygrał wybory prezydenckie i po paru miesiącach uciekł do sejmu na parę lat gdzie w sumie nic o nim nie było słychać. Teraz tylko czeka do emerytury. Co dobrego zrobiły rządy po dla Jeleniej Góry przez te 8 lat i rządy Pana Zawiły ? Punktami proszę wymienić od 1 do 1 heheh leszczyki
~ 3-07-2015 7:45
Dlatego o balangach i o 6 tysiącach do jesiennych wyborów usłyszy w Polsce każdy,@
rymcycymcy 6-07-2015 1:18
JOWy powinny być wielomandatowe ...zaprawdę powiadam, to klucz do sukcesu ! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Udany Piknik Strzelecki

Motocykliści dla Niepodległej

Jubileusze małżeńskie

Marcin Wyrostek patriotycznie

Studium na początek

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
831
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%