MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Zwinne bractwo z halabardami

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 17 lipca 2008, 9:07
Aktualizacja: 9:08
Autor: M. Kaszuba
Dzięki pasjonatom historii średniowiecze przeżywa swoją "drugą młodość". Na zdjęciu – pokaz walk w Jeleniej Górze.
Fot. TEJO
Rycerze z Lwówka – tak mówią na nich mieszkańcy grodu lwa, którzy dowiedzieli się podczas LLA o istnieniu Bractwa Rycerskiego im. Bernarda Zwinnego, który był księciem Lwówka Śl. w XII wieku.

– Jesteśmy pierwszym bractwem rycerskim ze Lwówka Śląskim – mówi Mateusz Krasowski. Założycielami tego stowarzyszenia są lwówczanie: Wojciech Orligóra, Marcin Palbow oraz Wojciech Krasowski.

To dzięki ich staraniom bractwo zaczęło funkcjonować i rozwijać się z tygodnia na tydzień. – Liczy 14 członków i wciąż trwa rekrutacja, spotykamy się kilka razy w tygodniu, ćwiczymy walki rycerskie z własnych środków kompletujemy uzbrojenie i niezbędne rekwizyty – dodaje Krasowski.
Bractwo rycerskie ma w swoim arsenale: trzy zbroje, cztery miecze, dwa sztylety, siedem łuków, oraz po trzy topory i halabardy.

Po raz pierwszy Rycerze z Lwówka „ujawnili się” podczas XI edycji LLA, a ich obozowisko znajdowało się obok Bastyji Hantiego (naprzeciw lwóweckiego targu). Każdy, kto przyszedł do obozowiska rycerzy, mógł obejrzeć liczne atrakcje np. walki rycerskie na sztylety i miecze. Można było wziąć w konkursie łuczniczym czy posmakować domowych wypieków odpowiadających XIII wiecznej kuchni!

– Staraliśmy się, aby odwzorować dawne warunki obozowiska, jakie istniały w czasach średniowiecznych. Myślę, że nam się udało i jak na takie młode bractwo przyciągnęliśmy sporą grupę uczestników – mówi Mateusz.

Bractwo z Lwówka to głównie młodzi pasjonaci (średnia wieku to 20 lat) średniowiecznych walk rycerskich, którzy własnymi staraniami i oporem idą do sukcesu. Bez niczyjej pomocy skompletowali wiele rekwizytów i niezbędne uzbrojenie jak i stroje.

– Brakuje nam sponsora, niemal wszyscy uczymy się w lwóweckich szkołach, nie pracujemy a chcielibyśmy zwiększyć nasz arsenał. Jeśli są pasjonaci walk rycerskich w regionie jeleniogórskim, którzy chcieliby nam pomóc, prosimy o kontakt 696-890-976 lub email: misiek_K@op.pl”

Redakcja Jelonki dowiedziała się od lwóweckiego Bractwa im. Bernarda Zwinnego, że w sierpniu w Lwówku Śląskim rycerze zorganizują swój pierwszy pokaz walk rycerskich i gwarantują, ze emocji nie zabraknie. O miejscu i terminie walk młodzi rycerze z pewnością poinformują wcześniej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Otwarcie basenu w Lwówku

Budowa łącznika rozpoczęta

Odkryj Dolny Śląsk

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~zuo 17-07-2008 17:52
Ja bym ich zatrudnił zamiast SM w jeleniej - jakby jeden z drugim ciachnęli mieczem tu i ówdzie, to od razu by było spokojniej!
nol_ 17-07-2008 20:44
zrobiłem zdjęcie Robin Hooda i zapomnieli zamieścić w jelonce http://tinyurl.com/5am5eq
piipi 17-07-2008 23:38
..do - [~noL_..]..~Pozdrawiam,a takze chcialabym Ciebie zapytac,gdzie moge zobaczyc "Twojego" Robin Hooda ?.*piipi.
~ 18-07-2008 8:34
piipi, Robin Hood to taki średniowieczny zbójnik z łukiem.
~Jacek 18-07-2008 10:08
.....to Rumcjas już cie piipi rzucił ?....
piipi 18-07-2008 15:21
..do - [~Jacka..]...~Slyszalam,ze Rumcajs brode stracil !.~Wiadomo,ze taki International Zboj musi STRASZNIE z krotka broda wygladac !!.~Lepiej.. takiego NIE fotografowac.
~Liczyrzepa 18-07-2008 17:06
Panie Tejo, uprzejmie proszę o wycinanie takich postów piipi, jak te powyższe. Nie dość, że musi ona odezwać się przynajmniej dwa razy na każdej stronie, to jeszcze robi to nie na temat i swoimi głupimi docinkami tylko denerwuje forumowiczów. Jeśli dyskusja ma być merytoryczna, to proszę tego pilnować, bo piipi głównie prowokuje internautów do obrzucania się obelgami i wyzwiskami. Z poważaniem i prośbą o reakcję.
piipi 18-07-2008 20:19
..do - [~Liczyrzepy..]..a ty,co tez straciles brode ?.
piipi 18-07-2008 22:24
..do - [~Liczyrzepa..]...w moim poscie z godz.23:38 prosilam ~NoL_o podanie mi informacji,gdzie moge zobaczyc zdjecie "Robin Hooda",a ktore to zdjecie Nasz NoL_ wykonal.~Prowokacja wystapila,ale NIE z mojej strony i przeczytaj z uwaga post z godz.10:08.~PA.*piipi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Szlakiem Cystersów

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%