MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Związkowcy chcą „głowy” pani minister. Za demontaż oświaty

Wiadomości: REGION KRAJ
Środa, 2 marca 2011, 8:07
Aktualizacja: 8:08
Autor: Agrafka
Podczas posiedzenia Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, które odbyło się ostatnio w Szklarskiej Porębie, podjęto uchwałę w sprawie zbierania podpisów pod petycją o odwołanie Katarzyny Hall, minister edukacji narodowej. Wyrażono także zaniepokojenie sytuacją w szkołach.

Jak podał rzecznik prasowy SKOiW NSZZ „S” Wojciech Jaranowski w komunikacie z posiedzenia, uchwała jest wynikiem szkodliwych trzyletnich działań resortu edukacji pod kierownictwem minister Katarzyny Hall i sprzeciwem wobec kolejnych, niekorzystnych projektów zmian w oświacie prowadzących do „demontażu” systemu oświaty w Polsce i uderzających w nauczycieli.

O planowanych zmianach i zagrożeniach z nimi związanymi struktury „Solidarności” oświatowej będą informować nauczycieli i rodziców a także posłów. W całym kraju odbędą się debaty i konferencje prasowe na temat sytuacji i zagrożeń w oświacie. Akcja informacyjna potrwa do końca marca. Zwołane na dzień 31 marca Walne Zebranie Delegatów SKOiW NSZZ „S” podejmie dalsze decyzje dotyczące akcji protestacyjnej.

Rada SKOiW podjęła stanowisko w sprawie zmian ustaleń dotyczących badania czasu i warunków pracy nauczycieli. Członkowie rady stanowczo sprzeciwili się odstąpieniu przez Instytut Badań Edukacyjnych (jednostkę podległą MEN) od ustaleń dotyczących liczebności grupy badawczej. IBE zmniejszył populację badanych z 10 procent do 1,3 procent i pominął duże grupy nauczycieli, np.: przedmiotów zawodowych, uczących w szkolnictwie specjalnym, nauczycieli szkół dla dorosłych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i przedszkoli.

Za niedopuszczalną rada uznała zapowiedź publikacji wstępnych (próbnych) badań, których celem ma być jedynie dookreślenie grupy badawczej, dobranie metod i opracowanie katalogu czynności zawodowych nauczycieli. W trosce o rzetelne przeprowadzenie badań związkowcy domagają się pilnego zwołania posiedzenia zespołu do spraw badania czasu i warunków pracy nauczycieli (jeszcze przed rozpoczęciem badań) celem wyjaśnienia działań IBE.

Sekcja krajowa z niepokojem obserwuje proces likwidacji szkół i placówek oświatowych. Z danych wynika, że w skali kraju planuje się likwidację około 500 szkół. Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) zostały niejako zachęcone do pozbywania się szkół w nowelizacji ustawy o systemie oświaty sprzed dwóch lat, gdzie znacznie ograniczono kompetencje kuratora oświaty w tym zakresie. Obecnie opinia kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkoły nie jest wiążąca dla samorządu terytorialnego.

Sekcja zwraca uwagę, że samorządy narzekające na niską subwencję oświatową i szukające oszczędności w oświacie poprzez likwidację szkół czy ograniczanie uprawnień w Karcie Nauczyciela, nie występują do rządu o zwiększenie nakładów na edukację w Polsce. Szukają za to oszczędności w „kieszeniach” rodziców i nauczycieli.

Zebrani zdecydowali także o ponownym wystąpieniu do Komisji Krajowej NSZZ „S” w sprawie określenia możliwości zwrócenia się do trybunałów państwowych i europejskich o przywrócenie prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nauczycielom, którzy rozpoczęli pracę w zawodzie przed wejściem w życie reformy emerytalnej w 1999 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Minka na sobotni wieczór

Skalne ławki pod Szrenicą

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~pracus 2-03-2011 8:18
Nauczyciele i Związkowcy do pracy. Jak się nie podoba to na kasę do Tesco. Leniwce
~Nowe hasło 2-03-2011 8:37
Kasjerki z Tesco do pracy w szkołach. Nauczyciele do kas.
~do roboty 2-03-2011 9:20
właśnie, nauczyciele do roboty! Lenie, nieroby.
~wbb 2-03-2011 9:23
Coż dupcia sie zatrzęsła,bo idzie niż,trzeba zaciskać pasa a oni postulują jak w komunie..socjalizm tak,wypaczenia-NIE.Ta grupa zawodowa jest żałosna w swoim skomleniu i chyba zapomniała,że od 20 lat mamy kapitalizm .Pora sie z tym pogodzić a nie powoływać sie ciągle na komunistyczna Kartę Nauczyciela.Była karta górnika,hutnika i gdzie one są?Na śmietniku historii.
~hfdfhhgf 2-03-2011 9:24
karta nauczyciela nie wpływa w żaden sposób na jakość kształcenia. chroni leni i beznadziejnych nauczycieli. Uważam, że nalezy skończyć z nieuzasanionymi przywilejami. nauczyciele powiinni jak wszyscy podlegac pod kodeks pracy
~ 2-03-2011 9:37
Jeśli mamy mieć takie podejście to poco młodzież ma się uczyć, niechcemy mieć wykształconych fachowców??? A kasjerka która potrafi a...lizować funkcję pochodną, całki itd. co robi w Tesco???
~rararak 2-03-2011 9:46
Donald Tusk obiecał podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy, obiecał obniżkę podatków, lecz „nie przewidział”, że na to wszystko nie starczy pieniędzy w budżecie. Ja jednak nie podejrzewam aby Donald Tusk był aż tak głupi i aż tak nie umiał liczyć. Wytłumaczenie jest więc proste. Donald Tusk kłamał aby wygrać wybory. A teraz o nauczycielach. Czy możemy się dziwić że protestują? Nie. Coś im obiecano. Premier RP coś im obiecał. I oszukał ich. Co więcej wielka partia polityczna – Platforma Obywatelska( co za nazwa) wykorzystała wizerunek nauczycieli w swojej kampanii reklamowej.
~nill 2-03-2011 10:11
Zgadzam się. Nauczyciele na budowy, stolarze do kas. kierowcy do garów, d...le do rządu / to już chyba jest / internauci do szkół, wojskowi do odśnieżania, policja do pudła, lekarze do zamiatania i tak dalej, itd.....
~tt 2-03-2011 10:40
Wiekszość nauczycieli chodzi do pracy po to aby odsiedzieć swoje i wziąźć kasę, na dzieci narzekają, że się nie uczą, wyzywają od nieuków , za braki w wiedzy obwiniają rodziców!!!!!!! sugerują aby dzieci chodziły na korepetycje (na szczęście jest również kilka wyjątków ale niestety są nieliczni). To ja sie pytam po co moje dziecko ma chodzić do szkoły? Paradoksem jest to, że w ostatnich latach liczba nauczycieli znacząco wzrosła -pomimo spadku ilości uczniów może chcą doprowadzić do tego aby na jednego ucznia przypadał jeden nauczyciel?
~ 2-03-2011 11:17
ad.~rararak. Z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia, Noblista obiecał mi 100 mln. zł /starych złotych/ i II Japonię. Zignorowałem ten kabaretowy dowcip i zacząłem sam się rozwijać oraz finansowo rozgrzewać. Dopóki nie przyszedł znany profesor, i wszystko zaczął schładzać. Lekko zmrożony na chwil kilka trafiłem do zawodu nauczyciela. Żyło mi się nieźle. Przy dzieciakach ubyło mi nawet lat, ale zew natury rzucił mnie w wir zarabiania kasy. Nie żałuję momentu, gdy opuśiłem kraj i na własne oczy zobaczyłem i doświadczyłem jak funkcjonuje gospodarka rynkowa, nieskażona utopijną ekonomią. Praca na zmywaku - też kształci o czym informuję wszystkich sfrustrowanych nauczycieli tych od reanimowanej "S" oraz tych z ZNP. DOLNOŚLĄZAK
~.--=8 2-03-2011 11:37
do Dolnoslazaka nie rozumiem po co wrociles do Polski i w ktorym momencie ja opusciles,, , trza bylo ci tam zostac bo jak dlugo czytam twoje posty to widze ze pracowales w niejednym zawodzie a to oznacza ze jestes uniwersalny, czyli jak ktos jest do wszystkiego to jest do niczego, ot taki cwaniaczek niedouczek, idz na spacer bo za dlugo siedzisz przed kompem i ci sie mozdzek grzeje gdy szukasz komu dowalic,
~ 2-03-2011 12:44
posyłajmy dzieci do szkół za granicą jeśli w Polskiej szkole jest tak żle !!!!!!!! a potem do pracy w Tesco na kasę!!!!!!!!!!!
~mm 2-03-2011 13:36
Szkalujmy dalej nauczycieli, niech młodzież to czyta i wyciąga wnioski. Ciekawe, czy krytykujący nauczycieli w swoich profesjach są ideałami - profesjonalistami, życzliwymi i nieobojętnymi na innych ludzi pracownikami.
~agagagag 2-03-2011 14:12
Nauczyciele nie mylcie krytyki przywilejów z krytyką nauczycieli. Uważam, że wszystkich pracowników nalezy traktować jednakowo. Każdy chcialby miec kartę np. kasjera, sprzedawcy, hutnika, itd. Ale nie ma, stąd krytyka. Likwidacja karty nauczyciala przyczyni się do tego, że nauczyciele zaczną pracowac lepiej, bo inaczej wyleca z pracy. Obecne prawo praktycznie uniemożliwia zwolnienie nauczyciela, choćby był najgorszy. Tak dzieje się w innych zawodach, żle pracujesz-wylatujesz. Niby tacy mądrzy a jednak nie rozumiecie pewnych kwesti, oczywistych kwestii.
~s. 2-03-2011 14:40
No to jak w szkole jest tak dobrze to zapraszam wszystkich do pracy w szkoilnictwie.
~Aspiryna 2-03-2011 14:58
W tym roku podpadli jeż jeleniogórskim internautom: urzędnicy miejsccy,lekarze i pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego i z Wysokiej Łąki,straż miejska ,pracownicy PEC-u,drogowccy,lokalni politycy ,nauczyciele,ciekawe kto następny?
~życiowy 2-03-2011 14:58
Jeżeli komuś nie odpowiada, to niech zmieni zawód. Skostniałe komunistyczne nawyki. Należy się i już. Jaka grupa zawodowa ma 20godzin do przepracowania w tygodniu, praca tylko w dzień z przerwami co 45 minut, wolne weekendy, ferie, przerwy świąteczne i wakacje. Dobry znajomy powiedział. Pracujesz ? TAK. Zarabiasz ? TAK. Chcesz zarabiać więcej ? TAK. To zapie...laj więcej. Zawsze można założyć działalność gospodarczą i być panem /będziesz miał to co zarobisz/ Doceniło by jedno z drugim pracę w budżetówce.
~ 2-03-2011 17:08
Ci, którzy piszą te komentarze nie mają bladego pojęcia o pracy nauczyciela. Sądzę, że piszą to w złości, bo sami są sfrustrowani i wyżywają się na innych, ich dzieci mają problemy w szkole albo oni sami mają złe wspomnienia ze szkoły. Proszę wierzyć, do wyjątków należą nauczyciele pracujący 20 godzin tygodniowo czy udzielajacy korepetycji (co np. z wuefistami, plastykami, muzykami, nauczycielami nauczania przedszkolnego i początkowego). Trochę przyzwoitości i szacunku dla pracowników Tesco, których tak chętnie stawia się tu za przykład. Nie ośmieliłabym się tak rozliczać przedstawiciela jakiegokolwiek zawodu bez posiadania gruntownej wiedzy o danej profesji i specyfice zawodu.
~ 2-03-2011 19:25
ad.~.--=8. Wróciłem ze spaceru i włączyłem compa. Rozumiem, że czegoś nie rozumiesz. Sokrates też nie oparł się stwierdzeniu "Wiem, że nic nie wiem". Cieszy fakt, że nie musiałem długo szukać ażeby Ci dowalić. Wraz ze swoim - niskim IQ - cudownie się napatoczyłeś. DOLNOŚLĄZAK
~Rararak 2-03-2011 19:45
najbardziej aktywni są tu ci, którzy w ogóle mają najwięcej do powiedzenia, nauczyciele są nieustannie poddawani tak mocnej mo...lnej presji, że w pewnym momencie jedynym dla nich rozwiązaniem jest zmienić nazwisko, miejsce zamieszkania i wreszcie zawód. Jak wygląda ta presja? Przede wszystkim polega ona na tym, że powtarza się wciąż nauczycielom, że nic nie robią i za to nicnierobienie dostają kupę pieniędzy i że gdyby nie te pieniądze wydawane przez biedne państwo na utrzymanie tych nierobów, Polska by była bogatsza, a innym – o wiele bardziej zasłużonym – grupom zawodowym żyłoby się dostatniej. Niestety, nauczyciele są bardzo agresywni, świetnie zorganizowani, i w dodatku wciąż straszą porządnych ludzi, że jak nie da im się więcej pieniędzy, to przestaną przychodzić do pracy, a tego przecież polskie państwo by nie zniosło. No i jest jak jest. Nędza, przestępczość i ogólny syf.@ do tego palanta Zyciowy
~POZDRAWIAM 2-03-2011 22:27
bolą was wolne dni nauczyciela....? boli was niby taka super praca i łatwa w zawodzie nauczyciela....? boli was ze pracują od rana....? dlaczego nie boli was , ze organizują waszym dzieciom zajęcia dodatkowe po południu często kosztem własnych dzieci ,abyście wy mogli pracować dłużej , albo zwyczajnie pójść na zakupy? dlaczego nie boli was, ze siedzą wieczorami i przygotowują lekcje na kolejny dzień , bo młodzież nie jest w stanie usiedzieć na miejscu i trzeba tak im przygotować lekcje by albo nie rozniosły sali, albo nie umarły z nudów .W dobie Internetu, szybkich ,zmieniających sie kadrów w filmach ,itp sa przyzwyczajeni do zmian i błyskawicznych reakcji. Ci co pisza o łatwym zawodzie nauczyciela ,to raczej pamiętają czasy komuny gdzie nauczyciel miała racje nawet jak jej nie miał.... a jak jednak nie miał racji to patrz punkt pierwszy miał racje!!! TEGO JUZ NIE MA!!!! zawód nauczyciela nie jest łatwy ,sami macie dzieci i czy umiecie sobie z nimi poradzić? czy
~POZDRAWIAM 2-03-2011 22:37
czy nadążacie jako rodzice ,opiekunowie za nimi? …w większości niestety nie! Czy to jest wasz wina? ….w większości nie! czy aby utrzymać rodzinę musicie pracować więcej?......tak! czy przez to wiecie czym zajmują sie wasze dzieci? ………nie! Zawód nauczyciela sie zmienił ... sami dobrze wiecie...to jest tak jak by co 5, 10 minut aktor miał spektakl 45 minutowy ,często prze z 7 godzin dziennie..... chcecie tak!!!! dzieciaki nie sa głupie!!!! lekcja nie może być nudna!!!!! Po postu się nie da w tych czasach !!! i już!!! a wy siedząc za komputerami , w biurze, w banku, w firmach o różnych innych specjalizacjach nie macie przerw??? często sami je sobie robicie! Oni na dzwonek musza być gotowi do pracy!!! a i jeszcze żeby nie było!!! wy macie przerwy ONI PODCZAS PZRERW PRACUJA!!! ZEBY WASZE DZIECI NIE ROZWALIŁY SOBIE GŁÓW GANIAJAC ,BAWIAC ITP. BO JAK COS SIE STANIE TO PIERWSI LECICIE ABY OPIEP... NAUCZYCIELA!!! A ON MA mnóstwo DZIECI DO p
~Zły 13-08-2011 17:02
A oświata pada. Co z młodzieżą w Anglii? Kiedy u nas młodzi bandyci masowo wyjdą aby grabić, niszczyć i zabijać? Kto temu zapobiegnie? i Jak? Ma ktoś pomysł? Może jeszcze jestczas.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Dla komfortu pasażerów

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Ile dostaną sołectwa?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%