MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

ZUS czy OFE – ostatni dzień na podjęcie decyzji

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 31 lipca 2014, 10:08
Aktualizacja: 10:21
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
ZUS czy OFE? Oto jest pytanie... Termin na podjęcie decyzji mija dzisiaj o północy. Kto chce, by całość składki emerytalnej trafiała na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie musi robić nic, ale jeśli chce, by 2,92% trafiało na konto Otwartego Funduszu Emerytalnego musi jeszcze dzisiaj złożyć deklarację – osobiście w oddziale ZUS–u, pocztą (decyduje data nadania) lub elektronicznie.

W ostatnich dniach do inspektoratu w Jeleniej Górze wpływa ok. 400 deklaracji dziennie. Podobnie jak w przypadku deklaracji podatkowych, Polacy odkładają decyzję na ostatnie dni.

- W ostatnich trzech dniach obserwujemy zwiększoną liczbę składanych deklaracji. Porównując do zeszłego tygodnia mamy 3-4-krtonie więcej klientów - powiedziała Marzanna Damasiewicz, kierownik Inspektoratu w Jeleniej Górze.

Jak złożyć deklarację?
Deklaracje dostępne są w oddziałach ZUS-u, które można wypełnić na miejscu. Istnieje też możliwość pobrania druku z internetu: http://emerytura.gov.pl/wp-content/uploads/2014/03/O%C5%9AWIADCZENIE.pdf, który należy złożyć:
1) bezpośrednio w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS-u (czynne do godz. 15:00, ale dodatkowo w placówce przy ul. Sygietyńskiego całą dobę do dyspozycji klientów jest urzędomat, w którym do północy można złożyć deklarację).
2) za pośrednictwem poczty - decyduje data nadania w polskiej placówce pocztowej. Deklarację można wysłać do dowolnego oddziału ZUS.
3) elektronicznie - za pomocą platformy usług elektrowniczych www.pue.zus.pl.

Od 1. kwietnia do 31. lipca 2014 r. członkowie OFE mogą decydować, gdzie będzie kierowana część ich składek emerytalnych, począwszy od tej za lipiec 2014 r. Stopa procentowa składki wynosi 19,52% podstawy wymiaru tej składki, z czego od 1. lutego 2014 r: 2,92% jest odprowadzane przez ZUS do wybranego OFE, 4,38% jest zapisywane przez ZUS na subkoncie. Jeśli składki nie będą przekazywane do OFE, to 7,3% będzie zapisywane na subkoncie ZUS. 3. lutego 2014 roku OFE umorzyły 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka funduszu. Wartość umorzonych jednostek rozrachunkowych jest zapisywana przez ZUS na subkontach ubezpieczonych.

Jakich wyborów dokonują jeleniogórzanie?
- Jestem jeszcze młoda. Zanim dożyję swojej emerytury będą już obowiązywać emerytury obywatelskie - każdy dostanie równo, a dzięki składkom w OFE będę miała więcej - stwierdziła pani Ewa. Innego zdania jest pan Edward, który powiedział, że różnica w wypłacanych emeryturach będzie niewielka, a rząd i tak zrobi z naszymi pieniędzmi co chce.

Następna taka okazja dopiero za 2 lata (od 1. kwietnia 2016 r. do 31.lipca 2016 r.), a każde kolejne okienka transferowe będą otwierane co 4 lata.

Zmiany nastąpiły również w sferze wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego, które od 1. lutego 2014 r. nie jest już obowiązkowe, a czas na wybór OFE od momentu powstania obowiązku ubezpieczeń nie wynosi już 7 dni, a 4 miesiące. Obecnie na rynku działa 13 OFE (lista dostępna na stronach ZUS-u).

Więcej informacji na stronie www.zus.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Spódnice to kwintesencja kobiecości i elegancji w jednym

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ad 31-07-2014 10:40
nie ma to żadnego znaczenia,najpierw rząd Tuska okradł Polaków z realnej kasy z OFE,a teraz ustawa jest tak skonstruowana,że tzw.suwak doprowadzi do całkowitej likwidacji OFE w ciągu najbliższych lat,....każdy kto będzie przechodzić na emeryturę nie będzie miał realnej kasy tylko wirtualny zapis w ZUS(nie dotyczy mundurowych,rolników,sędziów,prokuratorów bo ich nie ma w ZUS)
~ 31-07-2014 11:35
pani Ewo skad ta pewnosc ze beda emerytury obywatelskie- a jezeli beda to skad niby ma byc ta kasa skoro nikt nie wierzy ZUS-wi, by byly emerytury obywatelskie w ZUS musza byc pieniadze - nasze pieniadze- a ja daje glowe ze ty swojej emerytury z OFE nigdy nie zobaczysz - juz raz nasze pienidze stracily na wartosci gdy byl krach na gieldzie- nasze pieniadze sluza obcemu kapitalowi do inwestowania- a inwestycje sa albo trafione albo nie - teraz pomysl i decyduj
~ 31-07-2014 12:33
W kuchni używa się pieprzu do różnych potraw i ja nim posypuję i ZUS i OFE.
sasu 31-07-2014 15:28
Jak bym mógł, to ZUS ani złotówki by ode mnie nie dostał, łapy po kasę wyciągają, ale oddać w emeryturze czy jak człowiek schorowany w rencie...można zapomnieć...uznają Cie za zdolnego do pracy i zasuwaj z kulami czy na wózku do 65 roku życia w pełni sił dziadku, i za naszą kasę nowe budynki sobie stawiają. Zawsze wychodziłem z założenia jak przez całe życie na siebie nie zarobie i sobie nie uzbieram to mi nikt nie da a zwłaszcza taki ZUS
~gal anonim 31-07-2014 17:30
ZUS - Zakład Utylizacji Szmalu
~321 31-07-2014 17:52
dlatego wyjechalem z tego podlego kraju,aby takie menty jak zus, nie dostaly ani grosza, pozdrawiam z bardzo slonecznej Norwegii.
~ 31-07-2014 18:55
jeszcze będą nam płącic wysokie odszkodowania
~gluś 31-07-2014 19:55
wybór iście królewski pomiędzy dżumą a cholerą :(
~infinity 31-07-2014 20:17
gorzej. jest to wybór między dżumą a dżumą i cholerą ;) za rok dwa skasują resztki ofe, za następne trzy zus padnie na pysk, podobnie jak budżet. cytijąc klasyka "nie będzie niczego"
~lepiejużbyło 31-07-2014 21:10
Wszystko wskazuje na to że rząd pozazdrościł prezesom OFE jak kradli te pieniądze i sam je zagarnął. Ale ponieważ swój swojego nie skrzywdzi zostawili im 2,ileś-tam % na pensje do czasu aż nie znajdą sobie nowych źródeł zysku. Jak to pięknie ujął Tłusk "jeżeli uważacie że to są wasze pieniądze to spróbujcie je sobie wypłacić". Inna sprawa to że jak rząd chciał zablokować możliwość ściągania pornusów z sieci to "ludzie" wyszli na ulicę. A jak nas wszyscy-wiecie-co-w-co, to ludzie siedzą spokojnie w domach i po katolicku myślą " jakoś to będzie ". Ale nie będzie. Olbrzymim kosztem otworzyliśmy granice. Najlepsi Polacy wyjechali. Już nie ma perspektyw na zmiany na lepsze dla kraju jako takiego. Byle tylko Obama nie wciągnął nas w wojnę z ruskimi.
~fifincia 1-08-2014 7:05
w nosie mam te ofe czy zus - wszystko ma swój czas jestem polakiem to państwo jest zobowiązane do mojej emerytury jeśli nie,, to pozwe państwo i będą bulić z odsetkami,,,
~ 2-08-2014 9:38
Odpowiedz tkwi w podstepnej polityce rzadu. Klamliwa propaganda ratuje dziure budzetowa nie kieszenie rencistow i emerytow jak i skladkowiczow. Juz tym ludziom nikt nie wierzy.Wiadomo ze poleca sie ta zla strone rozwiazania, by rzad mial sukces w zdarciu z ludzi pieniedzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Synoptycy: jeszcze popada

Synoptycy: spodziewane burze i deszcz

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1082
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%