MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Zuchwała kradzież kolejowych szyn

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 7 lipca 2014, 11:42
Aktualizacja: 14:28
Autor: Jacek Chorągwicki
Fot. Jacek Chorągwicki
Na odcinku linii kolejowej Mysłakowice – Łomnica doszło do kradzieży szyn. 1 lipca przed godz. 19.00 dwóch mężczyzn pakowało do białego samochodu marki Volkswagen Passat B4 kombi pocięte już elementy torowiska. Złodziei spłoszono, a o sprawie poinformowano policję i Straż Ochrony Kolei. Rabusie wycięli niemal 3,5 m szyn.

To nie pierwszy taki incydent na tej linii. W 2000 r. podobna kradzież wstrzymała ruch kolejowy. – Apelujemy do mieszkańców, by widząc złodziei na torach natychmiast dzwonili na Straż Ochrony Kolei pod nr tel. 600 083 968, bądź na numer alarmowy policji 997 – apelują przedstawiciele Stowarzyszenia Kolej Karkonoska.

W ostatnim czasie linia ta wzbudziła dość duże zainteresowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Zarząd Województwa Dolnośląskiego wystąpił do PKP SA z oficjalną prośbą o szczegółowe informacje dotyczące możliwości przejęcia linii kolejowych Jelenia Góra – Mysłakowice – Karpacz, na rzecz mienia województwa dolnośląskiego. Przejęcie linii miałoby na celu wznowienie ruchu pasażerskiego.

Koleje Dolnośląskie podały do wiadomości chęć przewozów kolejowych jednak podstawowym warunkiem jest wymagana prędkość 60km/h, aby czas przejazdu porównywalny był z przewozami PKS-u.

Jeszcze w tym roku Stowarzyszenie Kolej Karkonoska, działające na rzecz przywrócenia ruchu kolejowego w porozumieniu z Instytutem Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu, planuje zorganizowanie przejazdu pociągu turystycznego do Mysłakowic w ramach produktu turystycznego TurKol.pl. Miałby to być przełomowy moment po kilkunastu latach przerwy. Jednak plany te nie będą możliwe do zrealizowania, jeśli nadal będzie dochodziło do kradzieży torów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Komentarze (83) Dodaj komentarz

~miejscowy 7-07-2014 14:51
A kto niby miałby jeździć tym pociągiem do Karpacza? Muchy i pająki? Wyremontujcie lepiej Kowary - to powinien być priorytet dla władz samorządowych, frekwencja byłaby murowana! A do Karpacza już dawno powinna iść po torowisku ścieżka rowerowa. Brawa dla wszystkich, którzy się do niej przyczynią, nawet gdyby trzeba było samemu wycinać szyny.
~xcz 7-07-2014 14:55
Ścieżka rowerowa im. Busiarzy? :)
~: 7-07-2014 15:01
No i taki miejscowy sie odezwał - zakochany "rowerowiec", w zimie też na rowerku?
~xxx 7-07-2014 15:58
dajcie normalną prace na normalną umowę normalne wynagrodzenie to nie będzie takich incydentów, pozatym biednych nie okradli, a tory prędzej czy później pojechały by do huty.. wiec o co ten dym
~do miejscowy 7-07-2014 16:11
Panie miejscowy, globusik mięknie ? móżdżek w atrofi ?
~cyklista 7-07-2014 16:21
Jak zwykle odezwały się teraz głównie pryszczate mikole, które pociągiem jeżdżą tylko wtedy jak im mamusia kupi bilet (a drugą połowę dołoży państwo). A tymczasem prawdą jest fakt, że pociągów nikt już nie zobaczy do Karpacza gdyż zwyczajnie nie mają one sensu. Nikt normalny nie będzie zaiwaniał od stacji na piechotę na górę Karpacza w sytuacji, gdy co kilkanaście minut ma PKS albo bus. Tym bardziej, że ceny biletów na autobus są teraz drastycznie niskie. To co prezentują tzw. mikole to jest typowe myślenie psa ogrodnika - sami nie wykorzystamy i innym nie damy. A tory niech zarastają trawą zamiast lepiej wykorzystać teren - to jest gospodarowanie wg niektórych Polaków.
~Europejczyk 7-07-2014 17:22
Cyklista i miejscowy uciekli z bolka? Fakt, mało jeździ ludzi pociągami, ale możecie za to podziękować rządowi polskiemu, to przez nich ceny biletów są kosmiczne. Gdyby kolej kosztowała co autobusy, wolałbym jechać koleją, nie wspominając o korzyściach dla środowiska i bezpieczniejszych drogach.
~ale jaja 7-07-2014 17:31
kolej co się ziemi trzyma? 60 km/godz,a po czym i czym?i komu? furmanki będą ciągnąć sanki w zimie?kto to odśnieży i utrzyma? szynobusy co na śniegu do lasu wjeżdżają?a rowy odwadniające,przejazdy,mosty,wiadukty? ludzie? stuknijcie się w czoło, bo nie wiem co bierzecie, ale widać ma to niezłego kopa, aby takie bzdury planować...ale jaja,ale jaja, te szyny dajcie ludziom na złom w zamian za rozbiórkę tego szmelcu,strach tam iść, a co dopiero po tym jechać!!!!ale jaja,ale jaja!
~xcz 7-07-2014 17:36
Turyści do Karpacza nie przyjeżdżają z Jeleniej Góry, czy z Kowar, tylko z innych części kraju. Bilet autobusowy jest wtedy raczej droższy, niż dołożenie 20 km do np. 400-kilometrowej trasy. Poza tym przesiadki też wygodne nie są. Odezwał się miłośnik wypychania portfela busiarzom… te inwektywy mówią przede wszystkim o Tobie.
~ 7-07-2014 17:39
żadnych ścieżek rowerowych ma być kolej nie tylko do Karpacza ale i Kowar i Kamiennej Góry i koniec zresztą kto to widział żeby taki duży obszar był pozbawiony poł kolejowych ktoś powinien za to beknąć
~do 17:36 7-07-2014 17:54
Ale to ty używasz inwektyw, a nie on. Co do tych mitycznych turystów, to są oni tylko w wakacje. I to głównie ci przyjadą koleją którzy nie wiedzą gdzie leży stacja w Karpaczu. Nie ma sensu remontować linii kolejowej dla wielce niepewnej garstki turystów, żeby przez większą część roku pociągi woziły powietrze. Dla nas ważniejsza jest linia do Kowar i na nią należy postawić. Linia do Karpacza już dawno powinna być przerobiona na ścieżkę rowerową. Ile tych turystów jeździło do Karpacza doskonale pamiętam z 2000 roku, gdy pociągi zawieszono z powodu NISKIEJ FREKWENCJI, i to tuż po remoncie torowiska. Nie popełniajmy starych błędów!
~przejezdny 7-07-2014 18:00
1739 --właśnie wypiłem piwo i se beknołem.Co wy żeście się tak uparli na tetory bez pociągow kto toto utrzyma.
~JG 7-07-2014 18:33
Ludzie, zejdźcie na ziemię! Jak zwykle najgłośniej szczekają ci, którzy najmniej wiedzą. Do Kamiennej Góry pociąg już nigdy nie pojedzie bo... zwyczajnie nie ma torów. Karpacz już przerabialiśmy. Stacja na samym dole, pociąg nie ma żadnej, ale to żadnej konkurencji z autobusami. Czasy się trochę zmieniły od lat 70 ub. wieku (jakby ktoś nie zauważył), m.in. nastąpił rozwój komunikacji samochodowej. Jedyna szansa na udaną reaktywację to Kowary. Skoro można wykorzystać teren w inny sposób to dlaczego tego nie zrobić? Ścieżka rowerowa po torach do Karpacza na pewno byłaby hitem - zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Z pewnością jeździłoby nią więcej ludzi niż jakimiś pustymi muchowozami po torach 4 razy na dobę.
~err 7-07-2014 18:35
glosuje na pelo zarabiam tysiac sto jezdze za granice na wakacje w przerwie podcieram d... niemca matce lubie donka i chlopakow i pozdrawiam ludzi na zmywaku
~ 7-07-2014 18:44
Straszne :(
~anonimdrhgsdf 7-07-2014 19:01
żeby jeszcze parowóz puścili, a tak jestem za rowerówką większy pożytek, dla większej liczby osób w tym dla Karpacza, Miłkowa i Łomnicy.
~do err 7-07-2014 19:07
zapomniałeś dodać że zapinasz kota alika
~xcz 7-07-2014 19:53
@17:54 Niby gdzie wobec niego używam jakichkolwiek inwektyw? Niesamowite jest to, jak bardzo niektórym tu zależy na całkowitym zniszczeniu infrastruktury państwa.
~ 7-07-2014 20:08
Brawa dla złomiarzy ! Wreszcie robią to co już dawno powinno zrobić PKP. A te chłopaczki które doniosły niech lepiej zajmą się czymś pożytecznym. Zdaje się działania tego stowarzyszenia są NIELEGALNE i nawet narobili sobie kłopotów u prezesa PKP. TAK dla ścieżki rowerowej, NIE dla torów zarośniętych chwastami !!
~edd 7-07-2014 20:29
proponuję tym wszystkim którzy skomlą o pociągi do karpacza aby sami kupili szynobusy i jeździli skoro to taki świetny biznes. łatwo wydaje się pieniądze ale cudze. większość tych komentarzy pisze tutaj zresztą gimbaza która nie ma pojęcia o realiach ekonomicznych. co widać też po poziomie tych komentarzy.
~do "xcz" 7-07-2014 20:31
to przeczytaj jeszcze raz swoje komentarze a potem pomyśl. to pkp zniszczyło infrastrukturę a nie mieszkancy. te tory już dawno należało rozebrać i wywieźć na złom. pkp tylko blokuje rozwój turystyczny naszego regionu.
~do 16:11 7-07-2014 20:43
do vectranet.pl (78.88.*.*): a ty w ogóle masz mózg ? po twoim komentarzu widać że nie. masz jakiś uraz do busiarzy? nie zabrał cię któryś czy co ? a prawda jest taka, że ci busiarze jeżdzą dużo solidniej niż pociągi. mało kto z mieszkanców chce powrotu pociągów do karpacza. i tak wszyscy od dawna jeżdżą autobusami. najłatwiej wywalić grube miliony na remont a potem jęczeć że nikt nie jeździ. wystarczy popatrzeć jak wygląda sytuacja w pociągach do szklarskiej. wyremontowano tory i pociągi wożą powietrze. 34 miliony wywalone w błoto.
~Europejczyk 7-07-2014 22:04
Wytyczenie szlaku kolejowego więcej kosztuje, niż ścieżki rowerowej. Co do ekonomii, to ktoś tu ma małą wiedzę, albo prowadzi busa. A co do ścieżki rowerowej, to uważam, że słabi rowerzyści się o nią proszą, chcą jeździć równymi trasami o małych nachyleniach, bo boją się o pikawę. Kolej postawić na nogi i TIR-y na tory, busiki mogą dowozić turystów wyżej, zresztą mają tam swoją kolej asfaltową, też atrakcja, w Niemczech też to funkcjonuje i jest dobrze. Tu nie o kolej chodzi, tylko zarządzaniem całym krajem, który ma zniknąć.
~DW 7-07-2014 22:34
Do Trzebnicy też nikt miał nie jeździć koleją. Pociągi jednak jeżdżą, ludzie kupują bilety i jest ok. Do Szklarskiej też jest obsada, Zdezelowane busy na złom a na ich miejsce nowoczesne szynobusy!
~turystykaa 7-07-2014 22:48
Turystyka, turystyka i raz jeszcze turystyka! Taki pociag to genialny pomysl aby scalic turystyke JG i Karpacza. Jeszcze pare lat i JG umrze jako przedmiescie karpacza!!! Do roboty zlodzieje ...! A nie tylko dajcie nam albo sami weźmiemy!
~ 7-07-2014 22:52
najciekawsze jest to ,ze pod artykulem leci rekl ama zlomiarzy z celwiskozy hahaha
~Majkowy 7-07-2014 22:59
Przez takich baranków jak wy w Polsce wszystko jest na nie i nic się nie opłaca. Według waszego rozumowania, to może się przejdę do waszego prywatnego domu i wyniosłe wszystko co z metalu i się da odsprzedać do skupu złomu. W końcu to nie moje i mi też się nie opłaca patrzeć na to że inni mają lepiej.
~JELENI OGÓR 7-07-2014 23:08
kolej to nie fabryka pieniędzy tylko instytucja użytku publicznego , idąc waszym tokiem to może jeszcze szpitale policję itd zlikwidujmy bo to też nie ekonomiczne i dziwne że wam nie przeszkadza to że politycy przejadają olbrzymią ilość naszych pieniędzy więc trzeba KONIECZNIE PRZYWRÓCIĆ KOLEJ między Jelenią a Kamienną Górą oraz do Karpacza a skoro nie sięga do samej góry Karpacza to nie widzę przeszkód by ją przedłużyć
~ 7-07-2014 23:25
łapy precz od kolei wy sępy na rowerach komuś się zamarzył tutaj rowerowy stolec a wam się wydaje że jesteście tacy fajni i wszystko wam się należy
~obiketywnyy 7-07-2014 23:51
Z tego co widzę jakiś jeden pieprznięty mikol wypisuje tutaj ciągle te same bzdety pod różnymi nickami i z różnych adresów IP. Poznać po tekścikach w tym samym stylu i atakowaniu osób z innymi poglądami. Kup sobie chłopaczku szynobusa i nim jeździj. A dopóki tego nie zrobisz, pogódź się z tym że podatnicy nie będą finansowali twojego mikolskiego hobby, żebyś ty sobie mógł 2 razy zrobić focię na fejsbusia z pociągiem w tle. To nie żadna kolej tylko pozarastane tory. Które juz dawno należało wykorzystać w lepszym celu - na ścieżkę rowerową. Jak jesteś takim fanem buszu na torach, to przenieś się gdzieś na Ukrainę. W całej zachodniej Europie nierentowne linie już dawno pozamieniano na ścieżki rowerowe i wszyscy są zadowoleni. Nie będzie banda pryszczatych mikoli terroryzować całego społeczeńs
~ 7-07-2014 23:53
To nie sztuka żeby jeździły puste pociągi (tak jak jest w przypadku Szklarskiej Poreby). Sztuką jest reaktywacja z głową, tak żeby kolej była przydatna dla mieszkańców. Jeśli do Szklarskiej ludzie nie jeżdżą (gdzie stacje są bliżej zabudowań) to nie łudźmy się - do Karpacza będą jeszcze większe pustki. Dlaczego zawieszono ją w 2000 roku? Ano właśnie dlatego, że frekwencja była praktycznie zerowa.
~MT 7-07-2014 23:58
Tia... kolej pomiędzy Jelenią Górą a Kamienną Górą. Nawet busiarzom i PKS-owi nie opłaca się tamtędy jeździć, a niektórym marzą się pociągi... przed takie aglomeracje jak Ogorzelec, Leszczyniec czy Szarocin. Ktoś tu chyba na głowę upadł. Kolej tak, ale z sensem, a nie do każdej wioski. Za te muchowozy zapłacę ja, ty, wszyscy podatnicy ze swoich podatków. Nie wszędzie musi dojeżdżać pociąg, równie dobrze może to być autobus, a linie kolejowe można wykorzystać w lepszy sposób, np. na drogi rowerowe.
~jureek 8-07-2014 0:04
Kolej miała sens tak gdzieś 100 lat temu. Gdy motoryzacji praktycznie nie było, ludność przemieszczała się dużo więcej niż obecnie. Dzisiaj w dobie kiedy każdy ma samochód szansę może mieć co najwyżej kolej aglomeracyjna. Linie lokalne straciły rację bytu. Popatrzcie ilu ludzi jeździło pociągami jeszcze 10-20 lat temu, a ile teraz. Stawiajmy na ekologiczne środki transportu (rower), a nie puste pociągi, które kosztują drożej niż autobusy, a jeździ nimi mniej ludzi. Nawet w Czechach likwiduje się lokalne linie kolejowe. Ścieżka rowerowa to bardzo dobry pomysł. Tak zrobiono np. z Lwówka do Pławnej i nikt nie żałuje tego pomysłu.
~ 8-07-2014 0:09
Gdyby nie ta garstka rozwrzeszczanych "mikoli" już dawno mieli byśmy piękny, równiutki asfalt z Mysłakowic do Karpacza jako przedłużenie trasy rowerowej do Mysłakowic. Ku uciesze zarówno mieszkańców jak i turystów. Popatrzcie ilu ludzi korzysta w pogodny dzień ze ścieżek rowerowych do Mysłakowic czy na Perłę Zachodu. Ale nie, mikol dostaje orgazmu jak widzi zarośnięte tory i broni ich jak wściekły kundel swojej budy.
~ 8-07-2014 0:11
ludzie, zanim zaczniecie krzyczeć o pociągi do karpacza weźcie sobie mapę i popatrzcie gdzie znajduje się stacja w karpaczu. nawet pies z kulawą nogą nie wsiądzie do tego pociągu.
~PiotrG 8-07-2014 1:39
O ile nie popieram złodziejstwa, tak w tym przypadku uważam, że złomiarze wykonali bardzo dobrą robotę. Może dopiero jak znikną szyny, będzie można w końcu zrobić coś konstruktywnego z tą trasą. To wstyd, żeby taki teren marnował się przez 20 lat. A wszystkim marzycielom o pociągach polecam zimny kubeł wody na głowę. To pewnie trollują tak członkowie tego Stowarzyszenia Kolej Karkonoska, którym wydaje się, że linia powinna istnieć tylko po to, żeby oni mogli zorganizować sobie jakąś zabytkową ciuchcię raz na kilka lat. Pogoniono ich z Karpacza, to znaleźli sobie nowe zajęcie - pilnowanie szyn przy zardzewiałej linii kolejowej. Śmiechu warte. Dzieciaki mające siano w głowie i nie potrafiące sobie znaleźć żadnej sensownej roboty.
~iras 8-07-2014 8:48
Teraz już nic nie pojedzie. Będę oryginalny i proponuję kolej gondolową na całej długości. Nawet turyści z bagażami wygodnie pojadą z dworca w Jeleniej. A jakie widoki z góry.
~MKjanek32 8-07-2014 9:01
Zaraz, mówicie o zasadności remontu do Kowar, a nikt z Was chyba nie zwrócił uwagi, że pociąg musi właśnie po tym torowisku, które próbowali rozkraść, dojechać najpierw do Mysłakowic. Także cytując przedmówcę "weźcie sobie mapę i popatrzcie" na przebieg linii. A do całej reszty - co Wam tak zależy na tym, żeby linii nie reaktywować? Ścieżka rowerowa? Przecież można troszeczkę poprawić stan torów na tym odcinku Mysłakowice - Karpacz (co z pewnością nie będzie droższe niż zrobienie ścieżki) i wykorzystywać go do przejazdu drezynami rowerowymi (rzecz znana choćby w Szwecji czy Niemczech)? Jedyna taka linia w tej części Polski (albo i w całej Polsce) będzie chyba ciekawszą atrakcją turystyczną niż kolejna ścieżka rowerowa w miejscu starych torowisk.
~xcz 8-07-2014 9:42
Jaka zajadłość. Co do pisania o kupowaniu szynobusów - rozumiem, że drogi budujecie za własne pieniądze? To ile walców drogowych kupiliście? Ile pługów? ;) Ależ wam przeszkadza, że coś można zbudować, a w zasadzie odbudować, zamiast zniszczyć do końca.
~Fikołek 8-07-2014 10:44
Powtarzam po raz enty ! Złomiarz to dziadek z wózkiem, który zabierał połamane ruszta z pieca i fajerki z kuchni. Hałasował jadąc ulica i wszyscy wiedzieli co mu wynieść lub otworzyć piwnice aby zabrał co jemu pasowało a nam było zbędne. Natomiast osobnicy opisani w artykule to są złodzieje. Zwyczajni złodzieje. A złodziei popiera chyba tylko ten, kto jeszcze nie był okradziony. Po okradzeniu dobytku, optyka okradzionego ulega zmianie. Relatywizacja podobna jak z niektórymi obrońcami życia napoczetego.
~Jakub Thauer 8-07-2014 11:00
Do wszystkich chcących budować ścieżkę rowerową na terenie linii kolejowej. Jak już było powiedziane najpierw popatrzcie na mape, a później gadajcie. Jaki ma byt ścieżka rowerowa, która będzie wchodziła do Karpacza po najwyższym wzniesieniu kolejowym w Polsce? Stacja w Miłkowie znajduje się na wysokości 430 m n.p.m., natomiast w Karpaczu pociąg osiągu 540 m n.p.m. Maksymalne pochylenie ma wartość 47 promili, więc o czym tu mówimy? Linia kolejowa idzie tyłami domów i widzimy z niej pięknie zaniedbane ogródki przydomowe i to ma być atrakcja? Bo wszyscy pseudokolarze chcą jeździć po płaskich ścieżkach, a każda górka to dla staruszków problem :)
~do 9:42 8-07-2014 12:41
nie ma co się przejmować to jakiś jeden rowerowy pajac wypisuje te komentarze i zwolenników kolei o to oskarża taj jak np 23:51 a z rowerem ma pewnie tyle wspólnego że pare razy dur de boloń oglądał i mu się wydaje że jest wielkim kolarzem bo raz na jakiś czas wyjedzie rowerem żeby denerwować spacerujących wjeżdzając im w plecy bez dzwonka albo żeby kierowcom drogę blokować
~ 8-07-2014 12:47
co do ekologiczności nie ma bardziej ekologicznego środka masowego transportu niż właśnie pociąg (przydałaby się jeszcze do tego elektrownia atomowa) a co do lokalnych kolei to trójmiejski SKM jakoś się opłaca także i tutaj mieliśmy mieć (choć najpierw tramwaje były obiecane) no więc gdzie ten SKM ????????
~do 12:41 8-07-2014 12:52
nie ma co się przejmować to jakiś jeden kolejowy mikol wypisuje te komentarze i zwolenników rowerów o to oskarża taj jak np 12:41 a z koleją ma pewnie tyle wspólnego że pare razy par off wóz oglądał i mu się wydaje że jest wielkim kulejarzem bo raz na jakiś czas wyjedzie pociągiem na "turystyku" żeby denerwować innych pasażerów swoim brudem i smrodem.
~arech 8-07-2014 13:06
jak mnie śmieszą te jęki zacietrzewionych mikoli, którzy podnoszą larum, bo ktoś im smie robierać zardzewiałą linia kolejową nieużytkowaną od 15 lat. ludzie, skoro tak wam zalezy na pociągach to kupcie szynobusy i jeździjcie sobie nimi do karpacza, kowar, kamiennej góry a nawet do każdej wsi. zobaczycie jaki to świetny biznes. a prawda jest taka, że pociągi do karpacza zawieszono 15 lat temu ze względu na BARDZO SŁABĄ FREKWENCJĘ i do tej pory nikt nawet nie myslał o ich reaktywacji. jak mają tory dalej leżeć i rdzewieć to już wolę na ich miejscu ścieżkę rowerową. to jest chore myślenie jacy tu niektórzy prezentują, że sami nie wykorzystają linii i innym nie dadzą. co tam, niech rdzewieją tory, dla pryszczatego mikola to ekstaza chodzić po takich torach i marzyć o pociągach.
~ 8-07-2014 13:09
kupcie sobie kolejkę piko i organizujcie kolej - za własne pieniądze. nikt nie będzie dokładał z publicznych pieniędzy do wiecznie pustych pociągów dla garstki hobbystów. te czasy już minęły. chcieliście mieć kapitalizm - to macie. wystarczy popatrzeć na linię do szklarskiej poręby, gdzie po remoncie torów pociągi wożą powietrze. nie ma sensu powielać błędów.
~kolejarz 8-07-2014 13:19
Pociągi do Karpacza - ciągłe mrzonki "mikoli", powracające jak bumerang przed każdymi kolejnymi wyborami. A tymczasem fakty są takie, że samorząd województwa w ogóle nie ma taboru do obsługi tej linii. Jak już ktoś zauważył, maksymalne nachylenie tej linii przekracza 47 promili. Żaden szynobus nie podjedzie pod taką górę. Konieczne byłoby zatrudnienie ciężkich lokomotyw do obsługi składów, co jest nieopłacalne ekonomicznie. Jedyne wyjście to elektryfikacja całej trasy, ale to gwałtownie podnosi koszty remontu i mija się z sensem. Jak już ktoś zauważył, frekwencja na tej trasie jest bardzo niepewna i mocno sezonowa. Czy jest sens remontować całą trasę łącznie z elektryfikacją dla tej garstki turystów przyjeżdżających na święta czy majowy weekend?
~kolejarz 8-07-2014 13:21
Cd. Tak więc odłóżcie wasze mrzonki o pociągach do Karpacza i sami lepiej spójrzcie na mapę. Bo widzę, że zupełnie nie znacie tej trasy i jej charakteru. Za dużo tu widzę "mikolskiego" ujadania, za to bardzo mało znajomości faktów. Pociągi do Karpacza i tak nie pojadą, a UMWD mami was bajeczkami przed wyborami, w które wierzą chyba już tylko najbardziej naiwni.
~ 8-07-2014 13:24
@Jakub Thauer: Nie podjedziesz na rowerze pod górę o nachyleniu 47 promilli (mniej niż wynosi przeciętne nachylenie szosy w górach)??? To jesteś wyjątkowo cienki bolek. Sam jesteś właśnie pseudokolarzem, nie mierz innych własnym poziomem.
~do 09:01 8-07-2014 13:30
Ludzie, dajcie już spokój z tymi pociągami do Karpacza! To właśnie przez takich jak wy nic nie da się zrobić w naszej ciemnej kotlinie. Działacie tylko na szkodę regionu. Już widzę te tłumy walące wiecznie spóźnionymi pociągami do Karpacza, jak na samą górę dojadą autobusem dużo bardziej punktualnym i za połowę mniejszą cenę. Widać to właśnie po frekwencji do Szklarskiej. Daję głowę, że więcej rowerzystów przejechało by ścieżką rowerową do Karpacza w ciągu godziny niż ludzi pociągami przez cały dzień.Ta ścieżka powinna już powstać dawno, a nie że grupka kolejowych oszołomów terroryzuje wszystkich mieszkańców. Tak jak już ktoś napisał, chcecie mieć pociągi - to je kupcie i uruchomcie jako prywatną linię.
~#13:21 8-07-2014 13:45
a co to jest mikol ? Takie coś jak ty ? Który całe dzień siedzi wypisuje pierdoły bo słowo mikol pojawia się w wiekszości anty kolejowych komentarzy ładnie reprezentujesz rowerzystów
~do 13:45 8-07-2014 14:20
Znowu pyskujesz? No tak, bo argumentów nie masz żadnych. Właśnie typowe zachowanie mikola z gimnazjum, który braki w wiedzy nadrabia pieniactwem.
~@ MKjanek32 8-07-2014 14:32
Przecież do Mysłakowic ścieżka rowerowa już jest. Więc co ty za brednie wypisujesz??? Sam chyba nigdy nie widziałeś mapy regionu albo taki z ciebie znaffca okolic i turystyki rowerowej - sprzed ekranu monitora. Ścieżka rowerowa do Karpacza nie kłóci się z linią kolejową do Kowar - wystarczy przedłużyć obecną ścieżkę kończącą się w Mysłakowicach po torach do Karpacza. Prawdą jest też, że pociągi do Kowar cieszyłyby się dużo większą frekwencją niż do Karpacza. Wystarczy porównać wielkość miast, odległość stacji itd. No ale tego nie wytłumaczy się ludziom, którzy nie mają pojęcia o geografii regionu. TAK dla ścieżki rowerowej do Karpacza, NIE dla zarastających torowisk!
~edzik 8-07-2014 14:41
Nie rozumiem co komu tu przeszkadza ścieżka rowerowa? Przecież ścieżki rowerowe po torowiskach buduje się właśnie po to, żeby zachować teren w przypadku ewentualnej reaktywacji kolei. Nie jest później wielkim problemem przywrócić tory na takim terenie. Popatrzcie ile już lat nie jeździ pociąg do Karpacza. Przez cały ten okres mogliby korzystać z tej malowniczej trasy rowerzyści, a tymczasem teren zarasta krzakami, bo jakaś grupka nawiedzonych broni tych zardzewiałych szyn jakby to był zabytek rangi światowej. Działajmy racjonalnie. Mam nadzieję, że gminy dopną swego i wreszcie wybudują trasę, z dużą korzyścią dla całego regionu. A kolej będzie jak przyjdzie na nią czas. Może kiedyś sytuacja się zmieni i kolej lokalna powróci do łask, może nie. Ale nie można w nieskończoność trzymać terenu.
~wąsoty kolej 8-07-2014 14:46
przywrócenie kolei do Kam Góry przez Kowary to bardzo dobry pomysł tym bardziej że przy okazji mogłaby to być dobra alternatywna droga do Wrocka bo obecnie zanim do Wałbrzycha dojedzie to jedzie przes wioski gdzie jest wiele mniej ludzi niż Kam Górze lub Kowarach po za tym by miasta wsie kwitły to prócz miejsc pracy jest potrzebna właśnie komunikacja
~do wyżej 8-07-2014 16:02
To weź kredyt z banku, ułóż z powrotem tory, kup pociągi i jeździj. Społeczeństwo nie będzie płacić za poronione pomysły nawiedzonych mikoli, które chciałyby pus...ć pociągi po wioskach. Jak pomysł wypali to odremontujesz jeszcze tory do Okrzeszyna, Pobiednej czy Lubomierza. I tam też będziesz woził - kury i prosiaki na targ. A dopóki utrzymuje cię mamusia, snuj dalej swoje wizje na forach. Powodzenia!
~Tom 8-07-2014 16:32
Jak czytam te komentarze to niedobrze mi sie robi. Jazda kazdy na kazdego! I oczywisty brak logicznego myslenia. W kazdym rozwinietym panstwie pociagi docieraja praktycznie wszedzie...do kazdej wsi i miasteczka... doslownie. Nie wszystkie linie musza byc rentowne, powiewaz te bardziej rentowne zarabiajac nadrabiaja straty tych mniej rentownych. Panstwowa sluzba luzba zdrowia tez nie jest rentowna i nigdy z zamyslu nie miala byc. Istnieje aby pomagac ludziom chorym. Tak samo Kolej panstwowa powinna swiadczyc kolejowe uslugi transportowe. Tak jak to jest np. w Niemczech gdzie pociagi docieraja praktycznie wszedzie. Nie wszystkie trasy zarabiaja na siebie. Ale jako ogol przynosza zysk i swiadcza swietny transport dla calego narodu. Pozdrawiam
~alexpand52 8-07-2014 16:38
Niech jeszcze dłużej dumają to zbieracze dojadą do stacji kolejowej.
~Mieszkaniec 8-07-2014 17:12
Popieram projekt ścieżki rowerowej na torach do Karpacza !!
~Do 16:32 8-07-2014 17:17
Bo ty po prostu nie wiesz o czym piszesz. W Niemczech też sporo lokalnych linii polikwidowano. Popatrz jak jest tuż za granicą: kolej dociera tylko do wiekszych miast - Goerliz i Zittau. Cała reszta poszła do piachu. Czesi też zaczynają likwidować swoje lokalki. Niestety, ale kolej lokalna nie ma już racji bytu w starciu z autobusami, które są tańsze, bardziej elastyczne i szybsze. Pociągi można reaktywować jedynie tam, gdzie kolej jest szybsza od autobusów. Na pewno nie dotyczy to linii do Karpacza. Państwa nie stać na wożenie powietrza w drogich pociągach. Lepiej wyremontować za tę kasę linię do Lwówka (atrakcja turystyczna na skalę europejską) albo puścić pociągi do Liberca, które na pewno byłyby hitem.
~do 16:02 8-07-2014 17:27
no i vice versa tak samo ty jak chcesz ścieżkę rowerową to pokryj wszystkie koszty no i kup teren pod nią no tory nie należą do ciebie
~mysłakowice 8-07-2014 17:39
skoro te chłopaczki ze stowarzyszenia kolej karkonoska tak się rwą do donoszenia to może ktoś by na nich doniósł do odpowiednich instytucji? chciałbym przypomnieć że ich gospodarowanie na torach (jeżdżenie drezynami, wycinanie krzaków w tym celu, "naprawianie" przejazdów kolejowych żeby przejechać swoją drezynką itd) było NIELEGALNE !! nie bez powodu ich aktywność momentalnie ucichła gdy o całej sprawie dowiedział się dyrektor PLK. może należałoby jeszcze wyciagnąć konsekwencje prawne za samowolne działania na mieniu publicznym ?
~do 17:27 8-07-2014 17:41
głupi czy dezerter z tworek ? akurat gminy już od dawna przymierzają się do budowy tej ścieżki. na przeszkodzie stoi tylko beton pkp który nie chce oddać tej linii samorządom. typowe podejście psa ogrodnika - sam nie zje i nikomu nie da. a o twoich pociągach to nawet pies z kulawą nogą nie zainteresuje się nimi.
~grumpy 8-07-2014 17:58
wpusccie deutsche bahn (die bahn), im sie z pewnoscia bedzie oplacalo. latwo rozwalic cos, czego juz nigdy glupi przed jak i po szkodzie polak nie odbuduje. jeszcze nadejda czasy gdy paliwo do tych waszych busow i innych malowanych blach bedzie po 10zl, wtedy przeprosicie sie z elektrycznymi pociagami (wiem, wiem, linia do karpacza nie jest poki co zelektryfikowana)
~ 8-07-2014 18:25
Tiaaa... A te Dojcze Ban to niby na co będzie jeździć? Na powietrze? Bo z biletów od tej garstki turystów na pewno nie wystarczy na paliwo. Dojcze Ban już od dawna może jeździć po naszych trasach. I jakoś nie widać, żeby pchało się na lokalne linie. Dlatego, że ich pociągi są droższe od naszych. Popytaj się w Urzędzie Marszłkowskich, ile ten dopłaca co roku do pociągów Wrocław - Drezno, to ci oczy zbieleją.
~Europejczyk 8-07-2014 19:11
Tak na prawdę, to większość rowerzystów dojedzie do tablicy z napisem Karpacz i spuchną, ci bardziej wytrwali mają pewnie lepszy sprzęt i w ogóle więcej kasy, zawsze może sobie zapakować rowerek do swojego samochodu i tam na miejscu w pełni energii będzie się cieszył jazdą po karpaczu. Tak naprawdę, to ci co pragną upadku kolei, to nikt inny, jak firmy przewozowe, właściciele pensjonatów, by im goście nie uciekli do jeleniej góry i władze karpacza. Mam tylko jedną nadzieję, że Jelenia Góra kiedyś odzyska status stolicy województwa jeleniogórskiego i karpaczowi trochę zaciśnie pasa.
~regan 8-07-2014 19:31
Połączenie kolejowe do Karpacza jest konieczne chociażby z tego powodu, aby dostać się do JG najkrótszą drogą, a nie tłuc się przez Kowary lub Podgórzyn...
~edwin 8-07-2014 19:58
Europejczyk, piszesz o sobie? To że jesteś cienias, to już wiemy. Tylko nie oceniaj innych według siebie. Jeśli nie podjedziesz na rowerze do dolnego Karpacza, to musisz mieć watę zamiast mięśni. Co w sumie nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że trenujesz jedynie mięśnie palców na klawiaturze. Zabawne, że o rowerzystach piszą tu głównie ci, co sami rower znają tylko z fotografii w internecie. nie wiem o jakich "pragnących upadku kolei" piszesz, Kolej do Karpacza upadła już dawno temu. Obecnie mamy alternatywę: albo dalej zarośnięte tory do Karpacza, z których nikt nie będzie korzystał, albo ścieżkę rowerową, z której będzie na pewno korzystać mnóstwo ludzi. Z dwojga wolę to drugie.
~Turysta 8-07-2014 20:12
Ciekawe, skąd nagle tylu tu fanów kolei? A tymczasem doskonale pamiętam jak przed zamknięciem pociągi do Karpacza woziły powietrze. Do Szklarskiej też wszyscy dzisiaj jeżdżą PKS-ami. Kolej na trasie do Karpacza już miała swoją szansę. Przez 15 lat nie zrobiła zupełnie nic żeby przywrócić pociągi. Czas żeby za porządki zabrały się gminy. Ścieżka rowerowa do Karpacza na pewno jest bardzo potrzebna. Tłuczenie się zatłoczoną szosą do Karpacza to żadna przyjemność. A linia kolejowa idealnie nadaje się na taką trasę. Nikt u nas nie będzie płakał po śmierdzących, rozklekotanych, ciągle spóźniających się pociągach którymi i tak nikt nie jeździ.
~mieszkaniec Mysłakowic 8-07-2014 21:15
Popieram budowę ścieżki rowerowej na torach do Karpacza !
~obserwatorr 8-07-2014 22:34
Do 08-07-2014 20:12 | ~Turysta | *.adsl.tpnet.pl (83.5.*.*): To nie tylu miłośników kolei, tylko jeden "miłośnik" tej linii albo mała grupka spamuje forum, zmieniając co chwilę nicki i adresy IP. Prawdopodobnie ktoś ze stowarzyszenia "Kolej Karkonoska". Mieszkańcy tak naprawdę mają głęboko w tyle tę linię kolejową, bo nikt normalny nie będzie jeździł do pracy pociągiem. Jest jednak kilka osób, które głośno krzyczą o pociągi (mimo że też nie będą nimi jeździć). Takie mikolskie zboczenie i durne roszczenia, żeby władze samorządowe zasponsorowały komuś hobby, bardzo drogie zresztą.
~Europejczyk 8-07-2014 22:39
Bardzo błędnie mnie oceniłeś edwinie, rower i las, to mój żywioł, to co stwierdziłem, to fakt z życia wzięty, większość moich znajomych puchło jak gdzieś jechaliśmy na wycieczkę, a całkiem krzepkie postacie, w lesie z góry już na drugim zakręcie ich nie widziałem i zawsze musiałem na nich czekać a czasem wracać i ściągać jakiegoś z drzewa, Ty nawet nie wiesz co ja wyprawiałem na rowerze i nie tylko, więc nie ośmieszaj się dzieciaku. Walnij se glukozy, to na śnieżkę się wbijesz, polami polecisz i ani Ci ścieżka w głowie nie zaświta, ja tego nie miałem na szczęście, to dobre, dla idiotów. Co do zamknięcia trasy, powodem był zły stan torowiska i w związku z tym, ślimacze tempo składu.
~do 21:15 8-07-2014 22:42
a ja nie i coście się tak czepili tych torów zróbcie sobie gdzie indziej
~do 22:39 9-07-2014 0:59
Sam jesteś dzieciak co poznać własnie po poziomie twoich komentarzy. Albo zwykły troll. Takie bzdety to sobie każdy może napisać w internecie jaki to on chojrak, wspaniały kolarz i bohater. A ja widzę, że ty po prostu siedzisz całymi dniami przed kompem i trollujesz, prowokujesz, obrażasz, szukasz zaczepki. Pod wieloma różnymi artykułami, a co kolejny twój wpis to głupszy. Weź chłopczyku wylej sobie kubeł zimnej wody na głowę to może choć trochę wytrzeźwiejesz. A póki co nie zabieraj głosu w tematach które wyrażnie cię przerastają. Aha i zmień sobie nicka np. na "burak" - znacznie bardziej pasuje do ciebie.
~mieszkanka 9-07-2014 1:14
Również uważam że ścieżka rowerowa jest bardziej sensowna i potrzebna. Pociągi do Karpacza to może pojadą - na Świętego Dygdy którego nie ma nigdy. Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących :)
~ 10-07-2014 19:01
przecież nikt nic nie ukradł tylko pociął. i skąd wiecie że złodziej ? jak zwykle sensacja z niczego.
~ 10-07-2014 19:05
o wznowieniu ruchu do karpacza mówiło się juz nie raz. zawsze przed wyborami. tak samo jak teraz a idioci łykają obiecanki cacanki. linię należy przejąć i zrobić ścieżkę rowerową to skończyło by sie to idiotyczne mydlenie oczu .
~ 11-07-2014 10:39
żadnych ścieżek rowerowych i nie wasze tory nie wasza sprawa, trzeba postawić na rozwój kolei i redukcję autobusów
~do 10:39 11-07-2014 17:05
A może twoje tory? Buhahaha! Wydzierżaw tory od PKP, kup szynobusy i możesz jeździć. A póki tego nie zrobisz to nie pyskuj. Pewnie jesteś jakimś pryszczatym gimbusem, co to chodzi jeszcze z kupą w majtkach, utrzymuje go mamusia, ale już jest wielkim znaffcom transportu w całej gminie, a nawet województwie. Gminy zrobią to, co jest korzystne dla większości mieszkańców, a nie dla garstki pyskatych mikoli, których jarają zardzewiałe tory zarośnięte krzakami.
~XxX 13-07-2014 22:38
W Jeleniej Zostali Tylko Złodzieje I Mochery Więc Po Co Im Przeszkadzać !!!
~arech 14-07-2014 18:08
Ścieżka rowerowa - jak najbardziej TAK. Wolę to niż zarośnięte tory do Karpacza. Nie łudźmy się że kiedykolwiek pojedzie tamtędy pociąg - położenie stacji na samym dole Karpacza właściwie wyklucza tę linię z ruchu turystycznego i lokalnego. Szkoda, że tak oczywiste oczywistości trudno wytłumaczyć betonowym mikolskim łbom. Lepiej zainteresujcie się reaktywacją Kowar, bo ta właśnie linia ma duży potencjał. Każdy to zauważy, kto ma odrobinę oleju w głowie, a nie tylko bezmyślnie łyka bajki - Urząd Marszałkowski rzucił przed wyborami bujdę o reaktywacji Karpacza i już tępe mikole bezmyślnie ją podchwyciły. To nie sztuka wyremontować tory, sztuką jest później utrzymać linię i połączenia na niej, a tego w żaden sposób nie da się zrobić tam, gdzie frekwencja w pociągach jest znikoma.
~gosć 15-07-2014 22:50
Mam 35 lat wychowywałem się na tym torowisku, kolej najpierw za pól darmo sprzedała stacje w Łomnicy dla pracowników,nie mówiąc już o trakcji, która nigdy już nie zostanie przywrócona na całym odcinku Jelenia -Karpacz. Brak słów i nawet komentarzy, Dolnośląskie Koleje Państwowe !
~łomnica 16-07-2014 1:59
Mam nadzieję, że gminom w końcu uda się odebrać teren od PKP i wybudują ścieżkę rowerową. Ta ścieżka już dawno powinna powstać!Na pewno byłaby dużą atrakcją, a nie jakieś pociągi wożące powietrze. Poza tym rowery są dużo zdrowsze niż pociąg i bardziej ekologiczne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mercedesem rozbił kilka aut

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Miastu na urodziny

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%