MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Zróbcie nam skatepark! Przy Parku Żiżki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 września 2011, 7:55
Aktualizacja: Niedziela, 18 września 2011, 7:55
Autor: Angela
Fot. Angela
Kilkudziesięciu miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach czy ekstremalnej jazdy na rowerach przybyło wczoraj na plac przy Parku Żiżki, który wybrali pod budowę obiecanego im skateparku. Tam zbierano podpisy do wniosku o zabezpieczenie na ten cel pieniędzy w przyszłorocznym budżecie.

Wśród osób, które przyszły by złożyć swój głos poparcia pod wnioskiem o zabezpieczenie pieniędzy w przyszłorocznym budżecie na budowę skateparku w Jeleniej Górze, znaleźli się zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Ze swoją babcią Ireną Graban przyszła m.in. Amelia (pięć i pół roku). Babcia dodała, że brat Amelii jeździ obecnie na rowerze w lesie nieopodal Grzybka, jednak jest tam bardzo niebezpiecznie.

Na miejsce dotarli też 10-letni Kacper Kostrzewa i 12-letni Łukasz Skiba, którzy na deskach i na rolkach jeżdżą koło domu i na chodnikach. - Mieszkamy kilka domów dalej, przyszliśmy by walczyć o skatepark, bo nic tu nie ma. Sami zrobiliśmy sobie taką górkę z piasku żeby na niej jeździć, ale wiadomo, że to nie to samo. W okolicy mieszka kilkanaście osób, które chętnie korzystałyby z takiego placu – przekonują chłopcy.

O skatepark od kilkunastu lat walczy m.in. 21 – letni Marcin z Jeleniej Góry, który jeździ na rolkach.
–Kilka lat temu moja jazda na rolkach była mocno zaawansowana i na dobrym poziomie, teraz jeżdżę tylko rekreacyjnie, bo nie ma gdzie uprawiać tego sportu. Kiedyś ludzie w moim wieku jeździli na starej fontannie, później mogli to udoskonalać na „tym czymś” co było przy ul. Złotniczej, a dzisiaj nie ma nic, ani fontanny, ani Złotniczej, ani nawet placu w Cieplicach – mówi Marcin.

Daniel Greloch z Jeleniej Góry rolkach jeździł aktywnie przez 18 lat, teraz został mu tylko rower.
– Kiedyś ludzi jeżdżących na rolkach było bardzo dużo. Nie było dla nich żadnych wyznaczonych miejsc, więc jeździliśmy na Placu Ratuszowym, ale miasto zrobiło nam na złość i Rynek i ul. 1 Maja zamieniło w średniowiecze czyli wyłożyło kostką. Chcieli się nas pozbyć, i się nas pozbyli. Przy budowie pierwszego skateparku, który wybudowali nam po pięcioletniej walce, potraktowali nas jak dzieci. Ustawili nam takie elementy, jakie oni uważali i nikt nie liczył się ze zdaniem użytkowników. W Cieplicach chcą zrobić skatepark, ale mają być tam mały placyk ze starymi elementami, które w przyszłych latach miałyby być rozbudowywane – powiedział Daniel Greloch.

W rozmowach z władzami miasta „skateparkowcy” usłyszeli od prezydenta, że jest „za” wybudowaniem takiego miejsca w Jeleniej Górze, ale chciałby zobaczyć ludzi, którzy wyznaczą miejsce i wybiorą elementy do tego placu.
- Przyszliśmy i jesteśmy chętni do współpracy …od 15 lat. Teraz czekamy na ruch ze strony miasta. Naszą propozycją jest teren przy Parku Żiżki przy ul. Lipowej. To jest spory obszar, na którym mogłyby stanąć kilka konkretnych elementów, takich jak: minirampa, grindbox, filmbox, quater pipe czy poręcze – mówi Marcin.

Inicjatorem piątkowego spotkania był Krzysztof Kroczak, radny Jeleniej Góry, który zbierał podpisy pod wnioskiem do budżetu na kolejny rok.
- Ja już wcześniej składałem wnioski w tej sprawie, ale nie odniosło to żadnego skutku. Postanowiłem, że tym razem zbiorę podpisy tych wszystkich ludzi, którzy chcieliby by taki obiekt powstał. Być może wtedy władze miasta zobaczą, że nie jest to mój wymysł, ale realna potrzeba mieszkańców. Ci młodzi ludzie o skatepark walczą od wielu lat. Do niedawna mieli skromny tego typu obiekt przy ul. Złotniczej, ale kiedy został zamknięty ze względu na zły stan techniczny, to nie mają już nic.

– Poza tym, obiekt stracił tam rację bytu, bo jego obecność przeszkadzała sąsiedztwu. W przypadku wskazanej przez nas lokalizacji takiego niebezpieczeństwa nie ma, bo jest to teren miejski położony daleko od zabudowy mieszkalnej. Władze miasta budują coś w Cieplicach, i dobrze. Jak pokazuje jednak liczba osób, która przyszła tu dzisiaj, w Jeleniej Górze taki obiekt też jest potrzebny, bo teraz nie ma nawet dobrej drogi rowerowej, by młodzież mogła się do tych Cieplic dostać. Z rowerami do autobusów nie wsiądą, a jazda do Cieplic ruchliwą ulicą Wolności nie jest zbyt bezpieczna.

Szacuje się, że koszt budowy takiego obiektu to około 50- 70 tys. zł. Jeśli ktoś poważnie myśli o przyszłości, to niech inwestuje w młodzież. Ja uważam, że im się to należy. Jeśli teraz oni nic w tym mieście nie mają, to za kilka lat stąd wyjadą, bo nic nie będzie ich tu trzymać – mówi Krzysztof Kroczak, radny Jeleniej Góry ze Stowarzyszenia Wspólne Miasto.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zygzakiem po ulicy

Budują chodnik do TCTA

Nurkowe Demo Days

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~mlodyyy 17-09-2011 8:49
tak wywalić pieniądze w błoto a potem będą tam przesiadywać pić piwsko i wino palić ćpać, a po 22 będą ludzie na policje dzwonić bo będą tłukli się na tych swoich deskach i jape będą drzeć... tolek ahahah f...rze
~dzida 17-09-2011 9:21
sam chyba będziesz tam chlał piwsko ; popieram pomysł z s. parkiem i fakt że na grzybku jest niebezpiecznie raz syna odwiozłem z tego miejsca do szpitala.
~jeleniogorza 17-09-2011 9:24
Niech Pan Kroczak sam sobie postawi skatepark pod domem. Nie dość, że pijaków w parku co niemiara to nie potrzeba tam jeszcze dodatkowo pijanych i naćpanych gówniarzy...
~abc 17-09-2011 9:40
Jak czytam komentarze typu mlodyy , jeleniogórza to rzygać mi się chce . Kompletni ignoranci , nie widzący nic poza czubkiem swojego . na jakiej podstawie oceniacie wszystkich jedną miarą . mój syn uprawia sporty ekstremalne i nie pije piwska nie ćpa , ma chłopak pasje i ciesze się z tego . Pewnie gdyby nie miał tej pasji to z nudów by ćpał i pił piwsko . Co ta nasza młodzież ma ze sobą zrobić w tym smutnym mieście , rodzice ciągle w pracy nie mają dla nich czasu . Za uprawianie byle jakiego sportu trzeba slono płacić . Uważam że bardzo dobry pomysł trzymam mocno kciuki za powodzenie . Liczę na pana prezydenta że okaże zrozumienie i pomyśli o młodzieży , a nie jak poprzedni prezydent będzie mistrzem świata w stawianiu marketów i zastępowaniu nimi obiektów sportowych i terenów rekreacyjnych
goscniedzielny 17-09-2011 9:40
Jest olbrzymi teren pomiędzy rzeką Kamienną, Al. Jana Pawła II i Obrońców Pokoju. Teren który jest idealny na takie rozwiązanie, nikomu nie przeszkadzałby fakt powstania tam skateparku. Ostatnio odbywały się tam jakieś smętne zawody rowerowe, dla tych facetów co to golą łydki :D
~upss 17-09-2011 9:41
Może warto pomyśleć o pomocy zainteresowanej młodzieży w budowie tego placu? Jak sami włożą w to swój wkład "fizyczny" to i szanować będą to miejsce. A być może też chronić przed patologią:)
~tak 17-09-2011 9:42
Młodzież pijana po parkach chodzi, bo nie ma się czym zając. Jeśli wybudują skatepark (i może inne instytucje kulturalne), wtedy młodzież znajdzie coś dla siebie i odda się temu zainteresowaniu w pełni. Popieram ten pomysł. Lepiej wybudowac skatepark niż kolejne galerie handlowe, gdzie bez celu panoszy się młodzież i wydaje pieniądze. Przydałoby się jeszcze porządne kino w JG - przecież do kina chodzą ludzie w każdym wieku - od maluchów po seniorów. Pozdrawiam
~jeleniogorza 17-09-2011 9:44
do abc. Sam jeździłem na rolkach do czasu wybrukowania placu ratuszowego. Jeździła wtedy duża grupa ludzi. Nikt nie pił i nikt nie ćpał. Niestety patrząc na dzisiejszą młodzież nie da się za wiele dobrego powiedzieć. Mieszkam niedaleko tego parku i widzę co się dzieje wieczorami. Kończy się zmiana pijaków to zaczynają gówniarze co właśnie przyjeżdzają na rowerach do dirtu i co chleją piwsko i palą. Do tego nawet nie potrafią po sobie posprzątać. Więc proszę nie mów mi, że jestem ignorantem bo tak nie jest. Ja po prostu patrzę na to co się dzieje...
~ 17-09-2011 9:44
Na Lipowej to chyba dobra lokalizacja, bo tam daleko od zabudowań. Drugi mógłby powstać w parku zdrojowym, bo tam też daleko od zabudowań. Dobra lokalizacja byłaby też w parku na Sudeckiej albo na placu naprzeciw hotelu Mercure. Mógłby być też na Zabobrzu w okolicach Rossmanna, tam gdzie teraz taryfiarze stoją. Jeśli oni mogą tam wystawać i smrodzić z rur wydechowych, to lepiej, aby tam była młodzież jeleniogórska.
~jeleniogorza 17-09-2011 9:49
do abc. Sam jeździłem na rolkach do czasu wybrukowania placu ratuszowego. Jeździła wtedy duża grupa ludzi. Nikt nie pił i nikt nie ćpał. Niestety patrząc na dzisiejszą młodzież nie da się za wiele dobrego powiedzieć. Mieszkam niedaleko tego parku i widzę co się dzieje wieczorami. Kończy się zmiana pijaków to zaczynają gówniarze co właśnie przyjeżdzają na rowerach do dirtu i co chleją piwsko i palą. Do tego nawet nie potrafią po sobie posprzątać. Więc proszę nie mów mi, że jestem ignorantem bo tak nie jest. Ja po prostu patrzę na to co się dzieje...
~abc 17-09-2011 9:56
Z całym szacunkiem jeleniogórza , ale pomyśl czemu Ty nie ćpaleś itp . Ponieważ miałeś się gdzie realizować . A czemu część dzisiejszej młodzieży jest jaka jest , bo nie ma alternatywy . To na nas dorosłych spoczywa obowiązek stworzenia młodym ludziom podłoża do rozwijania się . Jestem pewien że skatepark ożywi ten teren i skończy menelstwo . Rower do dirtu ma dziś prawie każdy dzieciak bo taka moda i na pewno tylko pasjonaci będą korzystać ze skateparku a nie pozerzy i sami zadbają o porządek . Uwierz w dzieciaki bo jak nie będziemy w nich wierzyć to po co żyć > Pozdrawiam
~ 17-09-2011 9:58
młodyy to chyba tak samo młody jak rymcycymcy czyli przed pięćdziesiątką albo coś koło tego
~jg 17-09-2011 10:03
Bez sensu, dlaczego? Jak to wybuduja to bedzie tam pelno pijakow, jednym slowem burdel
~jeleniogorza 17-09-2011 10:03
do abc Ja się nie obrażam, nie ćpałem bo nie chciałem, nie piłem bo też nie chciałem. Może to wynik innego wychowania z domu. Nie wiem. Jak chcieliśmy pojeździć po skateparku to wsiadało się do pociągu i jechało do Wałbrzycha. Żeby było jasne. Nie mam nic przeciwko młodzieży i skateparkowi, ale patrząc na to jak dzisiaj te dzieciaki się zachowują to aż stach się bać. Nie zwalałbym tego na brak możliwości samorealizacji. Dzisiejsza młodzież jest nie dość, że leniwa to jeszcze bardzo mało kreatywna. Nie potrafią sobie czasu zorganizować. Teraz jeszcze jedno mi się przypomniało. Generalnie kultura hip hop, skate itp. łączy się z miękkimi narkotykami, a koło parku przy zeto jest przecież zagłębie dilerów (będą mieli pod ręką), o których wiedzą wszyscy łącznie z policją i nic nie robią...
~ 17-09-2011 10:25
Do:/ 8.49 mlodyyy/Aż mnie,, zagotowało,, Dokąd do diabła będziemy narzekać,tkwić i brnąć -w bylejakość,marazm i ciągłe narzekanie./mlodyyy/gdyby nie to,że zaczęto produkować trzywarstwowy rumiankowy,truskawkowy papier toaletowy,to nadal używalibyśmy szarego ściernego,gazet lub po prostu,palcem po ścianie.Czasy się zmieniły bo mogliśmy zobaczyć,nauczyć się,że inni mają lepiej,wygodniej-że można żyć inaczej.Dzisiaj już nawet szalet publiczny- pachnie czystością.Jeden przykład- takich jest setki.Więc nie pierdziel głupot,że nie można wykonać skateparku bo będą, pić,grandzić i demolować.Gdzieś muszą dawać upust swojej młodzieńczej energii i uczyć się,że to ma służyć wszystkim.W jaki sposób mają się zmieniać, jeżeli zewsząd jest takie nastawienie jak Twoje i tobie podobnym.
~prawda22 17-09-2011 10:58
Prawda jest taka że palić trawsko będą czy to w skateparku czy nie, bo palić palą ale tylko ci co chcą. Ważne jest to żeby mogli mieć gdzie sporty uprawiać bo fakt faktem w jeleniej nie ma już gdzie jeździć na rolkach czy desce. A co do lipowej to też prawda że to zagłębie dilerów, przynajmniej w hurcie będą kupować i może przez to łepki kasę zaoszczedzą. Jeden ze zgromadzonych to tez dealer no ale co z tego. Jak dla mnie potrzebna sprawa ten skatepark. Ja za łepka musiałem PKP po całej Polsce jeździć aby chociaz jedno poludnie polatać w miarę dobrym skateparku a to co później postawilii na zabobrzu to było śmiechu warte, a nie zdemolowali tego sami rolkarze tylko złomiarze którzy sukcesywnie wywozili wszystko po nocach na złom
~ 17-09-2011 11:34
Patrzę na zdjęcie zrobione w Alzacji - jakaś budka,stolik ,skarbonka i pełne pola mieczyków.Pytam ,,co to jest ?,,Miejsce przy drodze,gdzie każdy może,sobie urwać kwity,wrzucić kasę do skarbonki i odjechać,,odpowiada właściciel zdjęcia.Myślę sobie -to niemożliwe!U nas kwiaty,skarbonkę razem z tą budką w jeden dzień by zniknęły.Nic innego w takich sytuacjach nie przychodzi nam do głowy-tylko jedno-Po co! i tak ukradną.Mogą u nas być takie miejsca?Mogą ,takie i wiele innych.Tylko każdy- i ten co kradnie z zasady i ten co przy okazji,musi wiedzieć czemu i komu to służy.TYLKO od nas zależy czy będziemy się rozwijać,zmieniać- by mieć! Czy wciąż oglądać się za siebie,narzekać, porównywać oraz zazdrościć innym,że mają i mogą.Wszędzie są tacy sami ludzie,tylko nam jakoś ciągle coś przeszkadza. (?)
~doda 17-09-2011 12:49
do jeleniogórzanina zeto cały czas działa główny diler to syn pani p. dlatego sprzedają oficjalnie ale do czasu
Piipi Jelonkowa 17-09-2011 12:58
~FAJNIE ! .. zdrowy pomysł ! Młodzież będzie miała na "stare lata" ładną figurkę i podobną do Pana .. /.. patrz.zdj.nr.08 - pierwszy mężczyzna w prawym rogu w/w zdj. /
~mario53 17-09-2011 13:42
Wrocławska firma zbudowała w angielskim Great Yarmouth bardzo udany skatepark może dała by radę i w Jeleniej Górze !?
~Trzy grosze 17-09-2011 14:43
...swietny pomysl, oby sie udalo zrealizowac ten pomysl jak najszybciej...powodzenia!
~ 17-09-2011 14:59
Takie skateparki są w paru miejscach i nikt ich nie używa. Tak samo miał być rowerowy park na starym odstojniku Celwiskozy i jakoś nic nie robią.
~PROSTO 17-09-2011 15:12
Nie będzie skateparku bo p. Prystrom buduje fontanny i blokuje budowy.
Tomy M. 17-09-2011 17:19
Usuńcie tego PIPII ... ileż można czytać te chore wpisy które tworzy. I nie kasujcie tego wpisu ... WOLNOŚĆ SŁOWA i WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI są chronione prawnie.
~Parkowy 17-09-2011 18:36
Park to Park a nie jakies cudo skatepark.Wiec wara od Parkow szalency rolkowi.Tyle jest w JG miejsc wolnych gdzie mozna przystosowac do skatepark.No i paranoja jest by z budzetu miasta budowac te place.Miasto da teren a sympatycy niech sobie znajda sponsora ktory sfinansuje te ich pomysly.
~mieszkanka 17-09-2011 18:49
Mieszkam przy tym parku. Sam totalny margines tam przesiaduje, wódę od rana do nocy chla, szczają, zataczają się, śpią roznegliżowani po ławkach. Sama obrzydliwość. Niech zrobią ten skatepark, parę huśtawek,piaskownica i ławki też się zmieszczą. I KONIECZNIE monitoring! Niech w końcu będzie jak u ludzi, a nie jak w chlewie!
~MRN 17-09-2011 19:50
Nic wam kuźwa nie pasuje że robią fontannę też wam nie pasuje że chcą nam zrobić skatepark też wam nie pasuje najlepiej nic nie robić i to będzie git , bmx'em nie ma gdzie jezdzić ,rolkami i deskami też i jestem ciekawy gdzie mamy jezdzić ? to jest sport w którym nie którzy mogą się sprawdzić i wybić , znam dużo ludzi którzy potrafią to robić i na prawdę chcieli by mieć takie miejsce jak skatepark ja bardzo ale to bardzo bym chciał
~do parkowy 17-09-2011 20:02
Ty weź się w ogóle ogarnij a jak taki cwany to powiedz mi gdzie mamy jezdzić na rolkach,deskach i rowerach będziemy niszczyć barierki i murki chyba cię coś ziomek boli a później policja nas będzie ścigała
~mieszkanka 17-09-2011 20:08
Do Pakowy: a byłeś Ty kiedyś w "parku"? To miejsce służy wyłącznie miejscowym pijaczynom (których w tej okolicy nie brakuje) do biesiad przy tanim winie. Nie da się tu wyjść na spacer, posiedzieć na ławce, pobawić z dzieckiem. Na zmianę goszczą w nim policja i straż miejska, czasami karetka, gdy któryś "biesiadnik" przesadzi z trunkowaniem i leży śmierdzący, niemal bez życia. Okropne miejsce, które aż się prosi, by w końcu jakoś nad nim zapanować i je zagospodarować. Park to jest w Cieplicach i na Wzgórzu Wandy. Tu - siedlisko patologii, na które muszę codziennie patrzeć.
Piipi Jelonkowa 17-09-2011 20:52
..do - [~TomyM] ..~HEJ ! ..coś nie pasuje ? - "Sanatorium na dwóch kółkach - to jego rower" ~POUCZENIE: .. przeczytaj uważnie biografię wspomnianej osoby,a wyjdzi Ci to na ZDROWIE !
~ 17-09-2011 21:19
Co, pipi, nie lubią cie tutaj, lepiej sie z tym pogódź... Nikt nie lubi twoich chorych wpisów... POUCZENIE: nie pisz bzdur na portalu, a wyjdzie ci to na zdrowie.
~Jeleni Ogór 17-09-2011 21:43
skate park.. a słonia w karawce i gęś na łańcuchu też byście chcieli? jak wam nie pasi brak skate parku to się możecie wyprowadzić z tego miasta nikt was tu nie trzyma
~ 17-09-2011 22:52
W parku ma być kuźwa cisza i spokoj, ewentualnie jakiś plac zabaw dla dzieci a nie rozpędzone deski i rowery,żeby była jasność nie mam oczywiście nic przeciwko powstawaniu skateparków ale nie w parku na Lipowej wystarczy już tam etatowych żuli i srających gdzie popadnie piesków,więc droga młodzieży poszukajcie sobie proszę innej lokalizacji !!!!!
~ 17-09-2011 22:59
W parku ma być kuźwa cisza i spokoj, ewentualnie jakiś plac zabaw dla dzieci a nie rozpędzone deski i rowery,żeby była jasność nie mam oczywiście nic przeciwko powstawaniu skateparków ale nie w parku na Lipowej wystarczy już tam etatowych żuli i srających gdzie popadnie piesków,więc droga młodzieży poszukajcie sobie proszę innej lokalizacji !!!!!
~zabobrznin 17-09-2011 23:02
^^^^^^^^^^^ Skoro w parku ma być cisza i spokój to jak ewentualnie ma być plac zabaw dla dzieci???? Hipokryzja wieje na kilometr
rymcycymcy 17-09-2011 23:14
17:19 | Tomy M. | ..Twoja wolność słowa Tomy trwa póki stara nie krzyknie ...Tomaszek !!! ...leć no ze śmieciami !!! ;) ...i nie ma rady, mysza na bok, buzia na kłódkę ...bo ścierą po grzbiecie ;)
rymcycymcy 17-09-2011 23:19
PS: ...Piipi też mnie obronila na tamtym forum :)
~Sedno 17-09-2011 23:25
Piipi Jelonkowa krytykując mężczyzn ma już wrogów !
rymcycymcy 17-09-2011 23:34
Pomysł z tym skateparkiem znakomity ! Przyznam, że sam lubię czasami pohulać na desce ! :) ...tak dla odmiany, po ugniataniu ciasteczek ;)
~Jelenio 18-09-2011 17:36
W parku cisza i spokój? Którym? Chyba sztywnych. Widać kto walczy o te parki ludzie, którzy najmniej tam chodzą. Przejdź się do parku albo na wymieniony skwerek w artykule zobaczysz spokój jak wyłapiesz bęcki od pijaczków. Przynajmniej znikną jak ktoś wreszcie zagospodaruję tą dotychczasową melinę pod chmurką. Popieram pomysł wreszcie coś zaczyna dziać się w tej wiosce zwanej Jelenią bo jeszcze trochę to był by to jeden wielki dom starców.
~ziomeczek. 21-09-2011 19:27
A nawet jeśli by ćpali to co wam to przeszkadza, niech to robią w jednym miejscu a nie gdzieś po kątach. Sport to zdrowie, a taki obiekt może tylko pomóc, a nie zaszkodzić.
~·!! 19-03-2012 20:14
Weźcie się ! Ja całe swoje wolne chwile poświęcam na skate'rstwo! Mnie to pasi :D
~tymuśś 2-04-2012 21:07
to popierany wpisz ja nawęd bym zrobił skatepark psy moim domu.w tej jeleniej nie ma nic ciekawego niech zrobią ten skate park :D :D xD
~tymuśś 11-05-2012 17:59
EJ WEŚCIE NIE MA NIC CIEKAWEGO W JELENIEJ A GDY NIE BĘDZIE SKATEPARKU BĘDZIEMY SIĘ NUDZILI A POTEM SZKOCYMY JAK CI ZULE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Śladami św. Jadwigi

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
564
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%