MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Zostawcie nam nasze ogrody! – apelują działkowcy. Boją się, że stracą swój azyl

Wiadomości: Jelenia Góra/kraj
Wtorek, 10 lipca 2012, 7:53
Aktualizacja: Środa, 11 lipca 2012, 7:51
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
– To nasze całe życie – mówiła nam pani Anna z Jeleniej Góry, która ma działkę na Rodzinnych Ogródkach Działkowych „Południe” przy ul. Sudeckiej. Jutro (11 lipca) ma zapaść decyzja w Trybunale Konstytucyjnym, czy Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2005 r. jest zgodna z Konstytucją. W Jeleniej Górze i powiecie jeleniogórskim w proteście biorą udział ludzie z ok. 5 tys. działek z 27 ogrodów działkowych. Ogrody oflagowano, wywieszono listy protestacyjne i apel Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.

Pierwszy termin rozprawy był wyznaczony na 28 czerwca, jednak został przeniesiony na 11 lipca. Dla każdego działkowca uchylenie Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 8 lipca 2005 r. przez Trybunał Konstytucyjny może oznaczać: utratę prawa do użytkowania działki, odebranie prawa własności do nasadzeń, odebranie zwolnienia z podatków i czynszów dzierżawczych na rzecz gminy – właściciela gruntu zajmowanego przez ogród, a także odebranie prawa do odszkodowania za majątek na działce i do działki zamiennej przy likwidacji ogrodu.

- Głównie chodzi o niepłacenie podatków gruntowych przez działkowców, ale to sam prezydent Jeleniej Góry zwalnia z tych opłat, gdyż właścicielem ogródków działkowych jest miasto, nie Polski Związek Działkowców – poinformował Wiesław Podstawka, były przewodniczący Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Miasta i Powiatu Jelenia Góra, który funkcję tę pełnił jeszcze miesiąc temu. - Tereny te są atrakcyjne dla inwestorów i władze miasta mają prawo przenieść działki, ale muszą wtedy zapewnić działkowiczom nowy teren i zapłacić za nasadzenia, altanki itp. oraz stworzyć nową infrastrukturę na nowym trenie - dodał.

Dotychczas opłata za metr kwadr. dzierżawionego ogródka wynosiła 0,19 zł. - Albo nam całkiem zabiorą działkę, albo będziemy płacić po 12 zł za metr kwadr. I tak teraz płacimy 100 zł na miesiąc, a ja mam 1000 zł renty i nie mam z czego płacić więcej. Ten ogródek mam już ponad 20 lat i cieszę się, gdy moje kwiaty pięknie rosną i mogę posiedzieć na świeżym powietrzu. Od razu lepiej się czuję. Nie powinni nic zmieniać – mówiła pani Stanisława z Jeleniej Góry, uprawiająca działkę na Rodzinnych Ogródkach Działkowych „Południe”.

Działkowcy pisali listy i protesty do marszałka Sejmu, premiera i Prezydenta RP, aby odrzucili wszelkie pomysły zmian dotychczasowych przepisów związanych z formalną stroną posiadania ogródka. - Popieram protest działkowców. Osoby, które chcą zlikwidować ogródki, chcą na nich łatwo i szybko zarobić, budując tu osiedla, czy markety. Oni nie myślą o dobru ogółu, a jedynie o zysku jednostek. Ukończyłam studia wyższe, znam dwa języki obce, nie mogę znaleźć w Jeleniej Górze pracy, dlatego też wzięłam działkę, żeby nie siedzieć w domu i móc uprawiać zdrowe warzywa. Poza tym bardzo mnie odpręża taka praca – powiedziała pani Anna.

Dla wielu starszych osób, które mieszkają w blokach, ogródek jest jedynym azylem i miejscem, w którym czują się dobrze. - Słyszałam, że chcą nam odebrać ogródki działkowe i zrobić tu osiedle, a ja nadal chcę mieć swój kawałek działki. Mieszkam w bloku i te ogródki dają mi wiele energii, radości i przede wszystkim zapewniają zdrowie oraz dobre samopoczucie. Lubię bardzo kwiaty. Rodziców mam na cmentarzu i zawsze zanoszę im bukiet z mojego ogródka – mówiła Maria Kachel, mieszkanka Zabobrza, która ma działkę przy ul. Sudeckiej.

- Posadziłam drzewa owocowe kwiaty i warzywa, dlaczego mam to komuś oddać? Niech sobie gdzie indziej budują osiedla, jest tyle miejsca w naszym mieście i starych ruder, które można zburzyć i wybudować nowe domy. A chcą nam zniszczyć akurat nasze ogrody – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

Będzie nowa świetlica

Komentarze (76) Dodaj komentarz

~123 10-07-2012 8:29
PRAWNE WYWŁASZCZENIE W CELU OSIAGNIECIA KOZYSCI PRZEZ WŁADZE!!!! HA HA HA MIEC PRAWO NIE MIEC PRAWA HAHAHAHA BARDZO FAJNIE
~~~ 10-07-2012 8:35
100zł. na miesiąc to chyba błąd -powinno być 100zł. rocznie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~mat 10-07-2012 8:39
parkowanie samochodów przy ul Staffa przez Szanownych DZIAŁKOWCÓW woła o pomstę do nieba. Tam jest po prostu rosyjska ruletka, czy się zdaży przejechać, bo każdy musi zaparkować pod bramką wejsciową
~bozenka 10-07-2012 8:40
za chwilę w mieście ważne wydarzenie sportowe TVP, Eurosport a tu kurcze hit dnia o miłośnikach rolnictwa wcinających marchewkę ze spalinami czy karczek zawałowy
~zorientowany 10-07-2012 8:44
Na terenie ogródków działkowych ma przebiegać obwodnica (budowana w II etapie). Kolejny genialny pomysł!! Obwodnica bedzie przebiegać pomiędzy trzema osiedlami domków jednorodzinnych, przez ogródki działkowe, w tunelu pod osiedlem a potem na słupach nad ulicą Wolności. I to jest obwodnica?? To jest kolejna bardzo droga inwestycja drogowa przez miasto!! Obwodnice omijają miasta.
~ 10-07-2012 8:46
Ciekaw jestem kiedy będą pałować ogrodników - tego jeszcze nie grali w PL. Niektórym pewnie zabiorą chodziki i kule!
~niepopularny 10-07-2012 8:47
Mam bardzo niepopularne poglądy na istnienie działek warzywnych w środku miasta. Stare budy, pełno zielska, które pyli i przeszkadza alergikom, a w dodatku smród palonych chwastów. Generalnie wylęgarnia robactwa i szkodników. Ja rozumiem, że ktoś lubi patykiem grzebać w ziemi zagryzając własną marchewką, ale takie koczowisko powinno się znajdować za miastem, a nie w samym centrum. Na Sudeckiej i przy Flisaków lepiej jakiś ogródek jordanowski zrobić, a nie dziki busz zorganizowany w świetle prawa przez działkowiczów. Poza tym te warzywka uwędzone w kurzu i spalinach samochodowych mają wątpliwą wartość zdrowotną.
~GŁUPOTA 10-07-2012 9:02
Powinni zlikwidować te działeczki ! ! ! Tyle terenu się marnuje pod wybudowanie domków z ogrodami albo bloków a nie no nie można bo ten syf tam musi byc ;/........
~wartki 10-07-2012 9:05
Biedronka, Lidl, Tesco i inni już zacierają ręce na te tereny...
~piters 10-07-2012 9:12
Do roboty lenie a na dzialeczce sobie siedzą i mają wszystko w nosie trzeba budować parkingi i drogi bo gdzie zaparkuje swoje 3 samochody. A jak chceta działki to won na wieś!!!
~J@ck 10-07-2012 9:15
Działki na ul.Flisaków to porażka a warzywa i owoce nasiąknięte ołowiem ,i resztą tablicy Mendelejewa że pojąć nie mogę jak ludzie mogą to spożywać
~J@ck 10-07-2012 9:19
Działki na ul.Flisaków to porażka a warzywa i owoce nasiąknięte ołowiem ,i resztą tablicy Mendelejewa że pojąć nie mogę jak ludzie mogą to spożywać
~do zorientow 10-07-2012 9:23
Slabo jestes zorientowany bo docelowo ta obwodnica ma prowadzic az do Cieplic.
~RB 10-07-2012 9:25
Moim zdaniem tu nie chodzi tylko o satysfakcję z wyhodowanych przez siebie warzyw. Dzięki tym ogródkom ludzie na emeryturze mają trochę ruchu i pozwala im to na utrzymanie się we względnie dobrej formie. Pozytywnym tego aspektem jest mniejsze obłożenie przychodni przez ludzi starszych. Bo przecież bardzo popularnym zajęciem wśród emerytów nie mających nic do roboty jest okupowanie od wczesnych godzin rannych szpitali i przychodni
~/ 10-07-2012 9:29
Łatwiej przecież wygonić działkowców, żeby pozyskać tereny na inwestycje niż zabrać sie za wyburzanie ruder w miescie.
~DC 10-07-2012 9:44
Jak działkowcy tak kochają wiochę i spokój to mogą się przecież na wiochę wyprowadzić.Grządki z marchwią w środku miasta to chyba jeszcze tylko w Polsce taki skansen występuje.
~Dajcie każdemu działkę 10-07-2012 9:47
DOBRO OGÓŁU?????!!!!!!!!!!! Chyba dobra paru działkowców użytkujących nie swoje działki za grosze od wielu lat. Jak dobro ogółu to ja też chcę taką działkę. Proponuje żeby każdy miał swoją działkę!!!! Działki to jakiś komunistyczny wymysł i taka jest prawda...
~rafał 10-07-2012 9:54
Ja pierdziele. Ale z was ludzie JAD cieknie. A kto z was marudy nie ma babci lub kogoś z rodziny kto ma działkę, lub znajomych gdzie siedział na grillu. I co pajace?
~ 10-07-2012 9:54
tylko,że jak zakładano te działki to nie były w środku miasta.Miasto się rozrosło. A prezydent nie da kasy na przeniesienie działek na obrzeża miasta, bo lepiej je zabrać starszym ludziom za darmo i zarobić sprzedając pod inwestycje. Teraz kasa się liczy nie drugi człowiek.
~Any 10-07-2012 10:03
Zawiść! Zazdrość! Jest tyle opuszczonych działek, których użytkownicy zmarli. Ale pracować tam się nie chce! Sam nie chce i drugiemu nie da! Spaliny? A pola rolników to gdzie się znajdują? A sady w całej Polsce to nie przy głównych szlakach komunikacyjnych? Wielu chętnie przeniosło by się na wieś, ale nie stać ludzi na takie przenosiny niestety. Za darmo domów na wsi nie rozdają. A w mieście za mało na razie ławeczek do "obsiądnięcia" dla osób starszych.
~sun 10-07-2012 10:14
Komendant miejski policji wczoraj przyjął młodych posłusznych policjancików.Bedą wykonywać rozkazy i sie wykazywać pałując działkowców i wykręcając im ręce.
~RB 10-07-2012 10:16
Do: Dajcie każdemu działkę - niezagospodarowanych działek jest pod dostatkiem, wystarczy się tylko zainteresować. Tylko w działkę (dostaniesz zachwaszczone pole, które trzeba zagospodarować) trzeba włożyć kilka lat pracy, nie ma nic od razu. A taka działka cię na pewno nie interesuje. Twoje myślenie jest takie: skoro ja nie mam, bo mi się nie chce na niej pracować, to dlaczego kto inny ma mieć
~niepopularny 10-07-2012 10:17
@ 10-07-2012 09:54 | ~rafał | Nie mam działki, ani nikt z mojej rodziny. Grilla robię w terenie w przyjemniejszych okolicznościach przyrody, a nie koło trasy, którą jeżdżą Tiry, auta i ciężarówki. Wątpliwa przyjemność. Działki mogą sobie być, ale nie w centrum miasta. Gdzieś na uboczu, gdzie przyjemnie. I co pajacu?
~ 10-07-2012 10:17
mieszkam w Londynie i tu tez w sa dzialki!!!!komu przeszkadza troche zieleni,moi rodzice maja dzialke na sudeckiej i trzymam kciuki ze dzialki pozostana tam gdzie sa!!!!!malo wam marketow w jeleniej????
~Any 10-07-2012 10:27
do ~niepopularny - jak tak dalej pójdzie to i nie za długo nie będziesz miał "przyjemniejszych okoliczności przyrody". Zostaną sprywatyzowane wszelkie tereny i co wtedy? Mam nadzieję, że nie robisz grilla w lesie! Łąki i pola też są czyjeś. Z każdego miejsca możesz zostać pogoniony np. kosą. Gdzie masz te ubocza? Do których zresztą trzeba dotrzeć samochodem, a jednak nie każdy go posiada. Zaparkować też musisz w tych "przyjemniejszych okolicznościach przyrody". To jest ok?
~ 10-07-2012 10:28
mieszkam w Londynie i tu tez w sa dzialki!!!!komu przeszkadza troche zieleni,moi rodzice maja dzialke na sudeckiej i trzymam kciuki ze dzialki pozostana tam gdzie sa!!!!!malo wam marketow w jeleniej????
~ 10-07-2012 10:31
mieszkam w Londynie i tu tez w sa dzialki!!!!komu przeszkadza troche zieleni,moi rodzice maja dzialke na sudeckiej i trzymam kciuki ze dzialki pozostana tam gdzie sa!!!!!malo wam marketow w jeleniej????
~niepopularny 10-07-2012 10:33
@ 10-07-2012 10:27 | ~Any Polecam choćby zalew Czocha. Parking, wydzielone miejsca... A jak za daleko, to Pilichowice przy stanicy wodnej. Tam nawet za parking nie trzeba płacić i rowerkiem też można dojechać. Można?
~ 10-07-2012 10:42
mieszkam w Londynie i tu tez w sa dzialki!!!!komu przeszkadza troche zieleni,moi rodzice maja dzialke na sudeckiej i trzymam kciuki ze dzialki pozostana tam gdzie sa!!!!!malo wam marketow w jeleniej????
~Any 10-07-2012 10:43
do ~niepopularny - zaproponuj ten wyjazd swoim (o ile ich masz)dziadkom. Na pewno się ucieszą. I osobom w wieku Twoich rodziców także. Widocznie nigdy nie przebywałeś na działce, gdzie można spokojnie w cieniu drzewa posiedzieć w takie upały na leżaku. Takie podróże nie są dla ludzi starszych. Nie wszystkim wystarcza grill i piwo. Pozdrawiam i życzę ładnej działki, na której można przebywać cały dzień, mogą bawić się dzieci i wnuki, a miasto nie musi im budować ogródków jordanowskich z kałużami i błotem pod huśtawkami i brudmym, zakurzonym piaskiem w piaskownicy.
~Derik 10-07-2012 10:46
Dyskusja jak zwykle na poziomie, kilku znawców i masa trolli. W całej sprawie chodzi tak naprawdę o ciężkie pieniądze - i nie w Jeleniej Górze, ale w Poznaniu, Warszawie i innych dużych miastach, które nadmiernie się rozrastają. Ogródki działkowe, które kiedyś były na granicy miasta, teraz są w ich centrach. Są to ogromne tereny, które gminy muszą utrzymywać za friko. Naród chciał kapitalizmu i decentralizacji władzy - to skąd takie zdziwienie teraz, że każdy chce na tych terenach zarabiać? Zatwardziałemu mieszczuchowi, któremu "zielone" kojarzy się tylko z ogórkiem z warzywniaka nie uda sie wytłumaczyć, jakim cennym elementem każdego centrum miasta są obszary zieleni. I nie warto tłumaczyć. Betonu słowem nie ruszysz. A wyrok Trybunału niczego nie przesądza - można zrobić nową ustawę.
~niepopularny 10-07-2012 10:54
@ 10-07-2012 10:43 | ~Any | Nie rób ze starszych ludzi kalek i nieporadnych niedojd. Mam sąsiadkę, która mimo wieku nie raz zadziwia mnie werwą. Poza tym, jak organizuję wypad, to dziadkowie aż rączki zacierają z uciechy. Bo zawsze jest fajnie. Dzieci mają radochę i dziadkowie na leżaczkach... I wcale nie musi być to tylko grill. A z tym piwkiem trafiłaś jak kulą w płot. Gill nie oznacza automatycznie piwka. Zwłaszcza dla kierowcy, który wiezie całe towarzystwo. I jeszcze jedno - czasem warto ruszyć w teren i pozwiedzać okolicę, a nie tylko płaszczyć tyłek na leżaku i zapus...ć sadło. Rozejrzyj się dookoła, pójdź w góry. Zdziwisz się ilu dziadków zobaczysz na szlaku.
~ 10-07-2012 11:00
Ad.~Dajcie każdemu działkę. Jesteś w błędzie, gdyż działki to nie jest komunistyczny wymysł. Ok. 1934 roku Jelenią Góra rządziła hitlerowska NSDAP. W tym okresie rajcy wytyczyli teren dla ogródków działkowych. Ówcześni mieszkańcy założyli swoje ogrody pomiędzy basenem a Wzgórzem Partyzantów. Do dziś działki funkcjonują. Moi rodzice taka poniemiecką działkę uprawiali. Jako gówniarz miałem ogrom radochy. DOLNOŚLĄZAK
~do 9:23 10-07-2012 11:05
Czy to oznacza, że pseudoobwodnica do Cieplic w części pomiędzy Sudecką a Wolności nie będzie biegła trasą, którą opisałem? Czy coś się zmieniło w planach?
~PL 10-07-2012 11:07
Moim zdaniem nie widzę tutaj problemu . Jeśli te tereny sa miastu potrzebne ok niech wskażą inna lokalizacje na działki i zapłacą odszkodowanie za kwiatki itd. Bo chodzi o to aby ten co ma działkę miał ja nadal ale przecież w innym miejscu także ja może mieć a odszkodowanie pokryje zasadzenie nowych roślin .
~ 10-07-2012 11:16
Cd. z 11:00. Park na Wzgórzu Kościuszki, basen a przy nim plac /dziś z hotelem "Mercure"/ oraz OGRODY DZIAŁKOWE w kierunku Pałacu Paulinum - to tereny rekreacyjne miasta, które wytyczone zostały przez przedwojenne władze. Apel do współczesnych: zanim zaczniecie cokolwiek ulepszać i poprawiać warto zastanowić się jaki zamysł urbanizacyjny mieli ci sprzed 1945 roku. Naprawdę warto! DOLNOŚLĄZAK.
~ 10-07-2012 11:24
oho tusk i jego pachołki działają na rzecz złodziei z zachodu bo macie kupować chemiczne ścierwo i napychać kieszeń jankesów i euro-c...li a nie sami hodować
~uzi 10-07-2012 11:30
A Simeko nie wywozi na czas śmieci z ROD'ów, Kubły aż kipią :D Wstyd...
~avo 10-07-2012 12:05
--- niepoprawny-- Jestes calkowicie NIEKUMATY w temacie zrozumienia drugiego czlowieka ,jego mentalnosci ,potrzeb i MOZLIWOSCI zyciowych . Oceniasz wszystkich przez wlasny pryzmat myslenia, a widac ,ze jest on bardzo ograniczony .Nie masz dzialki bo dzialka wymaga ogromnej pracy ,a Ty wolisz pojechac na czyjes , na gotowe gdzie"... nie trzeba nawet placic..." Prawda???? Po sobi zostawisz SMIETNIK ...jedynie .
~swercru 10-07-2012 12:50
Aaa co wy macie do gadania płacicie po 100 miesięcznie za miejsce które nie jest wasze i macie jeszcze pretensje że ktoś chce z wami rozwiązać umowy ? bez sensu pana teren pana robi sobie co chce i on najlepiej wie co mu się opłaca aa co nie !! to że płaci jeden z drugim nie znaczy że jest jego i będzie mieć to do końca swego życia
~....,,,,,, 10-07-2012 12:58
Zrównać z ziemią choć raz podoba mi się decyzja rządzących !! Miasto to miasto wieś to wiesz jak chcą sobie ziemniaki sadzić to na wieś wypad aa nie do miasta się pchają i szukają azylu niech na ich miejscach powstaną firmy i nowe stanowiska pracy tego życzę !!
~Any 10-07-2012 13:06
Właściwie to szkoda słów na tak ogłupiałe społeczeństwo. Byle jaka praca, zakupy w Supermarkecie, program z Wojewódzkim, igrzyska i to pewnie wystarczy. Ja nie mam już małych dzieci ,o które muszę się martwić co będą jadły za rok, dwa. Gdzie pójdą do szkoły, a później do pracy. Kto i jak będzie rządził by Polska istniała, ale... nie jest dobrze a zapowiadają jeszcze gorzej. Mogę tylko współczuć tym, którzy uważają, że jak mają teraz pieniądze i pracę to będzie tak zawsze. Nie biorą pod uwagę, że czasem wystarczy jedna chwila i jest się "gołym i bosym". Dom może się rozsypać, samochód zardzewieje a ziemia jest tym jedynym co się nie zmienia. W blokach ciężko się żyje i nie ma możliwości zmian ze względu na brak pieniędzy.
~niepoprawny 10-07-2012 13:37
@ 10-07-2012 12:05 | ~avo | No, nie prawda :p Ja nikomu nie bronię mieć działki, napisałem przecież, że niech sobie będą, ale nie w centrum miasta. Poza tym, każdy mierzy swoja miarką (ja również). Przypisujesz mi, że zostawiam po sobie śmieci, a to bzdura. Nie jeżdżę tam, gdzie nawet nie trzeba płacić za parking, to była tylko propozycja dla Any. Chodziło mi o to, że i takie miejsca są. Ja wolę zapłacić i mieć spokojny i legalny parking, zapłacic za miejsce na grill lub wykupić pobyt w domku nad jeziorem. Dać zarobić schronisku w górach. Wygodny jestem, to fakt.
~Tykson325 10-07-2012 13:39
ZOBACZCIE jaki w muzeum karkonoskim mają tour de pologne: watch?v=W2LzDHBDZXU&lc=ZqqNtevcz8c9tMN5wIHxi-Xc4yaJgxp7iKum_TubKfA&feature=inbox
~co wiecie 10-07-2012 13:58
o przyrodzie?pustaki z betonu...komputery,telewizory i plastiki,pustynio głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!Dzialki kwitną!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Stefania 10-07-2012 14:23
Może jutro zrobią porządek z bandą rozwrzeszczanych oszołomów. Niedługo będą już zupełnie stać ponad prawem. Wreszcie jest ktoś odważny, kto nie boi się niepopularnych decyzji. Działkowcy nie mogą stać ponad prawem!
~GOŚĆ NR 1 10-07-2012 14:33
Prawidłowo, to nielogiczne, aby najbardziej atrakcyjne grunty w mieście obstawione były altankami. Miasto ma zarabiać na takich gruntach. Działki owszem poza obszarem miejskim Jeleniej Góry. Czysta ekonomia, w Polsce jest 44 tys. ha takich działek. Niektórzy nielegalnie się tam pobudowali.... szkoda gadać niech coś się zacznie dziać z tym, porządek musi być. Takie rzeczy są niedopuszczalne. DZIAŁECZKI DO LIKWIDACJI!
~Any 10-07-2012 14:39
Kiedyś Zabobrze - jego tereny - też należały do kogoś. Pewnie zgłoszą się jego następcy i zarządają zwrotu. Co o tym myślicie - czyści ekonomiści?
~GOŚĆ NR 1 10-07-2012 14:58
Prawidłowo, to nielogiczne, aby najbardziej atrakcyjne grunty w mieście obstawione były altankami. Miasto ma zarabiać na takich gruntach. Działki owszem poza obszarem miejskim Jeleniej Góry. Czysta ekonomia, w Polsce jest 44 tys. ha takich działek. Niektórzy nielegalnie się tam pobudowali.... szkoda gadać niech coś się zacznie dziać z tym, porządek musi być. Takie rzeczy są niedopuszczalne. DZIAŁECZKI DO LIKWIDACJI!
~ 10-07-2012 15:00
zabrać wyburzyć na wjezdzie do Cieplic od Podgórzyna wyglada to jaki cygański syf,poprostu masakra syf kiła i mogiła
~_ 10-07-2012 15:11
pozostałość po komunie - trochę pseudo-natury dla żyjących w wielkiej płycie a w czasach kiedy w sklepach nic nie było działki były oazą "dobrobytu"
~Gość 10-07-2012 15:15
Tym dziadom wszystko przeszkadza nawet ogrody działkowe niech oddadza to ludziom za jakieś tam pieniądze i niech sobie uprawiają tę marchewkę czy też nawet siedzą i odpoczywają po ciężkiej pracy ,a tu nie już jakiś polityk zwietrzył niezły interes i jest na czym kasiore zbić ,państwo nasze robi się najgorszym dziadowem nawet Rumuni mają swoje ogrody ,co komu one przeszkadzają,ale nie tu trzeba zarobić bo nic juz nie ma w tym kraju do sprzedania wszystko te gnije politycy rozpieprzyli ,to teraz za ogrody sie biorą ,łapy precz od mojej działki bo po obcinam każdemu jednemu który wejdzie bezprawnie na moją działke,a na pensje dla takich jak Czernow czy też Zawiła niech sobie sami gnoje zapracują a nie tylko żerują na nas robolach PO bandyci .
~Gość 10-07-2012 15:19
do postu z 15,11 - ty chyba zamiast mózgu to masz gówno ,co ci działki przeszkadzają ,siedzisz w domu i tylko pierdzisz w stołek w te dresy z marketu i żresz te kupne warzywa i owoce ,ja w przeciwieństwie do ciebie mam wszystko ekologiczne bez nawozów jak ci tak żal że mam tę działke to kup sobie baranie jeden i też miej ,a głosu pustaku nie zabieraj .
~Moi 10-07-2012 15:31
Dzisiejsze działki są zupełnie różne niż te sprzed 20 - 30 lat. Kiedyś wykorzystywano każdy metr ziemi na uprawy. Dziś coraz więcej działek pełni rolę rekreacyjną - szczególnie te użytkowane przez młodszych działkowców. Niepoprawny pisze o swojej rekreacji w terenie, ale jest to pomysł na weekendy. Posiadacz działki ma możliwość codziennego odpoczynku (pracy), na swojej działce - szczególnie gdy znajduje się ona blisko domu. Gdy zabraknie działek pozostanie tylko popołudniowe siedzenie przed telewizorem lub na ławce przed blokiem obok grupy rozwydrzonych nastolatków. Proponuję odwiedzić działki w okolicy szpitala lub ul. Działkowicza - są zadbane i cieszą oko, a rozlatująca się buda zdarza się bardzo rzadko.
~ 10-07-2012 15:33
niektórym tutaj przydałoby się czasem ruszyć dupę poza Jelenią i zobaczyć że w bardziej cywilizowanych miastach też są działki w centrum, pola i sady przy drogach krajowych itd.
~działkowicz 10-07-2012 15:38
popierdzieliło tych PO-wców do reszty. To gdzie ja niby będę teraz biby urządzał. W parku nie wolno, na ratuszu też nie, pod bramą gonią a tak grill i na działkę :P
~obiekt 10-07-2012 16:20
i dobrze wam bo wasi wybrani PO - wcy wam w tej chwili dziękuja hahahahaha co za ciemnota
~kkkk. 10-07-2012 16:55
nie powinni ich niszczyć.dosyć tych ulic ,aut.gdzie się nie obejrzysz tam auto.dzieci nie mają się gdzie bawić bo podwórka zawalone są autami.ja na przykład chcę mieć działke po to żeby iść z dziećmi aby się pobawili.owszem są place zabaw ale są nie ogrodzone.przenieść działki????!!!!!!!!!!!!śmieszne.nie każdy ma możliwość dojeżdzania na wieś. są działki w mieście bo ludzie nie mają gdzie wypocząć.JAK ZWYKLE PIENIĄDZ RZĄDZI LUDZMI.SUPER MARKETY,ULICE TO JUŻ MAMY.
~GONZO 10-07-2012 20:20
czy ogródki na Działkowicza czeka ten sam los??
~12sqandal 10-07-2012 21:06
działki należy zlikwidować w zamian stworzyć parki dla wszystkich a nie tylko dla wybranych ( czytaj dzialkowiców ) i ta likwidacja dzialek to dobre jest , szkoda tylko ze tak pózno
~Jerrry 10-07-2012 21:13
Chyba biedrona szykuje sobie teren na slkep
~do 12sqandal 10-07-2012 21:34
ty barania łąko za pózno to twój stary wyjął i teraz sie męczysz
~Gość 10-07-2012 21:36
To ciebie| ~12sqandal trzeba zlikwidować -czytaj unicestwić na wieki tępoto z OP dziadowa ,jak ci te działki mieszczuchu przeszkadzają to sie wyprowdż na bezludną wyspe dziadu z klechoa.
~kickboxer 10-07-2012 22:27
do ~12sqandal W żadnym parku nie możesz się czuć swobodnie jak u siebie na działce bo każdemu przeszkadza czy to dziecko czy pies. spożywanie pifka, jaranie fajek itp są w parku zabronione prawem. Zaraz się ktoś prz..ierdala. Natomiast zaraz znajdą się oczywiście jakieś nury i na nich już władza miejska i straż wiejska nie ma tyle SIŁY co na emerytów-działkowców!!! Nie wiem dlaczego niektórzy nie mogą po prostu ZAJARZYĆ, że to chodzi o kasę. Szare grzeczne ludziki są po prostu wystrzeliwane. Nie możecie tego załapać? ponadto: biorąc pod uwagę możliwość wykupu gruntów i mieszkań za przysłowiowego centa od miasta przez wielu z Was takie samo prawo powinno przysługiwać działkowcom czyż nie? jak chcecie im je odebrać to zrekompensujcie po wartości rynkowej. LOW KICK!!!
~do 12sqandal 10-07-2012 22:46
ty lepiej weź cegłówkę i pi####nij się w główkę i to z całej siły ... do 15:11: no wielka szkoda że dekomunizacja w naszym kraju polega na niszczeniu wszystkich pozytywnych rzeczy z czasów komuny i zostawianiu tych złych i jeszcze ściąganiu tych złych z zachodu/// działki nawet te w środku miasta nie tylko działkowiczom służą ale wszystkim gdyż rośliny oczyszczają powietrze żaden z was przeciwników działek o tym nie pomyślał??? wy tuskowe kapitalistyczne zombiaki
~ 10-07-2012 22:47
moi dziadkowie mieli wiele lat działkę przy Sudeckiej...i moi rodzice...po śmierci taty działka trzyma moją mamę przy życiu... z skąd tyle jadu w was ludzie!? gdzie człowieczeństwo? gdzie szacunek do drugiego człowieka???? a co do inwestycji w JG...hmmm... tu zawsze wszystko jest od dupy strony... i nigdy na korzyść mieszkańców. w Niemczech też są działki! podobnie usytuowane jak u nas...i nikomu to nie przeszkadza!
~ewelka84 10-07-2012 23:04
ja mam dzialke na "krokusie" i mam nadzieje ze nic sie nie zmieni .jestem matka z 2 dzieci i uwazam ze najlepsze co zrobilam to kupilam ogrodek dzialkowy.dzieci maja gdzie biegac(mieszkamy na zabobrzu) bez obawy na auta,jest hustawka piaskownica i basen. jest to miejsce gdzie spotykamy sie z przyjaciolmi i rodzina. jest cisza i spokoj, nie ma wscibskich sasiadek ktore siedza pod blokiem i obgaduja. nie stac mnie by zapewnic dzieciom wypady na basen wiec siedzimy calymi dniami na dzialce i odpoczywamy.moze gdybym miala domek z ogrodem tez bym pisala DZIALKI DO LIKWIDACJI ale nie mam i ciesze sie ze moge skorzystac choc z takiej formy relaksu.
~kickboxer 10-07-2012 23:39
Tak jest Panowie i Panie! RZĄDZI KASA!!! Dzisiejszy obrazek z Tour de Pologne: 80mkw reklamy Taurona przykrywał połowę trawnika byłego cmentarza ż...owskiego przy sudeckiej. Niby cmentarz były ale pomnik przecież jest. Ktoś jeszcze zapala znicze.Teraz nic się już nie szanuje- zwykły brak kultury. LOW KICK!!!
~ĆPUN 10-07-2012 23:52
Szukam działki.....
~palipies 11-07-2012 7:40
Czytając niektóre wpisy w tej dyskusji bardzo zmartwiło mnie, że w naszym mieście jest tylu durniów i baranów, którzy swoimi wpisami dają upust swojej frustracji i głupoty. Nie pojmują oni, że działki powstawały , w większości, na obrzeżach miast i były to nikomu niepotrzebne nieużytki. Na obecny kształt tych ogrodów pracowały całe pokolenia ludzi, którym chciało się robić coś sensownego. Ludzie ci zainwestowali, niekiedy, w ogrody kolosalne pieniądze. I ktoś, kto w życiu nigdy niczego nie dokonał z pewnością bzie miał radochę, gdy komuś ten dorobek przepadnie. - Tacy właśnie, w dużej części jesteśmy, my Polacy, złote ptacy, nic tak nie pokrzepia, jak nieszczęście sąsiada. Niedługo w Polsce nie będzie lasów, które -alternatywnie- spłoną podczas grilowań, które tam się przeniosą z działek
~jeżozwierz1 11-07-2012 8:06
Nie rozpieszcza nas Parlament, Rząd i wszyscy inni mający jeszcze prawo ingerencji w nasze życie. Brak kontraktów z NFZ na II półrocze 2012, żałosna reforma refundacji leków, ACTA, wydłużenie wieku zdolności zawodowej do 67 lat, wyprzedawanie gruntów, 2000 hipermarketów na 20 wieków ery nowożytnej, i... odebranie (w większości emerytom) kawałka działki z uprawami. Co takiego złego jest w narodzie, że trzeba go tak gnębić bezsensownymi decyzjami i legislacyjnymi knotami ?. Może w kwestii ogródków zmienić nazwę "pracownicze ogrody działkowe" na np. "polskie ogrody zielone" plus nazwa własna np. POZ "SKALNIK". Do tego obciążyć podatkiem gruntowym (właścicieli) lub opłatą dzierżawną, opłatami za prąd i wodę, karać za bałagan i chwasty, odbierać działki nierobom i stworzyć porządny regulamin.
~ 11-07-2012 9:40
http://www.wprost.pl/ar/333106/TK-oglosil-wyrok-w-sprawie-rodzinnych-ogrodow-dzialkowych/ Jak ktoś z wielbicieli ogródków ma jeszcze wątpliwości co do działania tego typu tworów niech sobie poczyta... Zacytuję na wszelki wypadek - "...przywileje PZD w stosunku do mienia komunalnego i mienia Skarbu Państwa są nieproporcjonalnie duże. Argumentował, że właściciele, czyli samorząd terytorialny i Skarb Państwa, muszą tolerować faktyczne władztwo PZD nad swoimi gruntami. Nie mogą przeznaczyć terenu wskazanego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako ogród działkowy na inne cele publiczne. Nie mają prawa do nawet symbolicznej odpłatności za użytkowanie gruntu przez działkowców, choć ponoszą koszty np. przystosowania terenu do potrzeb ogrodu. PZD powstał na gruncie konstytucji PRL"
~ 11-07-2012 9:49
Może i ogródki powstały przed wojną ale sposób ich funkcjonowania jest czysto PRLowski!!!!! I co z tego, że powstały na obrzeżach? Miasto to "żywy organizm" zmienia się struktura i zasięg użytkowania gruntów, a co za tym idzie Gmina powinna prowadzić aktywną politykę w stosunku do SWOICH gruntów. W tej chwili jakaś "sekta" typu PZD przywłaszcza sobie nie swoje grunty - taki Borat na kiblu, zacytuję "King of the castle..." Gmina powinna zlikwidować jeśli chce ogródki oczywiście za odszkodowaniem, ale nie w postaci nowej działki, która zajmie kolejny teren - takich odpowiednich terenów z dobrym dojazdem niekiedy po prostu nie ma.
~Wk 12-07-2012 10:58
Mnie ciekawi kim jest pani Anna, bo z takimi kwalifikacjami nie ma problemu ze znalezieniem pracy, zapewniam, chyba że siedzi się w zamkniętej piwnicy 24/7, ewentualnie jest się życiowym niewypałem potrafiącym się jedynie użalać nad sobą. \"Jak to jest źle w Polsce, bo nie ma dla mnie pracy A szukasz? Nie, uprawiam działkę.\"
~Bolko. 13-07-2012 1:44
"DOLNOŚLĄZAK" ma rację, a tak w ogóle to Niemcy wymyślili te swoje "Kleingarten" już w połowie XIX wieku. Jednak przy ul. Flisaków i przed "garbatym mostkiem" na końcówce Os. Robotniczego, to chętnie bym widział jakąś atrakcyjną urbanistycznie zabudowę stanowiącą łącznik pomiędzy Centrum a Zabobrzem (z całą sympatią do ogródków na przedmieściach).
~mela 26-07-2012 9:57
ktoś wreszcie powinien zainteresować się w jaki sposób użytkownicy ogrodów działkowych przy ul działkowicza pozbywają się śmieci bo gdyby ktoś chciałby zobaczyć to zapraszam szczególnie po słonecznym wekendzie pod wieżowce przy ul działkowicza tam jest wszystko .mieszkańcy płacą za wywóz śmieci a działkowcy nie maja swoich kontenerów (ciekawe dlaczego?)i uwżają że tak im wolno.pora aby rozliczyc zarząd działek za taka sytuacje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karambol na DK nr 30

Odpust na Śnieżce

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
560
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%