MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Zostaw swój samochód w garażu, czyli Europejski Dzień bez Samochodu

Wiadomości: Polska
Czwartek, 22 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 20:05
Autor: marek
Fot. Artur Wilimek
Po raz siódmy, 22 września cała Europa obchodzi Europejski Dzień bez Samochodu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Do pracy bez samochodu". Jednak jest to bardziej demonstracja chęci, żeby samochodów na ulicach było mniej samochodów, niż możliwość realnej rezygnacji z czterech kółek. Dla mieszkańca Berlina, Pragi, Wiednia czy też Poznania i Warszawy dotarcie do pracy i szkoły autobusem tramwajem czy metrem jest możliwe i dość wygodne.

Ale czy Jeleniogórzanin, który chce zademonstrować, że aut na naszych ulicach jest za dużo, zdążyłby do pracy? Nie funkcjonuje kolejka podmiejska, która miała wykorzystywać tory z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Kilka pociągów, które z szybkością żółwia jadą po tej trasie tam i z powrotem to karykatura i kpina z tego pomysłu. Nawet po jednym torze pojazdy mogłyby jeździć co kilkadziesiąt minut.

Kilka tras rowerowych zaczynających się od połowy drogi i kończące się w polu to wszystko co miasto ma do zaoferowania. Zapchane autobusy to kiepska alternatywa. Dlatego nawet dzisiaj centrum Jeleniej Góry jest zapchane autami.

A szkoda, bo w wielu miastach z okazji dnia bez samochodu oddaje się na przykład nowy odcinek ścieżki rowerowej, czy bezpieczne przejście dla pieszych. Przydałoby się takie przy wiadukcie na Zabobrzu....

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyrok dla sędziego

Bobry na Zabobrzu

Wóz strażacki w nagrodę

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~telik 22-09-2011 9:27
wiele miast w ten dzień dały możliwości podróżowania komunikacją miejską za darmo, rządzący w naszym mieście nie są zainteresowani promowaniem miasta oraz mieszkańcami, więc dzisiaj do pracy pojadę swoim kopcącym dieslem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Patrole w Kamiennej Górze

Maseczki dla szpitala

Oddawali krew pamięci Kresowian

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
370
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%