MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Żółte plakietki dla niewidomych

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 lutego 2015, 11:15
Aktualizacja: Niedziela, 1 marca 2015, 8:07
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
Podczas ostatniego spotkania Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze zaprezentowane zostały żółte odblaskowe plakietki z trzema czarnymi punktami. Plakietki takie, oprócz białych lasek, informują, że ich posiadacz jest osobą z poważną wadą wzroku.

- Chcemy – mówi Jerzy Zoń z Kowar – aby oznakowania te nosili wszyscy inwalidzi wzroku. Taka praktyka stosowana jest skutecznie m. in. w Niemczech, Austrii i w Czechach. Pomaga nie tylko w codziennym życiu, np. w sklepie przy odczytywaniu cen, daty ważności produktu, ale również na przystanku autobusowym przy odczytywaniu rozkładu jazdy. Osoba nosząca naszą plakietkę pobudza również empatię otoczenia tak ważną przy poruszaniu się po mieście np. na przejściach dla pieszych.

Wkrótce w autobusach i na przystankach oraz w innych miejscach publicznych pojawią się plakaty i ulotki informujące o tej inicjatywie SIW.

Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze to organizacja skupiająca niewidomych i słabowidzących, ich rodziny i osoby wspierające ten rodzaj inwalidztwa. - Podejmujemy działania na rzecz bezpieczeństwa naszych podopiecznych - mówi Mirosława Jośko, sekretarz SIW

Ogłoszenia

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

ODK do zameczku?

Kiermasz świąteczny u "Krasnala Hałabały"

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 28-02-2015 11:54
Patrząc z daleka na tą plakietkę, to ktoś pomyśli, że jej właściciel jest napromieniowany.
~ 28-02-2015 13:44
W J.Górze zdrowy człowiek na przejściu dla pieszych musi mieć w d..e oczy ,co zrobi inwalida jak de... wyprzedzają na przejściach a policja chowa się z radarami po krzakach wystarczy kontrolować zagrożone przejścia a da efekt ,ciekawe gdzie se nakleją ???
rymcycymcy 28-02-2015 14:06
11:54 | ~ | ...albo nosi mocno zdziwionego emota ! :)
~gluś 28-02-2015 16:22
w Jeleniej Górze działa też prężnie od lat Polski Związek Niewidomych, to chyba zanim coś się zrobi na wielka skalę może warto zapytać innych inwalidów wzroku co on na takie oznakowanie, czy to faktycznie jest potrzebne, bo przecież za te plakietki, plakaty i akcje promocyjna ktoś będzie musiał zapłacić i szkoda by było marnować pieniądze
~ 28-02-2015 22:11
To jakaś podpucha, ruscy będą do nich strzelać, myśląc, że oni kombinują coś z materiałami radioaktywnymi, cały czas jak patrzę na tę plakietkę, kojarzy mi się z ostrzeżeniem o promieniowaniu radioaktywnym.
~do glusia 28-02-2015 23:09
To niech się członkowie PZN wypowiedzą czy to potrzebne czy nie.Ja mam b. dobry wzrok i myślę, że tak oznakowanej osobie spontanicznie chciałabym pomóc.
~do 23:09 1-03-2015 7:12
a ja pomagam zawsze tym co mnie o to proszą bo człowiek z białą laską, czy plakietką, czy na wózku nie zawsze sobie życzy pomocy, szczególnie spontanicznej
~Kunegunda 1-03-2015 13:02
Popieram. Jeżeli można to sugeruję zamianę dolnej kropki na uśmiech.
~SIW - do glusia 2-03-2015 15:19
Słaby wzrok ma się niezależnie od tego czy się należy do jakikolwiek organizacji. Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku grupuje właśnie niewidomych i niedowidzących także członków PZN, i to jest nasz wspólny pomysł. Czy się przyjmie czy nie zobaczymy. W Czechach, Austrii i Niemczech jest to powszechnie poznakowanie które ma nieść pomoc.
~gluś 2-03-2015 20:29
już w latach 50-tych próbowano wprowadzić takie znakowania w Polsce, niestety z miernym skutkiem niestety, pomoc mamy sobie nieść wzajemnie bez względu na oznakowania a dla mnie takie widoczne oznaczenie może wręcz być niebezpieczne bo sugeruje, że osoba je nosząca jest słabsza a więc jest łatwym celem do napadu, wyrwania torebki itp. niestety takich dożyliśmuy czasów
~gość 28-07-2016 0:39
To am dobre i złe strony. Z jednej strony ludzie wiedza,ze to osoba niewidoma i jak prosi należy pomóc z drugiej istnieje poważne zagrożenie dla takiej osoby z e strony złych ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W szkole o używkach

Wyborcze obiecanki cacanki

Rok niespełnionych obietnic

SiaDkarska Integracja  

Zamek Książ: historia i tajemnice

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
909
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%