MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Żołta kartka dla wykonawcy remontu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 września 2011, 8:10
Aktualizacja: 13:43
Autor: Angela
Fot. Angela
Ulica Powstańców Śląskich przypomina jeden wielki plac budowy, mimo że dużymi krokami zbliża się termin zakończenia robót. Do 15 października br. droga i chodniki mają być oddane do użytku, inaczej miasto będzie musiało zwrócić unijne dofinansowanie. Wykonawca otrzymał informacje o karach, jakie grożą mu, jeśli nie zakończy inwestycji na czas.

Koszt całej inwestycji to 3,2 mln zł, z czego 1,8 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nad miastem wisi więc groźba, że jeśli Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych poważnie nie weźmie się do pracy, niemal dwa miliony trzeba będzie zwrócić. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze już kilkakrotnie upominał wykonawcę, ale ten za każdym razem obiecywał poprawę.

- W ostatnich dniach przesłaliśmy pismo do prezesa Jeleniogórskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych wzywające go do przyspieszenia tempa prac przy budowie drogi oraz informujące go, jakie kary zostaną na niego nałożone, jeśli inwestycja nie zostanie zakończona na czas. Budowę kontroluje jeden z naszych inspektorów, nie możemy jednak zmusić wykonawcy do przyspieszenia. Jak na razie nie otrzymaliśmy żadnej prośby o wydłużenie terminu wykonania robót, więc mamy nadzieję, że inwestycja zostanie zakończona w terminie – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Budowa drogi Powstańców Śląskich od początku była jednak prowadzona niechlujnie i na raty. Wykonawca jednocześnie wykonywał bowiem kilka inwestycji, a budowę przy Powstańców Śląskich traktował dotychczas jako zadanie, które może poczekać.

– O tym, jak jest budowana ta droga można napisać książkę, albo nakręcić film. Był czas, kiedy wykonawca zostawił rozkopaną jezdnię i chodniki i nie pojawiał się na budowie przez kilka tygodni. Później robotnicy pracowali kilka dni i znów znikali na długi czas. Matki z dziećmi wykręcały sobie nogi na tych wykopach, a kierowcy cały czas jeżdżą, jak po torze przeszkód – skarżą się mieszkańcy.

To nie pierwsze upomnienie wykonawcy, które oficjalną drogą skierował MZDiM. Podobne pismo JPRD otrzymało też w październiku 2010 roku, jednak jak widać nie wyciągnęło z niego żadnych wniosków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Trwa "Davos" w Karpaczu

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~? 22-09-2011 8:32
ebee 22-09-2011 8:52
Na dokończenie inwestycji został miesiąc. Co by nie zrobić robota zostanie wykonana niechlujnie, byle jak. Nie ma cudów. Nie ma cudów, tak, jak zawsze, nikt z decydentów za niedopilnowanie wykonawcy nie poniesie konsekwencji. Na pisanie ewentualnych upomnień był czas na poczatku roku, kiedy kończyła się zima. Teraz idzie zima i powinno się już tą robotę kończyć. Ale znając życie urzędniczy "fachowcy" mogą być spokojni o swoje posadki i pensyjki. Układzik władzy jak narazie jest nie do ruszenia. Pozdrawiam, EBEE
~Jeleni Ogór 22-09-2011 9:20
ci budowlańcy co im się wydaje że ciągle komuna jest i czy siedzi czy leży 10zł się należy a jak szef nie patrzy to już wogóle cuda na kiju się dzieją zresztą wystarczy spojrzeć na nasze drogi lub popytać kilku ludzi jakie rzeczy się dzieją w budynkach po remontach/ociepleniach
~do ebee 22-09-2011 9:22
a co tu może zrobić wg Ciebie urzędnik? Przecież przetarg był, umowa z wykonawcą jest podpisana, termin i kary określone, więc wg prawa może tylko monitować i czekać na zakończenie terminów... A później karać jak się uda.... Szkoda że według większości ludzi za wszystko odpowiedzialny jest urzędnik... Tylko jakoś nikt nie pomyśli że taki urzędnik musi działać wg określonych procedur, zasad, ISO i innych bzdur i też by chętnie wywalił wykonawcę lub go popędził w inny mniej grzeczny sposób ale choć go ku...ca bierze nic nie może zrobić. bo wyleci....
~Ariss 22-09-2011 9:33
..... jak to nic nie może, ano może nie zlecać już takiej firmie żadnych prac na terenie JG i tyle, wystarczy w specyfikacji zapisać odpowiednie punkty i tyle i więcej taki paproch nie dostanie zlecenia z miasta
~do Ariss 22-09-2011 9:37
fakt, ale wg naszego wspaniałego kraju i miasta, w przetargach, a przynajmniej w 95% z nich głównym kryterium ,wg którego się wybiera wykonawcę, jest cena..
~(~)do z 9:22 22-09-2011 9:40
w pełni się z toba zgadzam Mamy przecież PRZYJAZNE PANSTWO - ale dla oszustów partaczy i im podobnych
ebee 22-09-2011 10:07
Do internauty z 9,22. Zauważ, że taki sam urzędnik tylko np. w Urzędzie Skarbowym, nie ma najmniejszych skrupułów do ciebie, jak nie zapłacisz podatku. Powiem więcej, nawet, jak zapłacisz, a z powodu np. bałaganu w urzędzie nie ma tam informacji, ze zapłaciłeś w trybie administracyjnym jesteś karany. A więc można. Inna sytuacja jest w przypadku relacii Urżednik- Podmiot gospodarczy. Tutaj jedynym kryrerium jest cena, często poniżej kosztów technologicznych, co jest ewidentną winą urzędników rozstrzygających przetargi. Poza tym na tym odcinku nic się nie działo od wczesnej wiosny. Gdzie byli przez ten czas nadzorujący tą inwestycję urzędnicy ? Pozdrawiam, EBEE
~/-/ 22-09-2011 10:18
Większość firm wykonujących u nas inwestycje są z innych miast, przeważnie są to firmy których nikt nie zna, które dały niższą cenę. Taka firma przyjeżdza tutaj bierze do pracy ludzi z ulicy, którzy nie mają pojęcia o pracach drogowych lub ka...lizacyjnych, traktuje ich zle ludzie odchodzą. A prace są żle wykonywane, opóżnione a efekt tych wykonawców my ponosimy.Tylko zastanawiam się dlaczego Jeleniogórski Zarząd Robót Drogowych wygrał przetarg jeżeli nie posiadał mocy porzerobowej? Z góry wiedział że musi zatrudnić podwykonawcę.Więc nie ma się co z nimi pieścić niech płaci kary, no bo pewnie podwykonawca ma firmę zarejestrowaną na 90-letnią babcię która jest w domu starców i nic nie można mu zabrać. Miasto będzie zwracać dotację, jakaś firma jakieś pieniądze zarobiła, a drogi nie ma.
~do ebee 22-09-2011 10:44
zauważ że Urząd Skarbowy działa na zupełnie innych zasadach niż Urząd Miasta, Wojewódzki, Starostwo Powiatowe. Więc to co piszesz nijak się ma do faktu wybory wykonawcy. Ustawa Prawo Zamówień Publicznych nie jest przecież stosowana w US. A to że wygrywa najtańszy wykonawca nie jest winą urzędnika, bo jak on niby ma za to odpowiadać? Skoro kruterium wyboru jest w 100% cena, to nie wina urzędnika że firma A złożyła tańszą ofertę od firmy B. A że czasami poniżej kosztów to tak naprawdę o to powinien martwić sie wykonawca a nie zamawiający. Zresztą bądźmy szczerzy, bez problemu zlecą to firmie Kogucik i jeszcze na tym zarobią. Niby kosztorysy, RMSy i koszty pośrednie, zakupu i zysk opuszczony do maksymalnego minimum a i tak zarabiają. To Cię powinno zastanowić.
~rumcajs54 22-09-2011 11:05
Jakoś Pan prezydent Dutkiewicz z W-wia mógł zmienić wykonawxcę stadionu...
~iga 22-09-2011 11:37
a nie było tam jakiejś klauzuli w umowie , co będzie jak nie wykonaja w terminie ?
~sim. 22-09-2011 12:47
Ale dlaczego Angela pisze takie głupoty. Przecież podwykonawcy kładą krawężniki i kostkę na chodnikach. Na Waryńskiego już część robót wykonana a i z tego co widziałem to przy budynkach na końcu Powstańców Śląskich masa i pobocza są wykonane. Więc dlaczego Redaktorka Angela panikuje i szuka problemów tam gdzie ich nie ma. Dlaczego nie zauważy problemu w autach które utrudniają JPRD pracę i stają na zakazie koło przychodni??? Dlaczego nie porozmawia z JPRD tylko od razu pisze takie bzdury. Czyżby kampania wyborcza???? Przecież mogła przyjść wczoraj i porozmawiać z majstrem albo kierownikiem na drodze. Był wczoraj !!!!
~Dead 22-09-2011 12:59
Hee Trzeba będzie oddać łapówki :)
ebee 22-09-2011 13:20
Do internauty z 10,44. Właśnie doskonale się orientuję w zapisach Ustawy o Zamówieniach Publicznych. I Ty jeśli zapoznasz się z jej zapisami stwierdzisz, być może ze zdziwieniem, że cena nie jest jedynym kryterium przy wyborze oferenta. Owa ustawa nakazuje bowiem takie działania, aby zapewnić wykonanie zadania owszem po najniższej cenie, ale też w zgodności z projektem i wymaganiami technologicznymi. Natomiast , czego nie rozumiem, rodzimi urzędnicy stosują jedynie kryterium ceny. Przykładem takiej "wtopy" w Jeleniej Górze są słynne wiadukty kolejowe nad drogą na Zgorzelec w/w Zrembu. Sprawa błedu urzędnika , kosztowała krocie, bowiem koszt inwestycji przekroczył 150% załozonych kosztów. Przyczyna ? "Za tani" wykonawca. Tu jest podobnie. Z winy URZĘDNIKÓW. Pozdrawiam, EBEE
ebee 22-09-2011 13:34
Do SIM. Od pewnego czasu zawzięcie krytykuję Angelę za poziom jej artykułów. Staram się jednak być obiektywny i dlatego tu staję w JEJ OBRONIE. NIe napisała bzdury. Obiektywnie opisała sytuację, w przeciwieństwie do ciebie. To nie auta utrudniają pracę JPRD, tylko JPRD bałaganem , jaki od roku tam panuje utrudnia życie działającym tam firmom( w tym mojej) oraz mieszkaćom. Przyjedź i zobacz. 40 m drogi "firma buduje już 5 tygodni. Ułozyli część kraweżników, utwardzili część "jezdni" wywalili kupę tłucznia, aby zapewnić dojazd do jednej firmy. I tak się szwendają od krawężnika do studzienki. Od studzienki do krawężnika. To skandal, żenada i sprawa dla prokuratora. Może gdyby, ktoś z Urzędu tu zawitał, było by inaczej. EBEE
~~~~~ 22-09-2011 13:39
Chyba żółta,a nie żótła ;)
~ 22-09-2011 13:44
g... wiesz o PZP, bolek z Ciebie ebee i tyle... wielki forumowicz...
~do ebee... 22-09-2011 14:02
mam wrażenie że jesteś osobą która uważa że zawsze ma rację, lubisz mówić każdemu kto robi dobrze lub źle...
~Lok 22-09-2011 18:19
P. Dutkiewicz-WROCŁAW-popędził złych wykonawców nie należał do żadnych układów.W J.G jest inaczej bierze się pense i narzeka,że woda za gęsta to znowu powietrze za rzadkie.Urzędasy swoje biorą,dni lecą.
~jar 22-09-2011 18:21
O Sk- syny tyle czasu, tyle dobrej pogody a tu nic szkoda słów...
~zóśka 22-09-2011 18:25
to jest uzgodnione z miastem ,kasy niema picu picu,po wyborach w 2012 w pażdziernik ukończone zostanie.
~k.k. 22-09-2011 22:13
Mentalność się powtarza - ciągle tylko krytyka, zero dobrego słowa. A taki kraj chrześcijański.
~trew 23-09-2011 7:52
WYSTARCZY MU NIE ZAPŁACIĆ. Będziemy w JG mieć marne drogi ... ALE ZA DARMO!!!
ebee 23-09-2011 9:04
Do internauty z 13,44. Więcej konkretów "znawco" ! Jak sie nie ma argumentów, to najprościej napluć w twarz i dla bezpieczeństwa się nie podpisać ! Prawda w oczy kole ! Pozdrawiam, EBEE
~kaska55 25-09-2011 15:25
a ja mysle ze skoncza srodek drogi robil podwykonawca ktury juz skonczyl chodzi mi o chodniki nie narzekajcie po wykonanych pracach piszcie pozdrawiam drogowcow to jest cienzka praca skoncza

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dary Lasu

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Doczekają się ronda

Sadzą las

Identyfikacja wizualna

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
772
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%