MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zobaczcie te szybowce!

Wiadomości: Jeżów Sudecki
Sobota, 19 maja 2018, 8:51
Aktualizacja: Niedziela, 20 maja 2018, 15:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Góra Szybowcowa po raz kolejny stała się miejscem Zlotu Zabytkowych Szybowców Grunau Baby. Od 16 do 27 maja Aeroklub Jeleniogórski zaprasza do podziwiania statków powietrznych produkowanych niegdyś w Jeżowie Sudeckim (wówczas niemieckim Grunau).

Wśród szybowców, które można podziwiać w hangarze i podczas lotów jest Grunau Baby z 1939 roku, który został stworzony przed II wojną światową właśnie u nas. - Jak widać, szybowiec jest sprawny, piękny i będzie latać. Dzisiaj dotykamy historii, która zaczęła się tworzyć na Górze Szybowcowej w 1925-1926 roku. Dzięki ludziom, którzy dbają o te szybowce możemy się przenieść w czasie – powiedział Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego, który porównuje Grunau Baby do samochodu garbusa. - To był szybowiec, który w zamyśle miał służyć tym, którzy uczą się latać, ale też mógł wykonywać dalsze przeloty i akrobacje – dodał dyrektor, wspominając m.in. Wolfa Hirtha, który na takim szybowcu pierwszy raz nawiązał kontakt z falą karkonoską. Model z 1939 roku, prezentowany podczas tegorocznego zlotu należał do Gottloba Espenlauba.

Jak zaznacza Jacek Musiał, na naszym terenie powstało ponad 5 tysięcy egzemplarzy Grunau Baby. Obecny zlot odbywa się już po raz 39., jednak w czasach powojennych Aeroklub Jeleniogórski organizuje je od 2004 roku, co dwa lata. W czasie trwania wydarzenia można podziwiać szybowce przywiezione z Niemiec, Czech i Austrii. Wśród uczestników jest m.in. Dietmar Pohl, który jest zarówno konstruktorem, właścicielem zakładów szybowcowych w Austrii i Szwajcarii, jak również byłym Międzynarodowym Mistrzem Polski w akrobacji szybowcowej (zawody odbywały się na naszym terenie), a także byłym mistrzem świata w tej samej konkurencji.

Organizatorzy zlotu zabytkowych szybowców zapraszają szczególnie w niedzielę (20.05) o godz. 12:00 na Górę Szybowcową, kiedy to będzie najwięcej atrakcji. - Fundacja z Japonii dostrzegła nasze działania i Aeroklub Jeleniogórski będzie uhonorowany Słupem Pokoju, który będzie odsłonięty właśnie w niedzielę o 12:00. To dla nas ogromne wyróżnienie! - powiedział Jacek Musiał, który zapowiada też pokazy latających modeli, szybowców, skoki spadochronowe, pokaz nowych samochodów marki Toyota, a także odsłonięcie kolejnych tablic w Galerii Lotniczych Sław.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pożar auta przy rondzie  

Gminne Dożynki w Wojanowie

Jest wykonawca klubu seniora

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~MarciSZ 20-05-2018 8:58
fajnie, że coś się tam dzieje, szkoda, że tam mała restauracja nie zawsze jest czynna i brakuje tam małych, klimatycznych koncertów. TYSIĄCE ludzi przychodziło na NOCE czuwanie na UFA 20 lat temu, było super, więc dlaczego do tego nie wrócić???
~Boss 20-05-2018 10:13
do: ~MarciSZ (8:58)
Wszystko na samej Górze Szybowcowej jest OK. i niech tak zostanie wystarczy zobaczyć na parking poniżej jaki syf patole robią i na odcinku całego asfaltowego podjazdu od Jeżowa twój pomysł dobry aczkolwiek nie w tym społeczeństwie które zasyfiłoby to miejsce do końca według Mnie na dole powinien być szlaban zakaz wjazdu dla samochodów po za obsługą ,właścicielami i gośćmi hotelu cały teren bez śmieci wyglądałby atrakcyjniej a spacer nikomu nic złego by nie zrobił
~Do marcisz 20-05-2018 11:11
to miejsce jest lotniskiem a nie salą koncertową, czuwac mozesz przy zmarłym
~ 20-05-2018 11:57
Nie organizować takiego czegoś bo w każdym szybowcu może siedzieć potencjalny terrorysta j..nie w browar w Miedziance i gdzie będę piwo pił
~s. 20-05-2018 13:15
Oczywiście o Hannie Reitsch ani słowa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Kiermasz książek w wiejskiej świetlicy

Współpraca z Huangshan

Nowy stadion dla lekkoatletów

Działki niszczy... świnka wietnamska

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
404
Tak
80%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%