MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Znów zmiana nazw ulic w Jeleniej Górze?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 25 października 2017, 8:23
Aktualizacja: Czwartek, 26 października 2017, 7:30
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Użyczone/UM Jelenia Góra
Sprawa nazw ulic stała się niedawno zarzewiem polemik między różnymi środowiskami. W samej Jeleniej Górze powróciła sprawa ulicy Thebesiusa (Adama). Inicjatywę zmiany tej nazwy zgłosił radny Józef Rypiński (PiS).

Wniosek ten abstrahuje od faktu, że ulica ta zyskała swoją nazwę dzięki poprzedniej uchwale Rady Miasta z 26 listopada 2012 r., kiedy to nadano nazwy – poza Thebesiusem m.in. ulicom Stanisława Bernatta oraz ks. Dominika Kostiala. Wówczas, co warto zauważyć, za nadaniem nazwy Thebesiusa głosowano niemal jednogłośnie (19 głosów „za”, a jedna osoba się wstrzymała). Zdaniem wielu rzekoma trudność w posługiwaniu się nazwiskiem Thebesius nie może stanowić – jeśli nie ma innych okoliczności – wystarczającej przesłanki zmiany.

Adam Thebesius – co też warto przypomnieć – był wybitnym na swoje czasy lekarzem, (lekarzem miejskim Jeleniej Góry), którego prace naukowe na temat krwioobiegu znane w całej Europie zrewolucjonizowały medycynę. Jest to jeden z licznych ostatnio przykładów nadawania nazw miejscowych ulicom Jeleniej Góry. Pojawiająca się propozycja, by zmienić tę nazwę na „Niemena” nawiązuje wprost do mody z lat 60/70-tych, kiedy to sięgano do popularnych nazwisk muzyków, stąd „Sygietyńskiego”, „Kiepury”, „Komedy-Trzcińskiego” i inne.

Warto też przypomnieć, że z inicjatywą nadania ulicy nazwiska Adama Thebesiusa wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry. Rada Miejska wówczas tę propozycję zaakceptowała, dziś natomiast wnioskodawca nie zwrócił się z prośbą o zaopiniowanie zmiany do inicjatora. Prezydent Miasta poprosił TPJG o wyrażenie w tej sprawie stanowiska.

Nie jest to odosobniony przykład takich tendencji do zmiany nazw. Do Urzędu Miejskiego trafił niedawno list Wojewody Dolnośląskiego z zapytaniem, czy w mieście znajduje się ulica „Tabaki” lub „Wojciecha Tabaki” oraz „III Łużyckiej Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej”. Takie pismo jest z reguły rutynową zapowiedzią wystąpienia o zmianę nazwy, co ma swoje źródło w nowych ustawach dotyczących likwidacji nazw stanowiących pamiątkę po PRL.

Obie takie ulice rzeczywiście w Jeleniej Górze istnieją. Druga jest nawiązaniem do nazwy jednostki wojskowej, stacjonującej dawniej przy ul. Sudeckiej, pierwsza – to nazwisko Pełnomocnika Rządu dla Powiatu Jeleniogórskiego, organizującego tuż po II wojnie światowej życie gospodarcze i społeczne w tym subregionie.

Sprawą dyskusyjną jest, czy Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej była jednostką utrwalającą fundamenty ustroju i promującą ów ustrój, nie wypowiedział się w tej sprawie – przynajmniej do tej pory – IPN. Postać Wojciecha Tabaki jest sprawą bardziej złożoną. Faktem jest bowiem, że reprezentował w najtrudniejszym okresie polskiego bytu na tych ziemiach Rząd Polski, ale nie ma żadnych dokumentów, z których wynikałoby, że w jakikolwiek sposób uczestniczył w ściganiu przeciwników ówczesnego ustroju. Faktem jest też – ewidentnie potwierdzonym dokumentami – że jako żołnierz 27 pułku piechoty uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, a jego oddział rozbił pod Torczynem (14.06.1921) 4 dywizję jazdy konnej, część sowieckiej armii marszałka Budionnego. Później, w 8 pułku Strzelców Śląskich wziął udział w III Powstaniu Śląskim, jako dowódca plutonu karabinów maszynowych. Związał się z wojskiem na dłużej, a w momencie wybuchu II wojny światowej – jako żołnierz 135 pułku piechoty, należącego do grupy gen. Kleeberga, dostał się do hitlerowskiej niewoli w połowie października 1939. Zbiegł z obozu, zamieszkał z rodziną w Warszawie, później – po licznych problemach – został wywieziony na roboty przymusowe do dzisiejszego Kędzierzyna. Po wyzwoleniu tych terenów w 1945 r. przez Armię Radziecką wrócił do domu, wstąpił do PPR. W połowie maja 1945 r. otrzymał nominację na Pełnomocnika RP na Obwód Administracyjny Nr 29 (powiat jeleniogórski), tydzień później 21 maja wraz z kilkuosobową ekipą przyjechał do Jeleniej Góry. Śród wielu incydentów, jakie zaistniały w okresie jego urzędowania znamiennym było m.in., iż aresztował oficera, który usiłował wywieźć z terenu powiatu kilkanaście tysięcy sztuk bydła. Później, gdy sytuacja społeczna zaczęła się normalizować, usiłował stworzyć w Kotlinie Jeleniogórskiej rodzaj azylu dla środowisk twórczych (wydawano tu periodyki polskie, osiedlano literatów, m.in. przyjechał Jan Sztaudynger, Edward Kozikowski, i in.

Jego samodzielność, ostrość ocen i niezależność sprawiły, że stopniowo tracił swój osobisty status. Przesunięto go na funkcję starosty Powiatu Kamiennogórskiego, później nie otrzymał tam możliwości przedłużenia pracy,. Został (1950) dyrektorem szpitala w Jeleniej Górze do spraw administracyjnych, niemniej oskarżono go o nadużycia i odsunięto, w końcu wyrzucono z partii i z pracy oraz wydano zakaz przyjmowania go do innej. Sąd partyjny wprawdzie oczyścił go z zarzutów, niemniej nie przywrócił w prawach członka partii, uznając jego „obcość klasową”. Prześladowania byłego starosty osiągnęły apogeum, gdy – po okresie ponad rocznego bycia bezrobotnym – przyjęto go do pracy jako kierownika stołówki zakładowej, a krótko później wyrzucono z niej, bez podania powodów. Po odwołaniu przyjęto go wprawdzie, ale na inne, niższe stanowisko. Dopiero po „odwilży” (1956) mógł wrócić do różnych czynnych zajęć, ale stopień schorowania wykluczał nazbyt aktywne angażowania się w pracy. W uznaniu jego dokonań został „Jeleniogórzaninem roku 1967”, zmarł w Kowarach w 1975 r., pochowany został w Jeleniej Górze na cmentarzu przy ul. Sudeckiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Nadbrzeżna gotowa

Komentarze (57) Dodaj komentarz

~soclib 25-10-2017 8:40
W wyborach za rok trzeba wywalić te puste łby. Może najlepiej ponumerować ulice które biegną wzdłuż południków od 1 do ,,,, a równoległe od JPII do wszelkich świetych nie zapominając o wielkich Kaczyńskich i rydzyku . Idę na flachę będzie trochę normalnie.Chocholi taniec trwa.Bez marihuany nie przetwamy.
~KRECIK 25-10-2017 8:45
Może ulice Hanny Gronkowiec Walz???
~ 25-10-2017 8:46
Zamiast Thebesiusa proponuję Mieczysława Fogga , albo Charlie Chaplina,lub Jarkacza Pierwszego.....
~J27 25-10-2017 9:06
Proszę o ulice Posła Piotrowicza.
~Jejo 25-10-2017 9:12
A ja chciałbym mieszkać przy Tomasza Lisa, Schetyny, Zofii Czernow - no może być Gronkiewicz-Waltz. Tak ładnie, nośnie to brzmi!
rymcycymcy 25-10-2017 9:24
Ulica Teletubisia jest spoko ! :) ...proszę, pisowiec ...a jaki postępowy ! :)
THX1138 25-10-2017 9:25
nazwa ulicy lub czegokolwiek w naszym kraju powinna być pisana i czytana wg polskiej pisowni i tyle
~skandal 25-10-2017 9:39
To skandal aby radny Józef Rypiński (ciekawe jakie ma wykształcenie?) z partii normalnej i zdawałoby się postępowej, która zmienia na lepsze nasze życie , był takim niedoukiem i ignorantem.Co mu przeszkadza wielki (w odróżnieniu od niego) jeleniogórzanin i wybitny lekarz .jakio patron ulicy przy szpitalu. Thebesius (można pisać i mówić Tebezjusz) nie miał nic wspólnego z Prusakami i III Rzeszą !Żył w czasach kiedy Hirschberg (Jelenia Góra) należały do Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w Królestwie Czeskim rządzonym przez Habsburgów. To że był Niemcem to nie jego wina , ale żył w naszym mieście i to zaszczyt dla nas i chwała .Wg naszego radnego najlepiej żeby zmienił nazwisko na Adam Tebezjowski i pochodzenie ,najlepiej ojciec w WiN-ie ,a matka sprzątaczka w Stoczni im.Lenina.Puknijcie się !
~rom 25-10-2017 10:24
do skandal - i dalej do znudzenia . Przy ul. Thebesiusa / Tebezjusza ? Tebejsusa ? / będzie się mieścił US .Błędny adres US wymaga korekty PIT-u.
~rom 25-10-2017 10:29
Tebesjusa - literówka :)
~[-] 25-10-2017 10:30
Chyba za dużo pieniedzy Miasto ma ,,A ludzie będą musieli wymieniac wszystkie dokumenty,chodzic po roznych instytucjach aby podac nowy adres,,SKANDL,,Po cokomu znowu te zmiany ulic
~` 25-10-2017 10:40
A ulica Jaruzelskiego? ulica Kiszczaka? co wy na to towarzysze?
~ 25-10-2017 10:55
Ulice najważniejsze a tymczasem jajka do świąt będą kosztować 7zł(10szt) a OC 200zł w górę z roku na rok itd.itp.Odwracanie uwagi ciemnego luda od problemów trwa w najlepsze.
~Anonim+ 25-10-2017 10:57
A może by tak zająć się wybojami na ulicach, zamiast ich nazwami??? Pies, jak nie ma co robić, to liże....
~pff 25-10-2017 11:43
@skandal- Rypiński był ponoć strażakiem w PRL, czyli złośliwie można powiedzieć, funkcjonaruuszem MSW :) Nie wymagaj więc zbyt wiele. Calą komunę trzymał się z dala od kłopotów i jak na pisowca przystało, rewolucjonistą został,gdy posiwiał, a wokół zrobiło się błogo bezpiecznie :D
~ 25-10-2017 12:23
Ulica Szpitalna! Tak trudno wpaść na ten pomysł? Zacznijcie nazywać w końcu ulice od ważnych obiektów, które tam się znajdują.
~Do skandal 25-10-2017 13:20
Jak dla mnie może być ulica Tebezjusza , ale Thebesiusa już NIE
~mieszkaniec 25-10-2017 13:24
to nie szpital będzie na tej ulicy tylko Urząd Skarbowy, więc powinna być Skarbowa, Janosika, Robin Hooda.....
~Do soclib 25-10-2017 13:29
Aby było bardziej demokratycznie to powinna być jakaś łatwiejsza procedura odwołania władz jeśli nie spełniają obietnic wyborczych lub szkodzą mieszkańcom bo przez 4 lata kadencji można dużo złego narobić, a życie jest tylko 1 i o wiele za krótkie żeby tylko czekać aż będzie lepiej i nie mam na myśli żadnych konkretnych włodarzy ani partii lecz mówię jak powinno być by było lepiej i demokratyczniej, bo w firmie pracodawca może w każdej chwili zwolnić pracownika kttóry szkodzi firmie , a vzemu pofatnicy mają tak utrudnione pozywanie się pracowników-szkodników ?
~TERAZ? 25-10-2017 14:12
Po pierwsze - urząd ma się przenieść 1.11.2017r. Wszystkie pieczątki, dokumenty zapewne już są zrobione. I teraz co? - na śmietnik, bo radni nie mogli pomyśleć wcześniej o zmianie nazwy ulicy? Śmiech na sali Panie Rypiński!Najpierw święta inkwizycja z Hallowen, a teraz to. Błagam, ludzie, nie głosujcie na 1 na listach. Pomyślmy przy urnie wybierając naszych radnych! Po drugie - co Wam zrobił Tabaka? Wszystkich za czasów komuny wrzucono do jednego worka z napisem "oni są be". Cóż za krótkowzroczność. Myślenie jednowymiarowe.
~fabio 25-10-2017 14:21
Nie ważne co robił, ważne, ze w czasie PRL i wtedy jest zły. Chory PIS już niedługo będzie wchodził do sypialni ludziom, to tylko kwestia czasu.
adam57sochrau 25-10-2017 14:26
Do~25-10-2017 08:40 | ~soclib |...Popieram Cie na sto procent!!!Nie komentuje bo szkoda pary!
~lekarz 25-10-2017 14:50
Adam Thebesius w 1709 rozpoczął praktykę w ówczesnym Hirschbergu, począwszy od 1715 roku był fizykiem miejskim / czyli takim naczelnym lekarzemj miasta/ w dawnej Jeleniej Górze. Bardzo ważne są jego prace nad krążeniem wieńcowym. W swojej dysertacji doktorskiej De circulo sangunis in corde - czyli o krążeniu krwi w sercu - opisał m.in. żyły sercowe najmniejsze. Ujścia tych żył nazywają się otworami Tebezjusza, a zastawka Tebezjusza to nazwa zastawki zatoki wieńcowej. Nie bardzo wiem dlaczego Panu Radnemu nie odpowiada ten mądry lekarz. Sądzę, że jest to sensowne nawiązanie do przeszłości, szczególnie w pobliżu szpitala. Nie pamiętam, czy nazwisko jest spolszczone, może warto byłoby ,dopóki jeszcze pora, zmienić jeśli jest inaczej.
~Pi 25-10-2017 15:01
Jak ulica z Urzędem Skarbowym to tylko "Zbója Madeja".
~Już można przewidzieć 25-10-2017 15:10
...ile PITów pójdzie do poprawki, bo raz, że nie łatwa nazwa ulicy, to i ludzie będą ją błędnie zapisywać. Brawo Wy!
~sensei68 25-10-2017 15:28
Jeżeli będą pieniądze na takie bzdury, to niech się znajdą na referendum, czy jeleniogórzanie w ogóle chcą zmieniać nazwy i czy im stare przeszkadzają ideologicznie... no już niedobrze mi się robi, kiedy czytam kolejne informacje tego typu, nie tylko z naszego terenu, najlepiej w ogóle historię zacząć od wyborów 2015, a wszystko, co wcześniej (oczywiście oprócz jedynie słusznych obecnie ideologicznie zdarzeń) totalnie zanegować, także naszych rodziców, dziadków itp itd, bo przecież żyli w socjalizmie, pracowali w swoich socjalistycznych pracach dla wrogiego ustroju, więc są samym złem, tak jak np nieszczęsny Tabaka...
~Sarna 25-10-2017 16:15
Ja prdl.... Znowu ten Rypiński. Halloween juz mu nie wystarcza.
~hd 25-10-2017 17:01
Ulice Kiepury,Sygietyńskiego Moniuszki i inne na Zabobrzu nazwane zostały od ul.Paderewskiego,która to ulica była od początki gdy jeszcze nie było Zabobrza,a miejscowość raczej wioska nazywała się Strupice.a pózniej Raszyce.
Paweł Szachowski 25-10-2017 17:14
Co ?? Brak bardziej utytułowanych Polaków ??
~kierofca taxi busa s karpacza 25-10-2017 17:28
,ia to bym SE hcial mieszkac na wyboistej,albo blotnej albo popapranej,moze byc terz nowobogacka,albo kupkowa,patelniarzy wielkih,dilerska,pszekretowa,zlodzieiska,pszesmieszna,podwyrzszkowa,proboszczowa,jechowcow wielkich,ach mam jeszcze wiele pomysluw,ale musze zawiesc tesiowom do biedry to se kupie z 2 energetyki i flaszke rzubruwki na wieczur.
AleksanderPietrzak 25-10-2017 17:46
Radnych, którzy domagają się zmian nazw ulic po prostu wywalić na zbity..,a wojewodę 'olac'.
~ 25-10-2017 18:04
Najważniejsze problemy dla naszego miasta? 😡
Karolina Forysiak 25-10-2017 18:19
A co wam ten Thebesius przeszkadza...
~*4 25-10-2017 19:09
Jak tpjg się upiera to niech to będzie ulica bez żadnego numeru np prowadzącą pod krzyż milenijny.Ze względu że będzie tam US to powinna być skarbowa albo za ostatni grosz.
~soclib 25-10-2017 19:27
Napewno jusz nigdy oszołomy i zwolennicy jarozbaw +łojca kasiora nie bedą nami dyrygować,byli tow. waciaki skończą się tow.różańcowi.
~danka1 25-10-2017 19:51
Panie Rypiński - oddaj pan dyplom zdobyty za komuny i idz pan ponownie na studia - te słuszne
~ 25-10-2017 19:56
soclib : Na pewno już ...?
Grażyna Haliczko 25-10-2017 20:05
Mam ful kasy.szkoda że na inne rzeczy nie ma.
~smieszny 25-10-2017 20:34
Jak te nieuki z Pisiory nie umieją czytać to se nich pozmieniają nazwy ulic na A,B,C,D........:):)
~do @smieszny 25-10-2017 21:04
Nie A,B,C,D tylko 1,2,3 - jak w Nowym Jorku. Wtedy i platfusy zrozumieją :D I wszyscy będziemy happy :)
~Mieczysława Fogga! 25-10-2017 21:26
Ulica Mieczysława Fogga - super pomysł!!
~smieszny 25-10-2017 21:36
Jak te nieuki z Pisiory nie umieją czytać to se nich pozmieniają nazwy ulic na A,B,C,D........:):)
Lesława Przybyś 25-10-2017 21:42
Pogięło ich już totalnie 😒
~ 25-10-2017 23:45
Może ulica Dobrej Zmiany?
~soclib 26-10-2017 0:41
82 ;;w ciemię bito i nic nie wbito ;wierszyków nie czytaty?
~j 26-10-2017 0:52
j...bniete pisuary ścigaja się po koryto , tabaka im sie4 kojarz z kichaniem w pory !!!!!
~ 26-10-2017 6:40
Kiedyś był taki rycerz ''Zbyszko z Bogdańca'' który walczył z Niemcami ,teraz jest taki podobny ''Jarko z Żoliborza'' który walczy ze wszystkimi ..To wielki wódz może jego imieniem nazwać tą ulice
~ 26-10-2017 8:54
soclib : nie znam wierszyków, które ci czyta twój psychoterapeuta. Z polecenia psychiatry zresztą ... To taki lekarz od twojego ciemienia ...
~pff 26-10-2017 9:48
A ta nazistowska dziwka vectruś znowu szydzi z osób chorych psychicznie.Katolska szmata.
~ 26-10-2017 11:48
c...a pff " pisze " ...
~ 26-10-2017 13:09
A tak zupełnie na marginesie. Pan Rypiński powinien, moim zdaniem, poszukać sobie ważniejszych spraw, jak np. choćby pożyczka Wodnika dla TBS -u. Mam nadzieję, że wystarczy w PIT wpisać Urząd Skarbowy w JG. Jest tylko jeden w tym " zwijającym" się mieście.
~pff 26-10-2017 14:11
Vectruś- wyjaśniałem :) Odnesieniami do homoseksualizmu, starozakonnego pochodzenia i innymi katoloikimi "epitetami" normalnej osoby nie jestes w stanie obrazić :) To wy macie z tym problem, normalni, uczciwi ludzie nie :) Bądź bardziej kreatywny szmaciarzu :D
~ 26-10-2017 16:41
pff, c...a , podobnie jak qrwa , to twój charakter, nie zawód lub orientacja. Zapamiętaj to jełopie. A w dodatku d...lu, to ty nie jesteś normalny. Jesteś k...nem z urodzenia i wyboru.
~pff 26-10-2017 17:22
I z duuucheeeeemm twoooooiiiiiim :D :D
~ 26-10-2017 19:37
pff, potwierdzasz cały czas, że jesteś k...n. A jeżeli jestem niewierzący i tylko nie toleruję d...lnego, agresywnego chamstwa ? Brak argumentów, poziom - pierwsza klasa / gimnazjum w Bżdziszewie /, to " katolikiem " go " załatwię " . k...ni tak mają !
~Basia 1 5-11-2017 23:05
Nie przeszkadza mi Thebesius czy Tebezjusz, ale jeśli miałoby być tak "tematycznie", to po jednej stronie mając muzyków ,a po drugiej Wiejską, Letnią i Wiosenną - to może Miejska, Przedmieście, Zimowa, Przedwiośnie, albo Jesienna?
~przyszły mieszkaniec 4-09-2018 13:16
Ludzie! Żadnych ludzi w nazwach ulic i czegokolwiek innego! Każdy będzie dla kogoś kontrowersyjny - i po co to nam? Jest tyle innych możliwości... Generalnie najlepiej, żeby nazwy byly, w miarę możliwości, opisowe: szpital na Szpitalnej, skarbówka na Skarbowej itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Jest gdzie chodzić – konkurs

Trwa budowa punktu widokowego

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

To teren zapuszczony

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2222
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%