MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Znikąd ratunku dla kamienicy

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 marca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Niszczejący gmach przy ulicy Wincentego Pola straszy nie tylko jeleniogórzan.

Chodzi o budynek, w którym jeszcze kilka lat temu były przychodnie lekarskie nieistniejącego już Obwodowego Lecznictwa Kolejowego. Kiedy placówkę zlikwidowano, z kamienicy wyprowadzili się jej użytkownicy. Bramę zaspawano metalowymi kratami. Od tego czasu obiekt stoi pusty i niszczeje. Stanowi własności Polskich Kolei Państwowych. Sekcja nieruchomości PKP w Wałbrzychu nieskuteczenie próbuje kamienicę sprzedać, ale chętnych na inwestycję brakuje.

– Nic dziwnego. Tu się wszystko sypie. Jeszcze parę lat, a dojdzie do katastrofy budowlanej. Wtedy zarządcy pójdą po rozum do głowy, tyle że będzie już za późno – mówi Magdalena Mielczarska, jedna z okolicznych mieszkanek.
Kamienica, choć zaniedbana, jest imponująco duża. Niektóre wnętrza były przez PKP wyremontowane. Jak się okazało: po nic.

– Położyli kafle, odnowili sanitariaty. Wszystko zostało pomalowane. W środku było ładnie i czysto – wspomina pani Danuta, emerytowana kolejarka, która korzystała w przychodni z usług lekarza. – Te pieniądze poszły w błoto, skoro tego teraz nikt nie używa – dodaje.

Kolei nie opłacało się utrzymanie obiektu, podobnie jak kilku innych kamienic w okolicy. Dlatego został zamknięty. Inwestorów odstrasza też zaporowa cena. Miasto niewiele może zrobić, bo kamienica nie jest własnością komunalną. Nawet gdyby udało się wywalczyć środki na rewitalizację zniszczonych kamienic, mienie należące do PKP nie będzie wyremontowane za unijne euro.

Obiekt jest przy tym wpisany do rejestru zabytków. Przed 1945 rokiem mieścił się tam jeden z większych hoteli w Jeleniej Górze zwany „Pod łabędziem”. Na parterze była restauracja. Po 1945 roku całość dostała się kolejarzom, jak większość kamienic w tej części miasta, położonej blisko torów. W części budynku były mieszkania, w pozostałych pomieszczeniach – działała kolejowa służba zdrowia. Istniało, między innymi, kolejowe pogotowie ratunkowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

60 rund na 60 lat miasta  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jeżozwierz 12-03-2007 17:18
Lista oczekujących na lokale socjalne wciąż rośnie, ale najlepiej mieć wymówkę, że Gmina ich nie posiada. A Polskie Koleje Państwowe zachowują się jak przysłowiowy pies ogrodnika. Sam nie spożytkuje i drugiemu nie da.
~gl0dny 12-03-2007 20:02
PKP moglaby w koncu zaczac sprzedawac obiekty za realne pieniadze, podobnie na ul.Krakowskiej tez stoi moloch-hotel pkp, ktory straszy...
~Jeleniogórzanin(T) 12-03-2007 22:59
Tyle się mówi o tym że w polskich miastach brakuje hoteli o średnich standardach.Zarówno ta kamienica jak i wspomniany przez "gl0dny" obiekt przy ul.Krakowskiej przy naprawdę zdrowym podejściu mogłyby skutecznie pełnić takie role.Niestety właśnie PKP prędzej doprowadzi do ruiny wszelkie budynki niż sprzeda poniżej ceny jaką sobie życzy. Sprzedawcy z PKP powinni brać pod uwagę, że ich obiekty mają specyficzną lokalizację przy torowiskach co w pewnym sensie powinno obniżać cenę.Jedyną szansę stanowić mogą inwestorzy przemysłowi (o ile w ogóle powstanie w Jeleniej Górze pododdział kamiennogórskiej SSE) dla których bliskość bocznic kolejowych i ramp stanowi ważny czynnik infrastruktury.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mercedesem rozbił kilka aut

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Parking na... przejściu

Czytelniczka: drogo i brudno

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
693
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%