MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Znamy zwycięzcę Okręgowej Olimpiady Geograficznej

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 lutego 2017, 9:15
Aktualizacja: Wtorek, 14 lutego 2017, 7:43
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dwa dni zmagań w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze pozwoliło wyłonić ucznia posiadającego największą wiedzę geograficzną. Niemal 80 gimnazjalistów i licealistów z Dolnośląskiego i Opolskiego rywalizowało w części pisemnej i ustnej.

Pierwszego dnia uczestnicy XLIII Olimpiady Geograficznej brali udział w trzech turach testów pisemnych – ich wyniki pozwoliły wyłonić 21 osób do części ustnej, która odbyła się w drugiego dnia. W sumie do zdobycia było 160 punktów, a zwycięzca – Mateusz Kiczak z II LO w Wałbrzychu zdobył 133,5 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Wojciech Michalak z III LO w Opolu (132,5 pkt.), który prowadził po części pisemnej, ale na uznanie zasługuje fakt, że uczestnik wielu olimpiad ze względu na stres zawsze odmawiał udziału w części ustnej, a tym razem przełamał się. Trzecie miejsce przypadło Mateuszowi Bożejko z Liceum Ogólnokształcącego Nr III we Wrocławiu (126 pkt.).

Mam nadzieję, że pobyt w Jeleniej Górze, w naszej szkole będziecie jeszcze długo mile wspominać. Mam też nadzieję, że zwycięzcy przekują ten sukces kiedyś na pracę zawodową, bo wielu finalistów i laureatów jest dzisiaj geografami, zajmują wysokie stanowiska na wyższych uczelniach i tego serdecznie wam życzę – mówiła do zgromadzonych w auli dyrektor „Żeroma” Małgorzata Kozińska.

W ciągu miesiąca okaże się ilu reprezentantów okręgu dolnośląsko-opolskiego weźmie udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w kwietniu w Suwałkach. - Wydaje mi się na podstawie punktacji, że cztery osoby mogą być pewne, ale myślę, że będzie więcej. O tym zdecyduje komitet główny jak sprawdzi wszystkie prace w Polsce – wtedy będzie podany próg – wyjaśnia Zdzisław Jary z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mateusz Kiczak nie ukrywał radości ze zwycięstwa, tym bardziej, że rok wcześniej zabrakło mu jednego punktu, aby awansować do etapu centralnego. - Testy były dość ciężkie. Tematy dotyczyły Polski ogólnie, astronomii i klimatogramów, a trzecie było dość dziwne – były to same wykresy dotyczące gospodarki i przemysłu w Polsce, zmian w strukturze i usługach – powiedział uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu.

Przewodniczący jury ogłosił również tematy, które mogą się znaleźć w kolejnej edycji olimpiady – zaznaczając, że są to wstępne propozycje, które wymagają zatwierdzenia przez komitet główny, więc mogą ulec zmianie. Są to: „Miasto i jego związki z otoczeniem”, „Znaczenie użytkowe gleb wybranego obszaru wiejskiego”, „Projekt jednodniowej wycieczki hydrologicznej” oraz „Propozycja utworzenia nowego rezerwatu przyrody”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Jeleniej Góry, a patronat medialny Jelonka.com.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Pszczeli projekt KPN

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Ciekawa inicjatywa rodziców z SP8  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Szansa na remont "zameczku"

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%