MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Znamy laureatów XX ZOOM Zbliżenia

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 26 lutego 2017, 13:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 lutego 2017, 8:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Do jubileuszowej edycji festiwalu zgłoszono ponad 6 tysięcy filmów, tylko nieliczne zakwalifikowano do części konkursowej, a spośród nich wczoraj (25.02) wyróżniono i nagrodzono najlepsze. Finałową galę w Filharmonii Dolnośląskiej poprowadził Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy.

W przedostatnim dniu festiwalu poznaliśmy zwycięzców i wyróżnionych w czterech kategoriach: video-art, animacja, film dokumentalny i film fabularny. Zanim członkowie jury ogłosili swoje werdykty, od godzin przedpołudniowych widzowie mogli obejrzeć kolejne filmy pozakonkursowe, tj. Walser, reż. Zbigniew Libera, Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, reż. Paweł Łoziński oraz To nie są najlepsze dni mojego życia, reż. Szabolcs Hajdu. Libera i Łoziński byli też gośćmi po pokazach ich filmów, a dodatkową atrakcją była międzynarodowa konferencja na temat finansowania i dystrybucji kina niezależnego w krajach wyszehradzkich, która odbyła się w Książnicy Karkonoskiej.

Jury filmu animowanego po obejrzeniu 46 filmów przyznało dwa wyróżnienia (nagrody po 500 zł), które otrzymali: Gabriel Harel za film „Yul and the snake” oraz Eri Okazaki za film „Feed”. Nagrodę za najlepszy film animowany (nagroda 4000 zł) otrzymała Monika Pajek za „Figury niemożliwe i inne historie II”. Dodatkowo Piotr Loc i Hoang Ngoc za „Gyros Dance” otrzymali nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

W kategorii film fabularny (27 pretendujących) wyróżnienia (500 zł) otrzymali: Maria Guskova za „The return of Erkin” i Lise Akoka/ Romane Gueret za „”Chasse Royale”. Główną nagrodę w wysokości 4000 zł otrzymał Florian Heinzen-Ziob za film „For your own safety”. Dodatkowo nominacje do nagrody PKN im. Jana Machulskiego przypadły aktorowi Oliwierowi Kozłowskiemu (film „Baraż”), aktorce Celinie Puszczyńskiej („Lila”), montażyście Wocjiechowi Jagiełło („Lila”), scenarzyście Tomaszowi Gąssowskiemu („Baraż”) i za zdjęcia Weronika Bilska („Lila”).

Spośród 33 filmów dokumentalnych jury przyznało wyróżnienia (500 zł) dla Emi Buchwald („Nauka”) i Julii Staszewskiej („Trzy rozmowy o życiu”). Główna nagroda (4000 zł) powędrowała do Zofii Kowalewskiej za film pt. „Więzi”, a nominację do nagrody Machulskiego otrzymała Julia Staniszewska.

Z kolei z 60 pozycji w kategorii video-art wyróżniono (nagrody po 500 zł): Ryana Betcharta („Pudding”) i Gogę Riveros/ Irvina Castro („The natural route”). Laureatem został Leo Favier za film „Who doesn't have a dark site?”). Wszyscy laureaci otrzymali również statuetkę Żelaznego Filmowca.

Ceremonię wręczenia nagród uświetniło kino nieme z muzyką na żywo. Kultowe „Światła wielkiego miasta” w reż. Charlie Chaplina wzbogaciła muzyka grana przez Piotr Domagała Trio.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Cieplickie place

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~wid 26-02-2017 22:38
wyróżnienia - 500,0 zł śmiechu warte, na co to ma starczyć na waciki? Żenujące!
~Widz 27-02-2017 7:38
A pani Ania csly czas pokazuje sie z ta sama osoba
~bieda 27-02-2017 14:26
zoom - piszę 3 komentarz artykuł - czy ludzie sprzątają psie kupy... 51 komentarzy kupa > kultura

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Są pieniądze na projekty dla Muzeum Zabawek

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Spacer z muzyką Chopina

Zaczytaj się z Jelonką.com

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
514
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%