MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Znalezione na wykopaliskach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 26 czerwca 2008, 21:25
Aktualizacja: 21:39
Autor: AGA
Fot. Organizator
„Najważniejsze odkrycia archeologiczne w regionie jeleniogórskim” to najnowsza wystawa Muzeum Karkonoskiego, którą będzie można oglądać już od 1 lipca.

Przygotowana specjalnie z okazji jubileuszowych obchodów 900-lecia istnienia miasta, ma za zadanie pokazać, przybliżyć i spróbować wyjaśnić spór, czy obchodzimy rocznicę faktycznego czy tylko legendarnego założenia Jeleniej Góry.

Twórcy wystawy wyjaśniają, że jej celem jest przybliżenie mieszkańcom i gościom najciekawszych znalezisk archeologicznych, pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych oraz innych prac ziemnych w stolicy Karkonoszy i okolicy. „Znaleziska tego typu zawsze budzą duże emocje w momencie ich odkrycia, jednakże rzadko nadarza się okazja do ich dokładnego obejrzenia”, możemy przeczytać w zapowiedzi.

Jak zapowiadają organizatorzy, niewątpliwą atrakcją ekspozycji będzie m.in. okazja prezentacji najciekawszych zabytków odkrytych w trakcie ubiegłorocznych badań archeologicznych w obrębie ulic Jasnej i Grodzkiej, złote monety z tak zwanego „skarbu piechowickiego”, znalezione w trakcie prac ziemnych w 1979 roku oraz jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków wystawy – relikwiarz w kształcie walca z czerwoną, woskową pieczęcią, pochodzący z romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny w Świerzawie, datowany na drugą ćwierć XV wieku.

Otwarcie 1 lipca o godz. 16 w Muzeum Karkonoskim przy ul. Matejki 28. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Roboty na Dworcowej

Senator zachęca do głosowania na maszty

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Porządki przy cmentarzu

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Harcerze z nową siedzibą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
974
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%