MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Znają chwyty na bandytów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 1 czerwca 2010, 8:45
Aktualizacja: Czwartek, 13 stycznia 2011, 9:22
Autor: Angela
Fot. Angela
Trzydzieści cztery panie, które dotrwały do końca policyjnego kursu samoobrony dla kobiet, odebrały wczoraj z rąk prezydenta miasta Marka Obrębalskiego i komendanta policji insp. Zbigniewa Ciosmaka certyfikaty. Na kursie poznały, między innymi, techniki samoobrony i odparcia ataku. Wszystkie zgodnie twierdziły, że kurs podniósł ich poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Do końca kursu z ponad sześćdziesiątki zgłoszonych pań dotrwało trzydzieści cztery osoby, które przez półtora miesiąca dwa razy w tygodniu uczestniczyły w zajęciach fizycznych i teoretycznych. Panie pod okiem fachowców prowadzących kurs poznały podstawowe chwyty, które w chwili zagrożenia mogą im uratować życie. Wśród nich znalazły się m.in.: uwolnienie się z uścisku czy uchwytu z różnej pozycji, odparcie ataku parasolką, chronienie się przed kradzieżą torebki i wiele innych. Na zajęciach teoretycznych usłyszały m.in. pojęcia przemocy i jej rodzajach oraz formach ochrony przed nią.

– Panie sprawowały się znakomicie, mówią wręcz, że mają pewien niedosyt, ponieważ ilość zajęć była trochę za mała. Kurs miał na celu przygotowanie pań pod względem mentalnym, by umiały się zachować w sytuacjach zagrożenia. Trudno jest wymagać, by po kilkunastu zajęciach uczestniczki nabyły umiejętności na takim poziomie by były skuteczne przy starciu z napastnikiem. Jednak przekaz główny, który mieliśmy, co do metod, sposobów zachowania się i możliwości jakie panie posiadają, przekazaliśmy. Program został zrealizowany, ale to w jakim stopniu panie przyswoiły sobie wiedzę, zależały od poszczególnych osób – mówił asp. sztab. Janusz Malczewski.

Na zajęciach nie zabrakło ciężkiej pracy, ale i dobrej zabawy w wspaniałej atmosferze. Kornelia Macutkiewicz kursem była wręcz zachwycona. Jak mówi dzięki tym zajęciom nie tylko nauczyła się wielu ciekawych chwytów, ale i podniosła swoją samoocenę, pewność siebie oraz poczucie bezpieczeństwa. U Magdaleny Kowalczyk kurs wprowadził w życiu sporo zmian.

– Teraz wiem, jak należy się bronić, na kursie nabyłam pewnych odruchów, poznałam nowych ludzi, nowe rzeczy. Czuję się teraz bezpieczniej – mówi.
Zadowolenia z kursu nie kryła też Magdalena Misakiewicz, która ma jednak nadzieję, że poznanych technik nigdy nie będzie musiała użyć.
- Zapadło mi w pamięci kilka technik, ale nie wiem jak zachowałabym się w przypadku realnego zagrożenia, dlatego wolałabym tych chwytów nie wypróbowywać w rzeczywistym starciu z napastnikiem. Dla mnie na pewno nie był to czas stracony – mówi.
Kasia i Beata już zapowiedziały, że chciałby kurs powtórzyć. Dla nich jedna seria zajęć to stanowczo za mało.

Jak na razie nie wiadomo, czy za rok będzie kolejna edycja kursu w Jeleniej Górze. Tegoroczny kurs został przeprowadzony po pięcioletniej przerwie. Obecnie zrodził się pomysł, by kurs samoobrony dla kobiet został przeprowadzony w powiecie. Pierwszą gminą, w jakiej zajęcia miałby się odbywać będą Janowice Wielkie.
– Komendant poczynił już wstępne rozmowy z wójtem Janowic Wielkich, gdzie kurs wzbudził ogromne zainteresowanie, ponieważ jest tam duża grupa pań czynnie uprawiających sport i chętnych do uczestnictwa w kursie – mówi Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Dwanaście zajęć po dziewięćdziesiąt minut odbyło się w ramach programu prewencyjnego pn. „Bezpieczna w swoim mieście” – kurs samoobrony dla kobiet, realizowanego przez jeleniogórską policję.

Zajęcia dotyczące psychologicznego spojrzenia na problem poprowadziła policyjna psycholog Małgorzata Gorzelak, o przemocy opowiadał i prezentację poprowadził Zbigniew Klimek, a zajęcia fizyczne z elementami chwytów poprowadzili: asp. sztab. Janusz Malczewski, mł. asp. Dariusz Pawlikowski, sierż. Marcin Bajek i Maciej Rajewski. Wszystkim prowadzącym uczestniczki i komendant złożyli zasłużone podziękowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szlakiem Cystersów

Śmierć na żwirowni

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Ktos 1-06-2010 9:17
Przepraszam...A kto by chcial napadac na te Panie ???...
*nickt* 1-06-2010 9:47
Lepiej zróbcie kurs pierwszej pomocy, na wypadek gdyby trzeba było udzielić pomocy kuracjuszowi, który zasłabł na widok rowerzysty w parku :)
~gosc11111 1-06-2010 13:33
nie lepiej zrobic taki kurs w Mysłakowicach, Kostrzycy,Kowarach??? W Janowicach d...le już są i wystarczy
~abc 1-06-2010 14:00
O i Dariusz ze Strefy Walki :D
Bartek 1-06-2010 17:56
~Ktos : powiem Ci tak , Ty , ja i wielu innych nie napadłoby nigdy na nikogo, bo jesteśmy normalni. Niestety prócz ludzi normalnych pełno jest czubków, zwyrodnialców czy jak tam wolisz ich nazywać, którzy potrafią pobić lub zabić dla 5zl a czasem i nawet ot tak za nic. Kursy takie powinny być organizowane wszędzie, bo nie ma miasta, miejscowości, której problem napadów na ludzi by nie dotyczył.
d3m0l 1-06-2010 19:01
Trzeba odwagi nie tylko umiejętności, już samo to, że dały radę a nie jak te ciepłe kluchy hodowały sadło przed TV oglądając milionowy odcinek serialu. Brawo drogie panie i szkoda, że kurs taki krótki nie potrzebny by był aerobik.
madzia_rybka 1-06-2010 19:16
Zostałyśmy uświadomione co do zagrożeń i odkryłyśmy nasze możliwości, ale nie wiadomo czy da się to praktycznie wykorzystać :) Ale kurs powinien i tak trwać dlużej i mieć większy zasięg, miejmy nadzieję, że zrobią kiedyś dla nas 2stopień wtajemniczenia i powstanie mafia damska w jg :)
teessi 1-06-2010 19:17
Taki kurs jest stanowczo za krótki. Aby posiadać jakie takie umiejętności, potrzeba wielu lat ćwiczeń. Potwierdzić to mogą choćby ci, którzy uczyli te dziewczyny. Prawda, panowie instruktorzy? ;-) Ale fajnie, że takie rzeczy się organizuje. Dobre i to. Przynajmniej nie siedziały przed telewizorem. A swoją drogą ciekawe, co się dzieje z Panem Kaziem...;-)
~Jola 1-06-2010 20:09
Oh i Pan Darek. Przystojny aż zatykało. Powalający. Szkoda że tak krótko.
Bartek 1-06-2010 20:10
teessi - z tego co mi wiadomo to Pan Kaziu jest na zasłużonej emeryturze, jednak nie wiem na ile to prawda. Myślę (aczkolwiek nie jestem ekspertem w tej dziedzinie), że taki kurs jest dobrym wstępem do ewentualnego dalszego "szkolenia" np Krav Maga bądź innego systemu samoobrony.
~ 1-06-2010 20:16
do teessi: fakt, żadna z Pań nie zostanie po tym kursie zawodniczką MMA, ani zawodowym bokserem i ten kurs nie miał tego na celu... co było celem kursu dość jasno w swojej wypowiedzi określił p. Malczewski powyżej, a osoby chcące pogłębiać swoją wiedzę mogą wybrać wśród wielu szkół walki w Jeleniej Górze (np. wspomniana w komentarzach Strefa Walki)... co do Pana Kazia to zdaje mi się, że ma się dobrze :)
~opserwator II 2-06-2010 1:04
rymcycymcy 2-06-2010 1:40
Ho, ho ....! Sztuka walki, jakieś chwyty ...a jak przyjdzie co do czego to najwyżej kopną w ja.jka ...albo walną plaskacza ...marnując swoją ostatnią szansę w danym dwudziestoleciu ;))
rymcycymcy 2-06-2010 1:42
Zgadzam się z Teessi ...największym pożytkiem jest dla tych dziewczyn to, że nie miały czasu na złapanie kolejnego kilograma podczas oglądania głupawych seriali o pięknych modelkach i namiętnych miłościach :)
~~Pasikonik 2-06-2010 15:33
Madzia- Rybka z tego co wiem maja zrobic powtorke z tego co bylo :) To sie przyda tak dla utwalenia. Ale szczerze mowiac ja tez licze na kolejny poziom wtajemniczenia :)
~~Pasikonik 2-06-2010 15:48
Rymcycymcy: kopnięcie w jajka czy nawet plaskacz to tez są formy obrony przed napastnikiem. Madzia_Rybka: z tego co wiem mają coś oraganizować ,ale to bedzie raczej powtorka z rozrywki :)
teessi 2-06-2010 17:00
Do 01-06-2010 20:16 | ~ | IP: *.jeleniagora.vectranet - A daje radę zawiązać obi czy juz dla niego za krótkie?;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budowa łącznika rozpoczęta

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
949
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%