MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Znaczne zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

Wiadomości: KARKONOSZE
Wtorek, 24 stycznia 2012, 8:13
Aktualizacja: 11:04
Autor: Accipiter
Fot. kpnmab
Silny wiatr i postępujący opad śniegu na umiarkowanie związaną pokrywę powoduje ciągły wzrost stanu zagrożenia lawinowego w górach.

Aktualny stan zagrożenia lawinowego oraz potencjalnie niebezpieczne tereny/szlaki można sprawdzić na stronie informacji lawinowej karkonoskiej grupy GOPR. - Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych od 30 do 125 cm różnych gatunków śniegu. Śniegu świeżego przewianego, zbitego, gipsu, zmrożonego, na powierzchni 20-50 cm śniegu świeżego przewianego. Wiatr zachodni do 15-20m/sek. Temperatura -5°C,-6°C w partiach szczytowych.

Zejście lawin jest możliwe na stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Ze względu na zmiany kierunku wiejącego wiatru zagrożenia należy spodziewać się na stokach o różnych wystawach, zwrócić uwagę również na zbocza niewielkich form terenu.

- Silny wiatr, transportuje i odkłada śnieg na strony zawietrzne w formie poduszek śniegowych, tworząc swoiste pułapki. Śnieg został odłożony w formacjach wklęsłych, zagłębieniach terenowych, żlebach, jarach na stromych zawietrznych stokach znajdujących się powyżej górnej granicy lasu - czytamy w raporcie GOPR.

W okresie zimy ze względu na zagrożenie lawinowe szlaki prowadzące przez kotły polodowcowe są zamknięte przez dyrekcję Karkonoskiego Parku Narodowego. Grubość pokrywy śnieżnej dochodzi miejscami do trzech metrów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Co z szubienicą?

Senator zachęca do głosowania na maszty

Powstają pola nadziei

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~dbapies 24-01-2012 10:09
Jak na 125cm śniegu to nawet wyrośnięty ten krasnal :)))). Dopisanie jednego zdania, że miejscami śniegu jest 3m, przekracza możliwości reportażynów ??
~jood 24-01-2012 10:22
@dbapies Stare powiedzenie mówi: "Mądrej głowie dość dwie słowie". A innym trzeba wszystko z detalami objaśniać, i najlepiej na obrazkach.
Piipi Jelonkowa 24-01-2012 13:47
...człowieka w górach to może zasypac .. nawet poduszka śnieżna ! /..patrz.zdj. zasypanego mężczyzny /
~ 24-01-2012 16:57
Sądząc po podpisach zdjęcia, informacja pochodzi z KPN, który sam nie wie, ile jest śniegu w górach. Wot, "fachowcy" od Karkonoszy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Zmiana na skrzyżowaniu

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

O bezpieczeństwie

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
304
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
11%