MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Znaczne błędy

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 10 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 10 czerwca 2007, 18:15
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Pomyłki w miejskim systemie informacji i niewiedza samych jeleniogórzan.

– Niektórzy radni chcą zmieniać nazwy ulic, a nie potrafią zadbać, aby te, które już są, zostały poprawnie nazwane. Przynajmniej na znakach – zwrócił uwagę pan Lucjan z Jeleniej Góry.

Tyle mówiło się, że ulica Klonowicza powinna nazywać się Klonowica, a na szyldach wciąż jest stara nazwa. – Może to drobiazg, ale zdarzyło się, że listonosz nie dostarczył mi przesyłki, bo myślał, że chodziło o inną ulicę. Akurat był nowy i nie znał rewiru – mówi Marzena Kalewska, jedna z mieszkanek. – Tyle o tym pisali, a miasta nie stać na wymianę kilku tabliczek? – pyta.

Inna nieścisłość jest na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. – Wszędzie na szyldach, nawet tych najnowszych, jest Marii Curie-Skłodowskiej, a przecież ona była najpierw Skłodowska, a po mężu – Curie! – podkreśla pan Lucjan. Nie najlepiej świadczy to o wiedzy tych, którzy taką kolejność wymyślili.

O nieścisłościach w nazwach ulic już pisaliśmy. Także i o tym, że mieszkańcy często zamiast mówić – ulica Marii Konopnickiej, używają określenia: ulica Konopnicka.
Przytrafiło się to także Tomaszowi Pryllowi, autorowi tłumaczenia ciekawej skądinąd książki „Historyczno-topograficzny opis miasta Jelenia Góra” Johanna Daniela Hensela. Na stronie 408 pisze o „sąsiednich budynkach, których fronty wychodzą na ulicę Konopnicką”. Nieścisłości nie zauważył nawet tak obeznany z Ziemią Jeleniogórską Romuald Witczak, który robił w książce korektę.

Inny błąd jeleniogórzan to stosowanie nazwy ulica Bacewicza (zamiast ul. Bacewicz – Grażyna Bacewiczówna, polska skrzypaczka i kompozytorka). Wiele osób mówi o cieplickiej szkole muzycznej, że patronuje jej niejaki Jan Garścia… A szkoła nosi imię Janiny Garści, kompozytorki wielu utworów dla dzieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~kazimierzp 10-06-2007 15:51
Do Teja! Moze wskażesz choc jedno miejsce gdzie wisi tabliczka ul. Bacewicza!;–) To, że znajomość zasad języka polskiego nie jest powszechna to widać choćby po wielu postach w internecie!
~tomek.pryll@interia.pl 10-06-2007 16:19
Biję się w pierś cherlawą i do błędu się przyznaję. Panią Marię Konopnicką i Czytelników przepraszam! Tomek Pryll
~kathy 10-06-2007 17:59
To samo jest z ulicą Elizy Orzeszkowej, którą ludzie często nazywają orzeszkową, mimo że orzechy z nieba nie lecą na niej :)
~do kazimierzap 10-06-2007 18:20
Panie Kazimierzu, nie pisałem o tabliczkach z nazwą odnośnie do ulicy Bacewicz, tylko o tym, że ludzie mówią "Bacewicza" – z pozdrowieniami – autor
~jinksi 10-06-2007 18:31
Błędy w nazewnictwie naszych ulic zawsze były, są i będą.Najlepsze jest to , że nikt nie potrafi wytłumaczyć skąd się biorą takie gafy.Przecież to wstyd
~hehehe 10-06-2007 21:38
Najładniejsz nazwa ulicy (osiedla?)to.... Osiedle Robotnicze :D
~Do kazimierzp – Aleksander P. 11-06-2007 0:05
Panie kazimierzp. Aby "besztać" trzeba mieć do tego prawo (tj. znać lepiej od innych "polszczyznę" oraz rozumieć co w tekście pisanym autora. A nie tylko "kawa na ławę"! A poza tym "TYkanie" obcych ludzi szczególnie w dyskusjach publicznych jest ........ . Pozdrawiam i współczuję – ale gratuluję dociekliwości.
~Małgosia 11-06-2007 10:23
A ja będę mieszkać w Cieplicach, tylko nie wiem na jakiej ulicy, bo są umieszczone dwie tabliczki: 1. Pl. Kombatantów, 2. Pl. Kombatanta. Nie wiem gdzie mogłabym uzyskać informacje o prawidłowej nazwie ulicy.
~ecia 11-06-2007 15:48
A moją ulicę (Ignacego Krasickiego) wiecznie myli się z ulicą Janka Krasickiego:/ A to jest spora różnica... ;/ Błąd występuje nawet na stronie komendy miejskiej w Jeleniej Górze... (spis ulic i dzielnicowych) Bez komentarza... ;/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oddawali krew pamięci Kresowian

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Likwidacja schroniska

Cieplickie place

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
573
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%