MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Żmudne odnawianie perły baroku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 28 marca 2011, 10:10
Aktualizacja: 10:10
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Pokryte grubą warstwą wieloletniego brudu zaniedbań barokowe epitafia, rzeźby i kaplice przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa odzyskują wreszcie dawny blask. Roboty przy rewaloryzacji tego cennego zakątka Jeleniej Góry „idą” pełną parą.

Zgodnie z zapowiedziami wiosna stała się impulsem do zakrojonych na szeroką skalę prac konserwatorskich, które prowadzone są w kaplicach nagrobnych.

To dziedzictwo kultury dawnej Jeleniej Góry, pamiątka po ludziach, którym miasto zawdzięcza swój rozwój, powoli odzyskuje dawny blask. Ekipy konsorcjum Wrobud – Zabytki z pomocą odpowiednich urządzeń usuwają patynę brudu narosłego przez setki lat. Wiele kaplic pochodzących z XVIII wieku nie było bowiem remontowanych od bardzo dawna, być może od początku istnienia. Odnawiany jest także mur graniczny dawnego cmentarza od strony północnej. Prace prowadzone są także wewnątrz o obiektów.

Roboty są skomplikowane. Epitafia i detale kamienne należy zdemontować, oczyścić z nawarstwień metodami mechanicznymi i chemicznymi , usunąć powłoki porowate, zniszczyć mikroorganizmy w porach kamienia metodą chemiczną, trzy razy odsolić kamień, wzmocnić jego powierzchnię, uzupełnić ubytki, przenieść zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez firmę Ars Fortis. Końcowym elementem będzie scalanie kolorystyczne.

Położono już kable pod system oświetleniowy, który także da możliwość zainstalowania kamer monitorujących teren dawnego cmentarza przekształconego kilkadziesiąt lat temu w park. Kaplice będą po remoncie podświetlane ledowym światłem. Efektami prowadzonych robót będzie można nacieszyć oko jesienią przyszłego roku. Na wspomnianym terenie powstanie także lapidarium złożone z epitafiów zwiezionych do Jeleniej Góry z miejscowości naszego regionu. Całość mają promować wydawnictwa w czterech językach i odpowiednie tablice informacyjne.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego” jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Wartość ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zatrzymany za narkotyki

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 28-03-2011 12:41
Chyba miało byc rewitalizacji, kto to pisze te artykuły. Po za tym pijarski kościół w Cieplicach - św. Jana Chrzciciela - przykład pięknego baroku tez jest rewitalizowany
Piipi Jelonkowa 28-03-2011 15:02
.. .. wtedy to był dobry "naturalny monitoring" ! .. bo w Domu Kantora przy tym kosciele mieszkał dzwonnik i 1+1+1 =3 stróżów ! .. oby współczesny monitoring ochronił tą barokową perłę przed wandalami !
rymcycymcy 28-03-2011 17:12
Przyjechał motorem i od razu ...myk na drabinę ! :) Pracownik ze zdjęcia powinien dostać od szefa pochwałę !
Smisiu 28-03-2011 18:01
Polecam pokrycie zabytków warstwą antygraffiti, bo inicjały co poniektórych z pewnością mogą się zjawić zaraz po remoncie - przypominam - mogił i grobowców...
~max 28-03-2011 19:14
TEJO jak zwykle rewelacyjne zdjęcia ;) W tym roku Pulitzer jest twój!
~sxsx 28-03-2011 21:11
Ta koparka to z którego wieku ?
~ 28-03-2011 22:51
Co za propaganda! Najpierw zjechali rozsypującą się kamieniarkę piaskarą a teraz będą demontować,wzmacniać i odsalać! Typowy pseudokonserwatorski bełkot ukrywający prymity'wne ,wręcz dewastatorskie działania obliczone szybką i łatwą kasę. Do tego "partnerstwo" bandy kompletnych ignorantów w postaci ekipy Kapałczyńskiego i rewaloryzacja będzie "kompletna":-/!
~Gość 29-03-2011 8:53
a na mogiłach tych że ludzi pieski sralnie mają ,też mi rewitalizacja.
~grr 29-03-2011 16:52
tylko czekac jak wodoglowa nastoletnia cholota ze sprayami szybko zaprowadzi tam swoj prymitywny porzadek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwają porządki w Mysłakowicach

Herbatka dla Seniora

Rzeźby dla Kowar

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
934
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%