MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Zmowa paliwowa trwa!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 3 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 21:56
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
W Jeleniej Górze mamy najdroższe paliwo w kraju.

Mimo tego, że na lokalnym rynku działa ok. 20 stacji paliw należących do wielkich koncernów i małych podmiotów, to nie ma mowy o żadnej konkurencji. Inwestorzy chcą budować w mieście i na jego obrzeżach kolejne tego typu obiekty. I wbrew regułom logiki, jeśli powstaną następne stacje, to paliwo będzie jeszcze droższe.

W pięciu miastach powiatowych dawnego województwa jeleniogórskiego, tylko w Zgorzelcu ceny paliw są takie same jak w Jeleniej Górze. W pozostałych miastach są niższe nawet o 19 groszy (Bolesławiec 4,25; Lwówek 4,29; Lubań 4,29; Kamienna Góra 5,14 zł/litr NPb 95).

- Mogę sobie pozwolić na cenę niższą o 2 grosze, bo nie korzystam z pośredników i hurtowo handluję paliwem. Kupuję go bezpośrednio w rafinerii - mówi Bronisław Müller, właściciel hurtowni i 10 stacji paliw w regionie jeleniogórskim.

- Według mnie w tym roku cena litra benzyny może dojść nawet do 5 zł. A nawet jeśli w Jeleniej Górze i okolicach postaną kolejne stacje, to taniej nie będzie - przekonuje Bronisław Müller.
- Działalność takiego obiektu jest bardzo kosztowna. Przez Jelenią Górę nie przejeżdża duży tranzyt, więc jeśli będzie więcej stacji, to lokalny rynek odbiorców jeszcze bardziej się podzieli i w efekcie każda ze stacji będzie miała mniej klientów.

Przy minimalnych marżach i niezbyt dużej sprzedaży żadna stacja nie pozwoli sobie na znaczące obniżenie cen. I kółko się zamyka. Po jakimś czasie wykruszą się pojedyncze prywatne obiekty i zostaną tylko stacje dużych, bogatych sieci.

W Jeleniej Górze inwestorzy chcą zbudować jeszcze 5 stacji paliw: ul. Grunwaldzka (przy Tesco), Al. Jana Pawła II (w rejonie tzw. pałacyku), ul. Sygietyńskiego (w pobliżu Carrefour’u), ul. Sudecka (w rejonie hotelu Fan).

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Stop marginalizacji średnich miast

W parku poczuli się jak w toalecie i pijalni

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~mefistus 3-08-2005 17:10
To zdecydowanie jest zmowa a nie żadne prawa rynku! Przykład - skrzyżowanie przy Tesco- są tam dwie stacje BP i Statoil i miejsce aż się prosi o małą wojne cenową pomiędzy dwom obiektami. Ale po co? Jeśli oboje będziemy mieli 95 po 3,43 to oboje bedziemy mieli dobrze. Ehh....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa sygnalizacja świetlna  

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Trudny dojazd do SP 3

Park już gotowy

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
775
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%