MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Żmije w mieście

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 5 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 5 lipca 2007, 11:05
Autor: Daria/ TEJO
Fot. Archiwum
Groźne gady wpełzają na ogródki działkowe.

Wyjątkowo dużo żmij zygzakowatych spotykają w tym roku turyści na szlakach i podczas spacerów w lasach. Ale nie tylko. Jadowite gady upodobały sobie ogródki. Kilka osobników tego gatunku zaobserwowali działkowcy przy ul Sudeckiej.

– Tu jest dużo opuszczonych, nieuprawianych działek – mówi pan Władysław. Żmije mają tu spokój. Kilka dni temu żmija wylegiwała się na betonowej ścieżce przed altanką sąsiadów. Spłoszona uciekła – dodaje działkowicz.

O żmijach na ogródkach działkowych straż miejska miała już kilka doniesień. Na razie gady tam nikogo nie ukąsiły.
Węże wpełzają też na osiedle Zabobrze, zwłaszcza jego tereny w pobliżu Góry Szybowcowej. W zeszłym roku widziano spokojnie pełzającego gada ulicą Kiepury.

Powodem zwiększenia populacji żmii zygzakowatej była tegoroczna bardzo łagodna zima. Gady miały sprzyjające warunki do rozmnażania się.

Ich ukąszenie dla człowieka może być śmiertelne Jad żmii uszkadza układ nerwowy, zmniejsza krzepliwość krwi, zmienia rytm serca.
Ukąszenie powoduje ból, zaczerwienienie a w późniejszej fazie obrzęk i martwicę skóry. Nie można lekceważyć ukąszenia przez żmiję i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

– Surowica przeciwko jadowi, którą należy poszkodowanemu bezwzględnie podać, jest dostępna – powiedziano nam w szpitalu wojewódzkim w Jeleniej Górze. Antytoksyna jest także w szpitalnej aptece, a w razie potrzeby można ją zamówić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Karkonosze ulubione

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~andrzejjg 5-07-2007 11:28
Brawa dla kolejnego specjalisty z Jelonki! Ukąszenie żmiji zygzowatej nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla dorosłego, zdrowego człowieka. Poza tym zmije są płochliwe, atakują bardzo rzadko, najczęściej uciekają przed napastnikiem.
~cr@zy 5-07-2007 11:37
Zmije wpelzly tez do urzedow :P
~do andrzejjg 5-07-2007 11:40
panie andrzejjg Ty się lepiej pisać naucz, bo się pisze – żmii, a nie żmiji, a poza tym to Ci źle nie życze, ale jak Cię żmija capnie to zobaczymy czy to nie jest śmiertelne zagorożenie Ty specjalisto od siedmiu boleści
~andrzejjg 5-07-2007 11:48
a Ty specjalisto od siedmiu boleści poszukają w internecie informacji na temat jadu żmii tak jak ja to zrobiłem zanim się wypowiesz. Jak potrafisz to zrobić to znajdziesz informacje, iż jad żmii działa miejscowo a tragiczne wypadki po ukąszeniu zdarzają się zupełnie wyjątkowo.
~Radek 5-07-2007 12:08
Proszę się nie kłocić–tylko czytać.... http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBmija_zygzakowata Tam napisano,ze jad zmienia pracę serca i stanowi zagrożenie życia dla dzieci i osób starszaych, zdrowi dorośli ludzie powinni się bać raczej rany po ugryzieniu–bo jad nie jest dla nich śmiertelny.. Jak zwykle mam jedno ale–skad mam wiedzieć czy jestem zdrowy– i nic mi się przez taką żmije nie stanie...????? *poza tym wszędzie ich pełno–w domu w pracy, na ulicy;–] nieraz nawet na tym forum....;–]
~erew 5-07-2007 12:57
"Węże wpełzają też na osiedle Zabobrze" – gonią pewnie te żmije o których jest artykuł...
~andrzejjg 5-07-2007 13:12
Do Radek: Osobiście znalazłem informacje na innej stronie dotyczącej węży a nie Wikipedii, która nie zawsze jest pewnym źródłem wiedzy. Jednak zgadzam się z Tobą jest dokładne tak jak napisałeś. Jad żmii nie jest śmiertelny dla zdrowych dorosłych osób. Swoją drogą dlaczego Jelonka nie napisze w artykule jak się bronić? Dlaczego nie napisze, że żmije to bardzo delikatne i płochliwe stworzenia, które przed człowiekiem uciekają a atakują tylko gdy są osaczone i wyczuwają zagrożenie dla ich zycia? Ludzie często sa sami sobie winni. Widząc żmiję atakują jąwidłami itp. tymczasem zwierzę atakuję gdyż najzupełniej w świecie sie broni.
~Bezdomny 5-07-2007 14:22
Do andrzejjg. Chwalenie się tym,że pozyskałeś informacje na temat jadu żmii z internetu to żadna sztuka i tak naprawdę nie ma się czym chwalić.Wielką sztuką zaś jest posiadanie wiedzyosobistej na powyższy temat i dzielenie się z innymi na forum jelonki.
~Patol 5-07-2007 14:25
Mnie juz kilka razy ugryzła taka kreatóra. Ukąszenie powoduje u mnie drzemkę 2,3 godzinną. Po uryzieniu budzę sie jak na kacu ;–)
~andrzejjg 5-07-2007 15:47
Do Bezdomny. Wiedzę osobistą posiadam na inne tematy. Podejrzewam, że Ty wiedzę osobista wyssałeś z mlekiem matki i posiadasz ją od urodzenia i nie zdobywałeś jej, w przeciwieństwie do mnie, np. przeglądając internet. Moje gratulacje Einsteinie! Poza tym nie chwale się, że posiadłem taką wiedzę, wyrażam tylko swoją opinię na temat artykułu, który moim skromnym zdaniem jest odrobinę niedokładny i nieprecyzyjny.
~obserwator–wibrator 5-07-2007 16:17
Wszytskie Andrzejki to fajne chlopaki :]
~DIABLICA 5-07-2007 16:24
do patola:ty jesteś taki głupi czy takiego tylko grasz???????????a co do żmij to one najczęściej uciekają przed człowiekiem ;–)
~hugo 5-07-2007 17:35
ale jazda panie gazda...kto by sie spodziewal?chyba tylko najstarsi go...le???
~Zmija w Ratuszu 5-07-2007 17:39
widziano ponoc szczegolnie jadowity i grozny egzemplarz w ratuszu. Jelonka napiszcie jak sie bronic i jak sie zachowac w przypadku ukaszenia!
~ha ha 5-07-2007 20:24
Ale tu pełno frustratów!!!!!! HA HA ... aż zabawne się to robi!!!!
~Ha ha 5-07-2007 20:55
Ja też spotkałem kilka żmij na Małej Poczcie pełzały w ZGL. Ale wyjątkowo agresywne stworzenia :D:D
~ Taj musowu z jelenij 5-07-2007 21:01
Taj co wy si tak uczypili tyj bidnyj żmiji!? Ta ja z tu chuleru żyje już tyli lat, i ni jedyn raz mni pugryzłu totu cholerstwo, ali jakoś si zyje Ta wy maci dużu racji co wy piszeci co si dużu zmiji zagniździłu w Ratuszy, Ali wy zaponimnaci, co oni si paskudni rozmnożyli, bu i na Sudeckij siedzu, a i w Ciplicach si mnozy... Tylku cho– lera jasna uni jakoś ni jadym grozom tylku naszy kiszeni dziurawiom durnuwatymi zarzundzyniami. Tera si uczypili coby Uzdruwisku w Ciplicach zlikwidować – ot nawyt i pozmiejszawszy styrefy uchonny uzdruwiska budujo duzy sklepy i inkszy rzeczy, cu nawyt szkodyn godyn pisać bu za mału mniejsca na taki pisulki.Taj przyz środyk uzdruwiska takiś nieboski swtorzyni uwidzialu sy drogi, bu wże jemu ganc genauch nogi si poscierali i ni mozy bidactwu chodzić. . Moży znaci jakiś odtrutki na ty chulerstwu? Bo wże ćmaga ni pomaga... Tłumacom si wyższom potrzbom...Taj moja Mańcia tyż gada u jakijś wyższyj potrzebi i zara gania do takiegu pokoju gdzie si łonczy z Bałtykim i tam spuszcza z wodu swoji taki pomyszłunki, i ja mam spokój. Mozy inam si udza spóścić w wodom taki pomyślukni żmiji, co tu za nasze piniendzory chcom sobie pofantazjować co tu jeszczy w jeloncy spieprzyć. Ot choćby ta droga w Cieplicowi czy dużo nowych dróg w samyj Jelenminij, . Ali zabili mi klina w łepetyny, po cu uni likwidujom w Jelenij aż dwa ogrody w samym centrum przy Flisaków i drugi na Osiedlu Robotniczym kiedy to jest taki dobru miejscy do zycia zmijów. A tym cu si tam wyżyj mondrzywszy jak si piszy żmiji to dla mnie wsio ganc puc pumada jak si piszy, kiedy tu bydli robi tyli szkody.
~żmije na alejkach działkowych i na kiepury?! 5-07-2007 21:20
skandal! przecież alejki są dla pieszych a ulica dla aut. straż miejska powinna bezwzględnie zakładać żmijom blokady. dziwię się, że wspólne miasto nie zgłosiło jeszcze odpowiedniego projektu uchwały.
~mądra i piękna 5-07-2007 22:06
a ja mam w domu żmije...w męskim wydaniu
~wiola 5-07-2007 23:47
wiesz mądra ja też ––i dostaję już kota ,psa i swinke morska w jednym
~żmija 6-07-2007 1:03
nie bojcie się ja i moje koleżanki urządzamy wlaśnie strajk głodowy.chcemy wiecej slonca są wakacje a my lubimy wygrzewć sie na słońcu!!!! Po co was kąsać jak tak świetnie robicie to sami hehe
~Mario! 6-07-2007 9:57
Jak chcecie zobaczyć prawdziwą jadowitą żmiję, to zapoznam was z moją teściową! Ona nie kąsa, bo nie ma już swoich zębów, ale tryska jadem tak skutecznie, że ja już ledwo żyje! W szpitalu nie mają antidotum! :)
~antyterrorysta 6-07-2007 10:38
zmije, cobry i inne dzikie weze to ja jadlem w kambodzy walczylem z anakondami ktore mialy po 7 metrow dlugosci takze wy sie boicie takich malych zwierzatek ludzie ale wy jestescie bezbronni takie rzeczy ktore ja robilem to wy mozecie jedynie zobaczyc w filmie rambo
~hugo 6-07-2007 18:50
naprawde ten antyterrorysta to czub skad taki d...l znajduje miejsce na forum?????????jak ma 10 lat i pustke w glowie
~Adam 30-07-2007 21:20
Oj ludziska Doceniajcie ostrzeżenia !. I potraktujcie je na serio .Są wakacje a wasze dzieciaki chadzają po łąkach i laskach . Ostrzeżcie chociaż właśnie Je !!!. Jest naprawdę bardzo dużo żmij .I to tej najbardziej jadowitej , żmii zygzakowatej. Owszem , nie każdego położy od razy trupem .Ale naprawdę wielu może nie przetrzymać !. Nie żartujmy więc tutaj i zgłaszajmy o wszystkich wypadkach miejskie służby .
~Do hugo 31-07-2007 11:29
obawiam sie ze obrażanie wyżej wymienionego pana antyterrorysty nic nie pomoże itak pewnie obraża go każdy koło którego przejdzie ;)
~Artur 38 31-07-2007 14:54
Ja sam natknąłem się na żmije w moim ogródku działkowym.na szczęście Żmija była już martwa bo biegało tam dużo dzieci i mogłaby zrobić któremuś krzywdę
~Artur 38 31-07-2007 17:35
Gdyby nadepneło

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nawałnica nad Lubaniem

Znaleziono niewybuch

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkali się z Beatą Kempą

Sklepowy złodziej zatrzymany

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1418
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%